Dezinformátoři mají žně. Případ ženy, které po testu na covid kapal mozkomíšní mok, ale nepochopili

KOMENTÁŘ - "To, čeho se každý obával, je tady. Test na covid-19 skutečně může poškodit mozek. Dokládá to případ ženy z americké Iowy, které po odběru z nosohltanu začal kapat mozkomíšní mok z nosu. Testy jsou nebezpečné a my jsme měli pravdu." Pokud jste podobné věty v průběhů posledních dní četli na internetu, nejste sami. Případ, který se skutečně odehrál, se mezi vyznavači dezinformací šíří jako lavina. Bohužel jej skoro nikdo nepochopil. A není tak těžké si spočítat, že i šance na zásah meteoritem je větší, než riziko, že během testu na covid dojde ke zranění.

Reklama

Není překvapením, že šiřitelé konspirací a dezinformací se chytnou jakéhokoliv případu, který byť jen okrajově potvrdí, že měli pravdu. Případ, který se odehrál v USA během výtěru z nosohltanu při testu na covid-19, je toho zářnou ukázkou. Ženě po výtěru skutečně začal kapat mozkomíšní mok z nosu. To je ale jen polovina pravdy. Nebo možná spíše třetina.

Nejprve si shrňme fakta. Čtyřicetiletá žena z americké Iowy skutečně podstoupila PCR test na covid-19, po němž se jí udělalo nevolno. Z nosu jí vytékala čirá tekutina, začala jí bolet hlava a udělalo se jí nevolno. Zjistilo se, že u ženy došlo k nepatrnému poškození, podstoupila proto banální zákrok, při kterém ji lékaři komplikace odstranili.

Způsob, jak tento zážitek prezentovat, je ale dvojí. Jednoho se chytla média a následně vyznavači dezinformací, protože se jim "hodí do krámu", a pravda je pro ně moc suchá a nudná.

Pokud půjdeme po stopách informací, zjistíme, že s příběhem přišly jako první bulvární servery. Weby jako Daily Star nebo Mirror lákaly na bombastický titulek, v němž sdělovaly, že u ženy po testu na covid došlo k poškození mozku. Odtud je jen krok k tomu, aby se příběhu chytli konspirátoři, kteří si ho vyložili po svém.

Případ podle nich dokazuje, že výtěry z nosohltanu jsou nebezpečné a mohou lidem vážně uškodit. Vlna odporů vůči testům proto dosáhla nové hranice a sociálními sítěmi tato zpráva rezonuje jako blesk. Bohužel lidé, kteří jí šíří, jen dokládají, že věc v zásadě nepochopili nebo chápat nechtějí.

Realita? Prostá, jen ji téměř nikdo nechce vidět

Skutečný stav věci je totiž odlišný od pohledu, který prezentují odpůrci roušek, vládních opatření, testů či lidé popírající existenci covidu. Abychom ji ale odhalili, musíme ke skutečnému zdroji informace. A tím je vědecká studie.

Ta byla publikována v respektovaném magazínu JAMA Otolaryngol Head & Neck Surgery a dočteme se v ní pozadí celého případu. Předně to, že žena trpí idiopatickou intrakraniální hypertenzí, tedy zvýšením množství tlaku a mozkomíšního moku. Před 20 lety jí také byly odebrány nosní polypy.

V roce 2017 žena podstoupila CT vyšetření, při němž bylo diagnostikováno onemocnění paranazálních dutin a následná endoskopie prokázala encefalokélu, vrozenou vadu, při níž dochází k výhřezu tkání centrálního nervového systému. Tato vada je poměrně vzácná a dochází při ní k defektu lebeční kosti.

Encefalokéla patří mezi takzvané rozštěpové vady neurální trubice a jde o velmi závažný stav. Tak závažný, že se na něj ve většině případů přijde krátce po porodu nebo ještě v těhotenství, přičemž z tohoto důvodu lze těhotenství ukončit.

O jak vzácný případ jde, ukazují statistiky z lékařských magazínů. Časopis Česká gynekologie v roce 2008 publikoval článek, v němž uvedl, že v období mezi lety 1994 až 2006 bylo z počtu 1 132 567 narozených dětí diagnostikována encefalokéla u 107 z nich. Jiné zdroje uvádí, že v období od roku 1961 do roku 2005 bylo v České republice diagnostikováno celkem 462 případů encefalokély.  

Procentuální zastoupení lidí s touto nemocí je tedy velmi malé. A pravděpodobnost, že o ní dotyčná osoba neví, je ještě mnohem menší. Vývojová vada totiž o sobě dává vědět, nemocného bolí hlava, má závratě, a to bez zjevných příčin. Jedinců, kteří by o své diagnóze nevěděli až do dospělosti, moc není. 

Zpět k našemu případu. CT vyšetření a magnetická rezonance ukázaly, že zmíněná žena trpí 1,8 cm dlouhou encefalokélou. Samotný test na covid ji ale nezpůsobil, pouze otvor rozdráždil, díky čemuž začal mozkomíšní mok z mozku unikat. Představy dezinformátorů, jak plastová tyčinka s vatou na konci dokáže prorazit lebku, se tedy nenaplnily (netřeba zmiňovat, že je to fyzikálně nemožné).

Může se něco takového opakovat? Šance téměř neexistuje

Vyloučit, že by se takový případ mohl opakovat, nelze. Šance na to jsou al neskutečně malé až nicotné. Podle statistik podstoupilo nějakou formu testu na covid zhruba půl miliardy lidí z celého světa. 

Určit, kolik lidí přesně se podrobilo výtěru z nosohltanu, sice nelze, řada zdrojů ale potvrzuje, že jde o nejběžnější test vůbec. A vzhledem k počtu dostupných testovacích metod lze odhadovat, že i kdyby zastoupení výtěru testu bylo padesátiprocentní, stále jde o stamiliony lidí s úspěšným testem, tedy bez jakéhokoliv poškození.

K tomu je ale potřeba přičíst i fakt, že tento výtěr se nedělá pouze v souvislosti s pandemií koronaviru. Lékaři jím disponují podstatně delší dobu a samotná historie výtěrů je zhruba sto let stará, PCR testy pak byly vyvinuty před necelými 40 lety chemikem Karym Mullisem.

Oproti tomu stojí první zdokumentovaný případ, kdy během něj došlo k poškození. A jak už jsme uvedli výše, u ženy, jejíž diagnózy nejsou zcela obvyklé.

Závěr je jednoduchý. Profesor z americké Tulane University Stephen A. Nelson vypočítal, že pravděpodobnost, že vás zasáhne meteorit, je 1:1 600 000. Tedy podstatně větší, než šance, že u vás během testu na covid dojde k poškození mozku či lebky.

Témata:  lékaři EuroZprávy.cz Koronavirus dezinformace

Související

Divadlo, ilustrační foto DOMÁCÍ

Divadla a festivaly chtějí také zbavit povinnosti kontrolovat hosty

Zástupci českého divadla požadují po vládě, aby stejně jako provozovatelé restauračních zahrádek nemuseli od návštěvníků požadovat předložení dokladu, že neporušují protiepidemická opatření. V prohlášení zaslaném ČTK to uvedli zástupci zastřešujících kulturních organizací v reakci na dnešní informace z jednání vlády.

Karel Havlíček DOMÁCÍ

Restauratéři nebudou muset kontrolovat u hostů doklady o testech

Restauratéři nebudou muset podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) kontrolovat, zda jsou hosté testovaní, očkovaní nebo prodělali nemoc covid-19. Zodpovědnost bude na zákaznících, doklad budou muset předložit případné kontrole. Na zahrádkách stravovacích provozů bude možné využívat wi-fi. Havlíček to dnes řekl na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády.

Ze společnosti

Valorizace důchodu v roce 2022? Maláčová má plán!

Valorizace důchodu v roce 2022? Maláčová má plán!

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová chce v příštích týdnech debatovat o tom, jak navýšit důchody nad rámec standardní valorizace. Částku, kterou by navrhla, nechtěla v dnešních Otázkách Václava Moravce České televize sdělit, obecně mluvila o několika stokorunách měsíčně.
Tomáš Klus oslaví pětatřicetiny! Co jste o něm nevěděli?

Tomáš Klus oslaví pětatřicetiny! Co jste o něm nevěděli?

Písničkář Tomáš Klus, který se narodil 15. května 1986, patří ke komerčně úspěšným umělcům. Bývalý moderní pětibojař se již přes dekádu pohybuje ve vrchních patrech české populární hudby a svoji tvorbu neomezuje hudebními žánry. Ve svých textech se často vyjadřuje ke společenské a politické situaci v zemi a také aktivně podporuje nejrůznější ekologické aktivity.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Divadlo, ilustrační foto

Divadla a festivaly chtějí také zbavit povinnosti kontrolovat hosty

Zástupci českého divadla požadují po vládě, aby stejně jako provozovatelé restauračních zahrádek nemuseli od návštěvníků požadovat předložení dokladu, že neporušují protiepidemická opatření. V prohlášení zaslaném ČTK to uvedli zástupci zastřešujících kulturních organizací v reakci na dnešní informace z jednání vlády.

před 3 hodinami

Ministerstvo zahraničí

Česko považuje ruské zařazení mezi nepřátelské země za další krok k eskalaci. Zeman opět mlčí

Česko považuje postup Ruska se zařazením na seznam nepřátelských zemí za další krok k eskalaci vztahů nejen s Českou republikou, ale i Evropskou unií a jejími spojenci. V dnešním prohlášení to uvedlo ministerstvo zahraničí. Ruská vláda schválila seznam nepřátelských zemí, přičemž do něj zařadila jen ČR a Spojené státy. Zároveň stanovila maximální počet lidí v Rusku, kteří pro tyto země smějí pracovat. V případě ČR jde o 19 osob, zatímco pro USA nesmí pracovat nikdo.

před 3 hodinami

Moskva, Kreml

Rusko zmrazilo účty americké stanici Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda

Moskva zmrazila ruské účty americké rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Oznámila to stanice, kterou už dříve ruské úřady označily za "zahraničního agenta" a udělily jí několik pokut za to, že ve svém zpravodajství tuto informaci neuvádí. V moskevských kancelářích RFE/RL dnes zasahovali exekutoři, což podle stanice znamená, že se Rusko nezaplacené pokuty rozhodlo vymáhat.

před 4 hodinami

Andrej Babiš

Babiš prý neumí vyhodnotit roli Benešové v Zemanově rezignaci

Premiér Andrej Babiš (ANO) není schopen vyhodnotit, jak významnou roli v odchodu nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana hrál jeho vztah s ministryní spravedlnosti Marií Benešovou (za ANO). Babiš dnes ČTK sdělil, že respektuje Zemanovo rozhodnutí odejít ke konci června ve funkci, za jeho dlouholetou práci mu děkuje a do budoucna mu přeje hodně úspěchů.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vpád Trumpových příznivců do Kapitolu

V souvislosti se vpádem do Kapitolu padlo přes 2000 obvinění

Více než 2000 obvinění z trestných činů proti 411 podezřelým: Takový byl tento týden podle deníku The Washington Post (WP) průběžný účet masivního vyšetřování kolem lednových nepokojů na půdě amerického Kongresu. Vedle klasického vyšetřování pokračuje také snaha samotného Kongresu události prošetřit, přičemž vyjednavači republikánů a demokratů dnes dosáhli dohody ohledně podoby vyšetřovací komise.

před 5 hodinami

ministerstvo zdravotnictví

Ministerstvo zdravotnictví upravilo opatření o testování zaměstnanců, které zrušil soud

Ministerstvo zdravotnictví upravilo odůvodnění mimořádného opatření o povinnostech pozitivně testovaných zaměstnanců. V pondělí ho zrušil Nejvyšší správní soud (NSS), opatření vykazovalo podle něj hrubé nedostatky právě v odůvodnění. Na nápravu dostal resort od soudu čtyřdenní lhůtu. Po jednání vlády to dnes řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

před 5 hodinami

Slovensko, ilustrační foto

Česko vrací Slovensko opět do červených zemí

Slovensko se po týdnu na takzvané mapě cestovatele v pondělí vrátí z oranžových do červených zemí s vysokou mírou rizika nákazy koronavirem. Z nejhorší kategorie do červené se přesunou Francie a Andorra. Oranžovou barvu značící střední míru rizika bude nově mít San Marino, do zelené kategorie, pro kterou neplatí žádné povinnosti při cestování, se vrátí Island. V dnešní tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví.

před 6 hodinami

Afghanistán, ilustrační foto

Při výbuchu bomby v mešitě v Afghánistánu zemřelo nejméně 12 lidí

Při výbuchu bomby v mešitě poblíž afghánské metropole Kábulu dnes zemřelo nejméně 12 lidí a dalších 15 bylo zraněno. K explozi došlo během tradiční páteční modlitby, ačkoli v zemi má již druhý den platit třídenní příměří vyhlášené hnutím Tálibán na oslavu svátku íd al-fitr, který se slaví na konci muslimského postního měsíce ramadánu. Útok, ke kterému se zatím nikdo nepřihlásil, odsoudilo jak hnutí Tálibán, tak mise Evropské unie v Afghánistánu, informovala agentura Reuters.

před 6 hodinami

Petr Arenberger

Arenberger rezignovat nehodlá, nejasnosti kolem majetku má za vysvětlené

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) považuje vysvětlení svých majetkových poměrů, na které upozornila média, za dostatečné. Novinářům dnes řekl, že nevidí důvod pro svou rezignaci, jak po ní volá opozice. Uvedl, že nic špatného neudělal a řadu věcí už vyjasnil. "Nemyslím si, že bych udělal něco špatného, co by znamenalo moji rezignaci," uvedl. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

DSB21 If At All Kibbutz Contemporary Dance Company

Divadelní svět Brno startuje už od 20. května naživo v divadlech

Pořadatelům mezinárodního festivalu Divadelní svět Brno se podařilo získat výjimku a otevřít divadla. Od 20. do 25. května 2021 se festival se sníženou kapacitou hledišť uskuteční naživo nejen ve venkovních prostorách, ale i ve vybraných brněnských divadlech. Vzhledem k epidemiologické situaci vznikala souběžně online podoba festivalu, která bude zdarma dostupná všem divákům v online prostoru. 

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama