Zpěváci mohou zpět na pódia? Když budou zpívat potichu, riziko nákazy sníží, tvrdí studie.

Po celém světě se kvůli celosvětové pandemii covid-19 rušily kulturní akce jako koncerty, festivaly nebo i divadla. Hudebníci i herci pocítili tvrdý dopad pandemie a kvůli obavám potenciálně vysokého rizika přenosu viru byl zábavní průmysl pozastaven. S novou studií však svitla naděje, že se hudební tvůrci budou moci vrátit zpět na jeviště, ale pouze v komornějším stylu.

Společné zpívání v uzavřeném prostoru se ukázalo jako vysoce rizikové, když při zkoušce pěveckého sboru v americkém státě Washington dne 10. března došlo po necelých třech hodinách od jediného člověka k nákaze 52 členů sboru a do tří týdnů dva zemřeli. Ukázalo se, že virové kapénky se kvůli hlasitému zpívání dostávají do širokého okolí a jsou vysoce nakažlivé. V České republice na Frýdecko-Místecku podle hygieniků se začátkem srpna nakazilo 23 členů pěveckého sboru a ti následně nakazili své příbuzné.

Britská studie tvrdí, že zpívat můžeme, ale pouze potichu. Vědci požádali 25 profesionálních zpěváků, aby nejen zpívali, ale také mluvili a kašlali do speciálně vytvořených trychtýřů, které zachytávaly nejen velké kapénky, ale také aerosol. Výsledky studie ukázaly, že pokud zpěváci snížili hlasitost zpěvu, vyprodukovali přibližně stejné množství aerosolu jako při běžném mluvení. „Ať už jde o zpívání nebo mluvení je to především o hlasitosti,“ řekl autor výzkumu Jonathan Reid, který dodal, že snížením intenzity zpěvu se podle zjištěných výsledků opravdu snižuje i riziko přenosu covid-19.

Spoluautor studie Declan Costello poznamenal, že hlasitost je jedním z hlavních faktorů rizika přenosu, ale také hraje roli prostor a vzduchotechnika. Podle Guardian to znamená, že hudební produkce v katedrále by mohla znamenat menší riziko přenosu než křik v přeplněné hospodě, a to i když by se mohlo zdát, že lidé mluví nebo zpívají stejnou hlasitostí.

„Je to pěkná studie, ale neukazuje přesnou dynamiku nákazy celého sboru a potřebujeme další výzkum, aby bylo možné skutečně posoudit riziko tak velkého objemu synchronizovaného zpívání,“ míní virolog a odborník na respirační onemocnění Julian Tang, který se výzkumu nezúčastnil. Výzkum nezkoumal, kolik viru je obsaženo v aerosolu a ani skutečné riziko přenosu pomocí aerosolu produkovaného zpěváky. Výzkum byl zohledněn při vydávání nových pokynů ve Velké Británii 15. srpna s podporou ministerstva pro digitální, kulturní, mediální a sportovní činnost.

„Vím, že zpěv je pro mnoho lidí vášní a zábavou a jsem si jistý, že mnoho z nich se ke mně připojí, aby přivítali výsledky této důležité studie. Nyní jsme na základě spolupráce s odborníky v oblasti veřejného zdraví aktualizovali naše pokyny, aby se lidé mohli bezpečně vrátit k této vášni,“ uvedl britský ministr kultury Oliver Dowden.

Související

Více souvisejících

Hudba hudební festival Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

Iveta Bartošová

RECENZE: Málo mě znáš o Ivetě Bartošové pojednává kontextuálně a vyhýbá se laciné dojímavosti

Snad nikdo není s mašinérií bulváru spjatý tolik, jako zpěvačka Iveta Bartošová. Hvězda normalizačního popu, jejíž život byl po revoluci jako na houpačce. Spíš než s pěveckou kariérou si ji spojujeme s vyhořením, nenaplněnými sny a tragickým osudem. Dokumentární minisérie Málo mě znáš se k médií nesčetněkrát omílanému příběhu vrací jinak. Kriticky, empaticky, bez bulvárnosti i sentimentu.

včera

včera

Vláda ČR

Vláda chce, aby pokračovala podpora firem exportujících na Ukrajinu

Vláda na středečním jednání rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na Ukrajinu. Schválila také dar pěti nevyužívaných vozů Službě státní ochrany Ukrajiny a rozvojový program státu pro realizaci záměru podpory bydlení, který má pomoci obcím zajistit vhodné pozemky pro výstavbu nájemních obecních bytů.

včera

včera

včera

Bojový letoun F-16 (U.S. AirForce), photo by Chandler Cruttenden

Nizozemci poskytnou další stíhačky F-16 na výcvik ukrajinských pilotů

Nizozemsko předá tři stíhačky F-16 na rumunskou leteckou základnu, na které se ukrajinští piloti a další personál učí pracovat s těmito stroji. Informovala o tom agentura Reuters. Nizozemsko je součástí mezinárodní koalice, která má v plánu dodat ukrajinské armádě stíhačky americké výroby. 

včera

včera

Miloš Zeman

Zeman se po letech soudních tahanic omluvil Šarapatkovi

Exprezident Miloš Zeman se po letech soudních tahanic konečně omluvil bývalému poradci Zdeňku Šarapatkovi. Podřídil se tak poslednímu rozhodnutí Nejvyššího soudu, u kterého před několika týdny neuspěl s dovoláním. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fico: Teorie jsou hezké, ale Rusko nikdy nevrátí Krym a neopustí Donbas

Slovenský premiér Robert Fico prohlásil, že Rusko nikdy nevrátí Ukrajině anektovaný poloostrov Krym a neplánuje opustit východoukrajinský Donbas. Podle něj je uznávání principu územní celistvosti v případě Ukrajiny pouze teoretickým konceptem mezinárodního práva, zatímco případný mír by byl nákladný a Rusové momentálně dominují vojensky.

včera

včera

včera

včera

USA potrestají Írán za víkendový útok. Od spojenců čekají stejnou reakci

Bílý dům ve středu v noci oznámil, že jako reakci na víkendový letecký útok Íránu na Izrael uvalí na Írán nové sankce a očekává podobné kroky od svých spojenců. Informaci přinesla agentura  AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy