Zmutovaný virus se podle názorů odborníků snadněji přenáší na děti

Mutace na novém kmeni koronaviru, který se šíří rychle Británií, přispívají k přenosu viru mezi dětmi stejně intenzivně, jako tomu bylo dosud mezi dospělými. Oznámili to dnes britští vědci, které citovala agentura Reuters.

Koronavirus SARS-CoV-2

Členové vládní poradní skupiny pro nové a nastupující respirační virové hrozby (NERVTAG), kteří se zabývají novou variantou viru, sdělili, že se tato forma stává rychle hlavním kmenem šířeným na jihu Británie a brzo bude v celé zemi.

"Věříme, že se tato forma předává snadněji než ostatní formy viru, které se v Británii vyskytují," řekl šéf NERVTAG a profesor nových infekčních chorob Peter Horby. Jeho kolega z tohoto poradního orgánu, epidemiolog Neil Ferguson, dodal, že se novou formou mohou snadno nakazit děti. "Neurčili jsme žádnou příčinnou souvislost, ale soudíme tak ze získaných údajů," dodal Ferguson.

Informace o šíření zmutované formy viru SARS-CoV-2, která se podle vědců šíří snadněji než původní, vyvolaly obavy v ostatních zemích. Až čtyři desítky jich uzavřely pro Brity své hranice a Británie kvůli tomu zpřísnila protikoronavirová opatření.

Další členka NERVTAG, viroložka Wendy Barclayová, řekla, že změny na zmutovaném viru usnadňují jeho vstup do lidských buněk, což znamená, "že děti jsou ohrožené stejně jako dospělí". "Nakazí se větší množství dětí," dodala Barclayová.

Nová mutace koronaviru se nevymkla kontrole, tvrdí expert WHO

Nová mutace koronaviru, která se objevila v Británii, se nevymkla kontrole. Řekl to dnes krizový expert Světové zdravotnické organizace (WHO) Michael Ryan, informovala agentura AFP. Podle Ryana neexistuje zatím žádný důkaz o tom, že by mutace způsobovala vážnější průběh covidu-19.

"Během této pandemie jsme měli několikrát reprodukční číslo mnohem vyšší než 1,5 a zvládli jsme to. V tomto smyslu se tato situace nevymkla kontrole," uvedl Ryan. Agentura AFP uvedla, že Ryan zjevně reagoval na nedělní prohlášení britského ministra zdravotnictví Matta Hancocka, který prohlásil, že se nová varianta viru "vymkla kontrole".

Podle Ryana je možné šíření nové mutace zastavit, i když "je virus o něco výkonnější ve způsobu svého šíření". Opatření, jimiž se nyní bojuje proti šíření viru SARS-CoV-2, jsou podle krizového odborníka WHO správná. "Musíme pokračovat v tom, co děláme," vyzval. Podle něj nicméně bude možná kvůli nové mutací nutné opatření o něco zpřísnit a udržet je o něco déle.

Informace z Británie o šíření zmutované formy viru SARS-CoV-2, která se podle vědců šíří snadněji než původní, vyvolaly obavy v ostatních zemích. Až čtyři desítky jich uzavřely pro Brity své hranice a Británie kvůli tomu zpřísnila opatření v boji s koronavirem.

Vakcínu J&J je lepší posílit Pfizerem či Modernou, uvádí nová studie

14.10.2021 17:09 U osob původně naočkovaných covidovou vakcínou firmy Johnson & Johnson (J&J) se ukazuje větší…

Kvůli pandemii se vědci setkávají s výhrůžkami, obtěžováním i fyzickými…

14.10.2021 13:28 Vědci ze sedmi zemí, kteří s médii otevřeně hovoří o pandemii covidu-19, po svých vystoupeních…

Hliník v deodorantech způsobil v buňkách křečků změny podobné lidské…

14.10.2021 09:36 Hliníkové soli, které obsahuje většina deodorantů, způsobují v buňkách křečků podobné změny, jaké…

Bolestivé píchnutí se stane minulostí? Vědci vyvíjejí bezbolestné očkování…

13.10.2021 16:19 Nizozemští vědci vyvíjejí laserovou technologii, která umožňuje "prakticky bezbolestné“ očkování…

Hladiny oceánů zaplaví města, kde žije půl miliardy lidí. Už to nejde…

13.10.2021 08:35 Světové hladiny oceánů budou ještě po staletí nezadržitelně stoupat a zaplaví města, ve kterých…

Nobelovu cenu za ekonomii mají Card, Angrist a Imbens

11.10.2021 14:55 Aktualizováno Letošní Nobelovu cenu za ekonomii získali vědci působící ve Spojených státech David Card, Joshua…

Očkování dvěma dávkami snižuje riziko hospitalizace u starších lidí o 90…

11.10.2021 14:43 Očkování dvěma dávkami po 14 dnech snižuje riziko hospitalizace a úmrtí na nemoc covid-19 u lidí…

Studie: Účinnost očkování mRNA vakcínami ani po sedmi měsících u většiny…

06.10.2021 22:03 Účinnost očkování takzvanými mRNA vakcínami proti covidu-19 ve většinové populaci v Itálii po sedmi…

Nobelovu cenu za chemii mají Němec a Američan za výzkum tvorby molekul

06.10.2021 12:28 Aktualizováno Nobelovu cenu za chemii letos získali společně Němec Benjamin List a britský rodák působící v USA…

Nobelovu cenu za fyziku mají letos Američan, Němec a Ital

05.10.2021 13:53 Aktualizováno Nobelovu cenu za fyziku v letošním roce získali Američan japonského původu Syukuro Manabe, Němec…

Související:

Právě se děje

reklama