Jak se hledá vakcína proti koronaviru? Dobrovolník popsal proces testování

Nová vakcína proti covid-19 vyvinutá vědci z britské Oxfordské univerzity ukázala slibné počáteční výsledky klinických testů na lidech. Dalším krokem jsou klinické testy na širší skupině dobrovolníků z Velké Británie, Brazílie a Jižní Afriky, kterým bude podána vyšší dávka očkování. Richard Fisher popisuje, jaké to je být jedním z dobrovolníků v druhé fázi klinické studie.

Reklama

„Musíme ještě udělat mnoho práce, ale tyto počáteční výsledky jsou slibné,“ řekla profesorka Sarah Gilbertová z Oxfordské univerzity v prohlášení 20. července. První fáze klinické studie nové vakcíny proti covid-19 byly provedeny na 1 077 lidech a ukázaly, že vakcína nevyvolává žádné vedlejší účinky a imunitní systém na ni dobře reaguje.

Do další fáze klinické studie bude zahrnuto 10 000 dobrovolníků, kteří jsou rozděleni do dvou skupin. Jedna skupina dostane vakcínu ChAdOx1 nCoV-19 a druhá skupina pouze MenACWY. „Právě k testování účinnosti ve větším měřítku jsem se přihlásil,“ uvedl Richard Fisher pro BBC.

Licencovaná vakcína s názvem MenACWY se očkuje proti meningitidě (zánět mozkových blan) nebo sepsi. Tato vakcína byla vybrána jako kontrolní místo klasického placeba. Vědci ji vybrali, aby dobrovolníci pocítili skutečné vedlejší účinky vakcíny a nemohli tak určit v jaké skupině se nachází.

Nově vyvinutá vakcína ChAdOx1 nCoV-19 se vyrábí z geneticky upraveného viru, který způsobuje nachlazení šimpanzů. Tuto techniku vědci používali již v minulosti u Eboly a respiračního syndromu MERS, proto vědci z Oxfordu dokázali rychle reagovat na covid-19.

„Moje cesta započala, když jsem narazil na tweet od profesora Oxfordské univerzity o studii vakcíny, že hledají dobrovolníky. Takže, když moje žena spala, vyplnil jsem formulář na webových stránkách a zapomněl jsem na to,“ poznamenal Fisher.

O několik týdnů později už sledoval jednoho z předních vědců Matthew Snapea, jak vysvětluje a popisuje co dobrovolníci mohou od studie čekat, jak vakcína funguje a na jaké vedlejší účinky si dát pozor. Poté vědci odebrali vzorky krve, zjišťovali, jestli Fisher neměl žádné příznaky covid-19 a podepsal souhlas s různými studijními postupy.

Jeden upoutal jeho pozornost. „Souhlasím, že shromážděné vzorky budou považovány za dárek pro Oxfordskou univerzitu,“ podotkl Fisher, který se pobavil nad tím, že dobrovolníci v jiné skupině budou odevzdávat vzorky stolice.

Po procedurách byli všichni dobrovolníci informováni o „teoretických obavách,“ že by vakcína mohla covid-19 ještě zhoršit.  Předchozí studie na zvířatech experimentální vakcíny proti SARS způsobily zhoršení zánětu plic a další studie zjistila podobný zánět u myší očkovaných experimentální vakcínou proti MERS. Ale žádný z těchto účinků nebyl pozorován u nové vakcíny proti covid-19.

„Vrátil jsem se domů informovanější, ale také s většími obavami, i když vím, že rizika jsou malá, nemohu popřít, že je to trochu děsivé slyšet je všechny najednou,“ podotkl Fisher, který dodal, že nejvíce ho uklidnilo zjištění, že přes tisíc lidí, kteří vakcínu ChAdOx1 nCoV-19 dostali se obešlo bez závažných vedlejších účinků.

O týden později se Fisher opět nacházel v nemocnici sv. Jiřího v Tootingu, v jižním Londýně, kde už mu měla být očkována vakcína. Znovu následovala anamnéza a odběry krve. Fisher uvádí, že ani lékaři nevědí, jestli se jedná o experimentální vakcínu nebo o kontrolní vakcínu proti meningitidě, aby zajistili, že studie nebude nijak ovlivněna. Po týdnech čekání dostal Fisher vakcínu, ale jaká to byla se dozví až na konci studie.

Dobrovolníci byli rozděleni do skupin a každá z nich má jiný rozvrh hlášení příznaků, testování a odběrů krve. Fisher si po týdnu musel provést výtěry z krku a nosu, které společně s dotazníkem o jeho chování v předchozím týdnu, umístil do speciální schránky pošty Royal Mail, které jsou zavedeny po celé Velké Británii pro domácí testování.

„O několik dní později jsem dostal SMS, která říkala, že můj výsledek testu na koronaviry je negativní,“ poznamenal Fisher, který tuto rutinu bude provozovat jednou týdně po dobu čtyř měsíců a v příštím roce se bude pravidelně vracet do nemocnice na krevní testy.

Témata:  očkování EuroZprávy.cz Koronavirus

Související

Státní hranice České republiky EU

Ministři zahraničí V4 se ještě nedohodli na snadnějším cestování pro očkované

Ministři zahraničí zemí visegrádské čtyřky (V4 - ČR, Maďarsko, Polsko a Slovensko) na dnešním jednání v Lodži zatím stále nedospěli k dohodě o vytvoření společného prostoru snadnějšího cestování pro své občany, očkované proti covidu-19. Dohodu v tomto směru zatím uzavřelo jen Česko a Maďarsko, uvedl na svém webu polský list Gazeta Wyborcza.

mediální skupina INCORP a.s. a INCORP Development DOMÁCÍ

Vydavatelství INCORP pomáhá tišit žal způsobený koronavirem. Je součástí projektu Naděje se vrátí

Jejich duše sužuje žal, oči mají plné slz. Stesk po ztrátě milovaných i další trable přetrvávají. Onemocnění covid-19 tvrdě zasáhlo národ a z jeho následku se mnozí nedokáží sami vzpamatovat. Proto vzniká charitativní projekt s názvem Naděje se vrátí, který má pomoci lidem postiženým koronavirem. „Cílem kampaně je přeměnit negativní náladu na pozitivní a zasaženým rodinám finančně pomoci prostřednictvím charitativní sbírky,“ říká autor myšlenky europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Jedním z mediálních partnerů celé akce je i vydavatelství INCORP, do jehož portfolia patří mimo jiné EuroZprávy.cz i stars24.cz. Projekt startuje 18. května.

Ze společnosti

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 12 minutami

Státní hranice České republiky

Ministři zahraničí V4 se ještě nedohodli na snadnějším cestování pro očkované

Ministři zahraničí zemí visegrádské čtyřky (V4 - ČR, Maďarsko, Polsko a Slovensko) na dnešním jednání v Lodži zatím stále nedospěli k dohodě o vytvoření společného prostoru snadnějšího cestování pro své občany, očkované proti covidu-19. Dohodu v tomto směru zatím uzavřelo jen Česko a Maďarsko, uvedl na svém webu polský list Gazeta Wyborcza.

před 31 minutami

Moře, ilustrační foto

V Řecku začala turistická sezona, země doufá, že přijedou turisté

V Řecku dnes oficiálně zahájili letní turistickou sezonu. Tamní vláda doufá, že zemi navštíví více lidí než v loňském roce, kdy se počty výrazně snížily kvůli epidemii covidu-19. Řecko podporuje zavedení evropských covidových pasů, na volném příjezdu naočkovaných turistů se dohodlo i s některými nečlenskými zeměmi, například USA a Izraelem. V posledních týdnech země zrušila mnoho protiepidemických opatření.

před 46 minutami

před 53 minutami

Praha

Praha kvůli výstraze meteorologů preventivně uzavře náplavky a vrata na Čertovce

Kvůli varování Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před zvýšenou hladinou řek pražský magistrát preventivně uzavře náplavky u Vltavy a protipovodňová vrata na Čertovce. ČTK to dnes sdělil mluvčí města Vít Hofman. Meteorologové po vydatných deštích vyhlásili pro Prahu první stupeň povodňového nebezpečí, který platí také pro jihozápad Čech a část Středočeského kraje.

před 56 minutami

Andrej Babiš a Petr Arenberger

Babiš hovořil ráno s Arenbergerem, musí podle něj vše do detailu vysvětlit

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) musí podle premiéra Andreje Babiše (ANO) do detailu vysvětlit záležitost týkající se toho, že pronajímal svoji nemovitost vinohradské nemocnici, kterou řídil. Upozornil na to ve čtvrtek server Seznam Zprávy. Babiš o tom s Arenbergerem ráno hovořil. Zároveň dnes ČTK řekl, že chce dokončit kontrolu hospodaření nemocnice.

před 58 minutami

Národná rada Slovenskej republiky

Slovenský parlament otevřel cestu ke zrušení nouzového stavu

Slovenský parlament dnes otevřel cestu ke zrušení nouzového stavu a navazujícího zákazu vycházení, které úřady dříve zavedly v souvislosti s koronavirovou nákazou. Změnou zákona o hospodářské mobilizaci sněmovna hlasy koaličních a opozičních poslanců rozhodla, že část dosavadních opatření kvůli epidemii covid-19 bude moci zůstat v platnosti i mimo trvání nouzového stavu. 

před hodinou

ministerstva

Ministerstvo školství nesouhlasí s podmínkami pro školy v přírodě

Ministerstvo školství obdrželo od ministerstva zdravotnictví návrh podmínek pro konání škol v přírodě. S jeho obsahem ale nesouhlasí a vzneslo k němu připomínky. Na dotaz ČTK to dnes řekla mluvčí úřadu Aneta Lednová. Jaké podmínky ministerstvo zdravotnictví navrhlo, neupřesnila. 

před hodinou

před hodinou

před 2 hodinami

Očkování, ilustrační fotografie

Rušení menších očkovacích míst je podle starostů v rozporu s krajskou strategií

Rušení očkovacích míst vládou je podle starostů menších měst v Karlovarském kraji v rozporu s krajskou očkovací strategií. Kraj chtěl počet center zvyšovat, aby byla dostupnější. V regionu už skončilo jedno očkovací centrum, u dalších se to chystá, uvedli starostové. Tempo očkování v Karlovarském kraji zrychluje, vakcínu dostalo 83.546 lidí, což je 28,5 procenta obyvatel. Strategií České republiky je postupně snižovat počet očkovacích center a zvyšovat kapacity velkých center.

před 2 hodinami

KSČM

KSČM před hlasováním o nedůvěře vládě zjistí stanovisko členů

Širší vedení KSČM před hlasováním o nedůvěře vládě zjistí v okresech stanovisko členů. Předseda komunistů Vojtěch Filip dnes novinářům řekl, že výkonný výbor strany v kabinet ANO a ČSSD důvěru nemá, ale zásadní ústavní krok ve formě hlasování o nedůvěře si zaslouží diskusi celé členské základny.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Hormony v rostlinách mohou ovlivnit chod našeho těla

Dovoz čerstvé a zpracované zeleniny do Česka stále roste

Dovoz čerstvé a zpracované zeleniny do Česka stále roste a záporná bilance zahraničního obchodu v této kategorii plodin už dva roky po sobě pokořila hranici 12 miliard korun. Schodek se průběžně zvyšuje, například ve srovnání s rokem 2009 byl loni vyšší o pět miliard korun. 

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Pětina Italů brala během pandemie psychofarmaka

Skoro pětina Italů během pandemie covidu-19 brala kvůli potížím s duševním zdravím psychofarmaka. Více než čtvrtina lidí se v době zdravotní krize obrátila na psychologa a šest procent jich vyhledalo psychiatrickou péči.

před 4 hodinami

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama