Konec podávání ruky kvůli covid-19? Zjištění epidemiologů jsou alarmující

Začalo to před staletími jako symbol míru, jako znamení toho, že v ruce nedržíte zbraň, a během let se z tohoto gesta stala součást téměř každé společenského, náboženského nebo obchodního kontaktu. Ale nový typ koronaviru si vynutil nový způsob myšlení o stisku rukou.

Reklama

Bez ohledu na to, o jak přátelské gesto jde, znamená výměnu potenciálně nebezpečných mikroorganismů, napsala agentura Reuters.

"Ruce jsou jako rušné křižovatky, kde se neustále propojuje náš mikrobiom s mikrobiomem ostatních lidí a věcí," napsala skupina vědců v odborném časopisu Journal of Dermatological Science (Časopis pro dermatologii). Ruce jsou podle nich kritickým místem pro přenos mikroorganismů, včetně virů.

Ale když podání ruky upadá v nemilost, co ho v postkoronavirové etiketě nahradí? Šťouchnutí pěstí nebo loktem? Tradiční japonská úklona nebo smeknutí klobouku? A co pozdrav Spocka ze Star Treku se zdviženou dlaní a písmenem "V" mezi prostředníkem a prsteníčkem?

Lidé jsou společenská stvoření. Když se s někým setkáme, použijeme náš nejrozsáhlejší orgán v těle, kůži, k tomu, abychom ji namáčkli na obnaženou ruku někoho jiného. Během pandemie způsobené koronavirem se ukázalo, jak intimní toto gesto je.

Lidská ruka žije. Na dlaních máme stovky druhů bakterií a virů. "Jen se nad tím zamyslete," říká Charles Gerba, mikrobiolog, který se zabývá výzkumem veřejného zdraví na Arizonské univerzitě. "Pokaždé, když se dotknete nějakého povrchu, můžete si nabrat až 50 procent mikrooganismů vyskytujících se na tomto povrchu," uvedl pro list The New York Times.

Na našich rukách může být salmonela, E. coli, norovirus, infekce dýchacích cest, jako je adenovirus nebo syndrom ruka-noha-ústa. A vzhledem k tomu, jak často vědci na lidských prstech a dlaních nacházející stolici, je třeba říci, že naše hygienické návyky jsou mnohem horší, než si myslíme.

Gerba studuje pohyb virů. Přenese virus na kliku od dveří kanceláře nebo do hotelového pokoje nebo něčího domova. Říká, že viru na klice kancelářských dveří to trvá pouhé čtyři hodiny, než se dostane na polovinu rukou lidí v kancelářské budově a polovinu tamních povrchů, nebo na 90 procent povrchů u někoho doma. Virus v hotelu se často dostává z pokoje do pokoje a někdy i do přilehlých konferenčních prostor. Gerba říká, že on lidem přestal podávat ruku během epidemie nemoci SARS v roce 2003. "Tvrdím, že jsem nachlazený, a tak nemusím ostatním podávat ruku," přibližuje svoji taktiku.

Vlivný americký epidemiolog Anthony Fauci se na věc dívá stejně. "Nikdy nikomu nepodávejte ruku," řekl nedávno. "To je jasné."

Stisk ruky byl po dlouhou dobu pro lidi znamením toho, že se na něčem dohodli. "Potřesení ruky je to, co se fotografuje při podpisu nějaké dohody," připomíná etnoložka Dorothy Noyesová z Ohijské státní univerzity.

Dlouhý, silný stisk rukou amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho francouzského kolegy Emmanuela Macrona z roku 2018 byl klasickou ukázkou dvou jedinců mužského pohlaví usilujících o dominantní postavení.

A někdy to trvá celé měsíce, než se takový stisk ruky podaří vyjednat. Dokladem toho bylo sice dlouhé, ale očividně chladné potřásání pravicemi mezi japonským premiérem Šinzó Abem a čínským prezidentem Si Ťin-pchingem na summitu zemí Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) v listopadu 2014.

Ať je silný nebo jako "leklá ryba", stisk ruky je něco, čeho se jen těžko zbavujeme, i když se o to snažíme. Nizozemský premiér Mark Rutte v březnu na společné tiskové konferenci s vrchním epidemiologem Jaapem van Disselem lidem zakázal podávat si na pozdrav ruce, vzápětí si však s van Disselem sám pravicí potřásl. "Promiňte, promiňte, takhle se to nesmí, ještě jednou," řekl Rutte a na opravu se s van Disselem šťouchl loktem.

Témata:  zdraví EuroZprávy.cz Koronavirus

Související

Lidé se chrání před koronavirem, ilustrační foto DOMÁCÍ

Protiepidemická opatření státu hodnotí jako přiměřená dvě pětiny lidí

Opatření státu proti šíření koronaviru považuje 43 procent lidí za přiměřená, podle více než třetiny jsou nedostatečná a 13 procent občanů je vnímá jako přehnaná. Z výsledků dubnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) vyplývá, že oproti únoru se hodnocení opatření významně nezměnilo. Zůstává ale dál výrazně horší než loni v prosinci, kdy za přiměřená označilo vládní opatření 61 procent respondentů.

Ze společnosti

Ve středu přibylo 1261 nakažených, je to dál méně než před týdnem!

Ve středu přibylo 1261 nakažených, je to dál méně než před týdnem!

Ve středu testy v Česku prokázaly 1261 nových případů nemoci covid-19, to je asi o 600 méně než ve stejný den minulého týdne. Očkováno bylo 81.833 lidí, bezmála o 2500 víc než minulou středu a zhruba o 1500 víc ve srovnání s úterým. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
Návrat středoškoláků do škol: Načasování není podle ředitelů ideální!

Návrat středoškoláků do škol: Načasování není podle ředitelů ideální!

Načasování návratu středoškoláků k prezenční výuce od 24. května není podle zástupců škol ideální, protože ve stejný den začnou maturity. Řada škol tak zřejmě místo běžné výuky zajistí pro žáky náhradní program. Obnovení prezenční výuky ale jinak zjednoduší organizaci rozvrhu, a to hlavně tam, kde se vyučující střídají v různých třídách.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 15 minutami

Srdjan Plavšič.

Plavšič odmítl prodloužit smlouvu a ve Spartě končí. Lhář a křívák, častují fanoušci Srba

V posledních dnech se spekulovalo o tom, kde bude hrát po sezóně srbský záložník pražské Sparty Srdjan Plavšič. Podle deníku Sport má mít namířeno do konkurenční Slavie, ovšem to srbský fotbalista odmítal jak na sociálních sítích, tak i v přímém rozhovoru s koučem Pavlem Vrbou. Ten ho však pak nepostavil v posledním ligovém zápase s Ostravou (3:1), kde se nevešel do nominace na zápas. Nyní Plavšič odmítl nabídku nové smlouvy se Spartou a je tak jisté, že po sezóně na Letné své angažmá končí. 

před 42 minutami

Ukazatel paliva

Paliva v Česku za poslední týden opět zdražila

Pohonné hmoty v Česku za poslední týden dál zdražily. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 31,88 Kč, před týdnem byl o 30 haléřů levnější. 

před hodinou

Izrael

Sirény poprvé zazněly i na severu Izraele, bombardování Pásma Gazy pokračuje

V noci na dnešek zazněly poplašné sirény varující před dopadem raket poprvé také na severu Izraele. Dosud ostřelování z Pásma Gazy, ovládaného palestinskou skupinou Hamás, dosáhlo jen do jižní a střední části Izraele, informovala AFP. Podle reportéra agentury DPA byla slyšet nejméně jedna exploze také ve městě Tel Aviv. Izraelské letectvo celou noc pokračovalo v bombardování cílů v Pásmu Gazy, zničilo také místní velitelství Hamásu, píše list The Jerusalem Post (TJP).

před 11 hodinami

Emmanuel Macron

Macronova strana stáhla podporu kandidátce, měla na plakátech šátek

Strana francouzského prezidenta Emmanuela Macrona stáhla podporu kandidátce, která se na plakát pro místní volby nechala vyfotit s šátkem na hlavě. Pokračuje tak celostátní debata o nošení muslimských šátků, která by podle agentury AP mohla sehrát významnou roli při prezidentských volbách v příštím roce.

před 12 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

Eskalující boje mezi Izraelem a Gazou už mají 60 obětí na životech

Třetí den dnes pokračovaly intenzívní boje a vzájemné ostřelování mezi státem Izrael na straně jedné a palestinskými extremistickými skupinami Hamás a Islámský džihád na straně druhé. Hamás, který ovládá Pásmo Gazy, ohlásil dosud 53 palestinských obětí, v Izraeli je jich sedm. Na obou stranách zemřely také ženy a děti, zraněno je několik set lidí. 

před 12 hodinami

Krajský soud v Ostravě

Státní zástupkyně havarovala v opilosti. Od soudu odešla s podmínkou

Okresní soud v Ostravě uložil ostravské krajské státní zástupkyni Petře Tittkové trest 12 měsíců s podmíněným odkladem na 18 měsíců za loňskou nehodu v opilosti, při níž zranila sebe a řidičku protijedoucího vozu. Rozsudek soudu za ublížení na zdraví z nedbalosti a ohrožení pod vlivem návykové látky je nepravomocný, informovala dnes Česká televize na svém webu

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Benátky

V italských Benátkách už by neměly kotvit velké lodě

Dolní komora italského parlamentu dnes schválila vládní dekret, který zakazuje kotvení velkých lodích v Benátkách. Obří výletní lodě už by tak neměly proplouvat historickým centrem města a kotvit budou zatím v blízkém přístavu Marghera. Informovala o tom agentura ANSA.

před 13 hodinami

Izraelská armáda se chystá k útoku

Izraelská armáda je připravena na pozemní ofenzivu v Pásmu Gazy

Izrael má možnost zahájit pozemní ofenzivu v Pásmu Gazy, v tuto chvíli to ale nemá v úmyslu a provádí masivní nálety proti cílům Hamásu. Na briefingu s evropskými novináři to dnes řekl mluvčí izraelské armády Jonatan Konrikus. Případnou pozemní operaci v případě eskalace bojů a dalších izraelských ztrát na životech přitom zcela nevyloučil. 

před 14 hodinami

před 14 hodinami

Lidé se chrání před koronavirem, ilustrační foto

Protiepidemická opatření státu hodnotí jako přiměřená dvě pětiny lidí

Opatření státu proti šíření koronaviru považuje 43 procent lidí za přiměřená, podle více než třetiny jsou nedostatečná a 13 procent občanů je vnímá jako přehnaná. Z výsledků dubnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) vyplývá, že oproti únoru se hodnocení opatření významně nezměnilo. Zůstává ale dál výrazně horší než loni v prosinci, kdy za přiměřená označilo vládní opatření 61 procent respondentů.

před 14 hodinami

Boris Johnson, britský premiér.

Země vyzývají k snížení napěti v konfliktu mezi Izraelem a Palestinci

K rychlému snížení napětí vyzvala v souvislosti s poslední eskalací konfliktu mezi Palestinci a Izraelem řada zemí i předních světových představitelů, kladou ale důraz na různé aspekty složité situace. Právo Izraele na obranu proti raketovým útokům hnutí Hamás z Gazy zdůraznily nejen Spojené státy, ale třeba také Německo nebo Rakousko. 

před 15 hodinami

George Floyd zabitý policistou v USA

Floydovo úmrtí dle soudce provázely přitěžující okolnosti, Chauvinovi hrozí vyšší trest

Soudce z amerického státu Minnesota Peter Cahill rozhodl, že loňské úmrtí černocha George Floyda provázely přitěžující okolnosti. Bělošskému expolicistovi Dereku Chauvinovi, který byl uznán vinným z Floydovi vraždy a zabití, proto zřejmě hrozí vyšší než obvyklý trest, napsala dnes agentura AP. Dodala, že s přitěžujícími okolnostmi by mohl Chauvin dostat zřejmě maximálně 30 let vězení. Rozsudek Cahill vynese 25. června.

před 15 hodinami

Radovan Karadžič "srebrenický řezník", bývalý bosenskosrbský vůdce

Karadžić si zbytek doživotního trestu za genocidu odpyká v Británii

Bývalý bosenskosrbský předák Radovan Karadžić, odsouzený za válečné zločiny a genocidu, si odpyká zbytek svého doživotního trestu v Británii. Londýn dnes podle agentury Reuters oznámil, že souhlasí s Karadžičovým přesunem z nizozemského Haagu do věznice na britském území.

před 15 hodinami

Jana Maláčová (ČSSD), ministryně práce a sociálních věcí.

Maláčová je pro ukončení Antiviru. Při rozvolňování už ho nechce prodlužovat

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) je pro ukončení programu Antivirus, z něhož stát vyplácí příspěvky na mzdy. Při dalším rozvolňování a příznivém epidemickém vývoji v Česku by už kabinetu nechtěla navrhovat další prodlužování. Ministryně to řekla ČTK. O prodloužení rozhodovala vláda naposledy před necelým měsícem. 

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama