Zmutovaný virus se podle názorů odborníků snadněji přenáší na děti

Mutace na novém kmeni koronaviru, který se šíří rychle Británií, přispívají k přenosu viru mezi dětmi stejně intenzivně, jako tomu bylo dosud mezi dospělými. Oznámili to dnes britští vědci, které citovala agentura Reuters.

Koronavirus SARS-CoV-2
doporučujeme

Členové vládní poradní skupiny pro nové a nastupující respirační virové hrozby (NERVTAG), kteří se zabývají novou variantou viru, sdělili, že se tato forma stává rychle hlavním kmenem šířeným na jihu Británie a brzo bude v celé zemi.

"Věříme, že se tato forma předává snadněji než ostatní formy viru, které se v Británii vyskytují," řekl šéf NERVTAG a profesor nových infekčních chorob Peter Horby. Jeho kolega z tohoto poradního orgánu, epidemiolog Neil Ferguson, dodal, že se novou formou mohou snadno nakazit děti. "Neurčili jsme žádnou příčinnou souvislost, ale soudíme tak ze získaných údajů," dodal Ferguson.

Informace o šíření zmutované formy viru SARS-CoV-2, která se podle vědců šíří snadněji než původní, vyvolaly obavy v ostatních zemích. Až čtyři desítky jich uzavřely pro Brity své hranice a Británie kvůli tomu zpřísnila protikoronavirová opatření.

Další členka NERVTAG, viroložka Wendy Barclayová, řekla, že změny na zmutovaném viru usnadňují jeho vstup do lidských buněk, což znamená, "že děti jsou ohrožené stejně jako dospělí". "Nakazí se větší množství dětí," dodala Barclayová.

Nová mutace koronaviru se nevymkla kontrole, tvrdí expert WHO

Nová mutace koronaviru, která se objevila v Británii, se nevymkla kontrole. Řekl to dnes krizový expert Světové zdravotnické organizace (WHO) Michael Ryan, informovala agentura AFP. Podle Ryana neexistuje zatím žádný důkaz o tom, že by mutace způsobovala vážnější průběh covidu-19.

"Během této pandemie jsme měli několikrát reprodukční číslo mnohem vyšší než 1,5 a zvládli jsme to. V tomto smyslu se tato situace nevymkla kontrole," uvedl Ryan. Agentura AFP uvedla, že Ryan zjevně reagoval na nedělní prohlášení britského ministra zdravotnictví Matta Hancocka, který prohlásil, že se nová varianta viru "vymkla kontrole".

Podle Ryana je možné šíření nové mutace zastavit, i když "je virus o něco výkonnější ve způsobu svého šíření". Opatření, jimiž se nyní bojuje proti šíření viru SARS-CoV-2, jsou podle krizového odborníka WHO správná. "Musíme pokračovat v tom, co děláme," vyzval. Podle něj nicméně bude možná kvůli nové mutací nutné opatření o něco zpřísnit a udržet je o něco déle.

Informace z Británie o šíření zmutované formy viru SARS-CoV-2, která se podle vědců šíří snadněji než původní, vyvolaly obavy v ostatních zemích. Až čtyři desítky jich uzavřely pro Brity své hranice a Británie kvůli tomu zpřísnila opatření v boji s koronavirem.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci se bojí o indonéský Jurský park a komodské draky

17.01.2021 12:42 Varan komodský je známý také jako komodský drak; tuto přezdívku plně opravňuje jeho váha, která…

Test motoru nové rakety pro lety na Měsíc skončil v USA předčasně

17.01.2021 09:13 Důležitý test motorů nové rakety SLS (Space Launch System), která má v dalších letech dopravit…

Očkování už dávno nejsou jen injekce. Koronaviru mohou časem bránit i…

16.01.2021 22:01 Aktualizováno Ačkoliv má většina lidí proces očkování spojený především s nepříjemnou injekcí, způsobů, jak do…

Planeta Země se dál ohřívá. Rok 2020 byl nejteplejším v dějinách měření,…

15.01.2021 07:28 Rok 2020 byl těsně nejteplejším v dějinách měření, poznamenaly ho mocné hurikány a nevídané lesní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama