Vědci utnuli nekonečné debaty: Covid je výrazně horší než chřipka, ve všech ohledech

Téměř rok trvající dohady o tom, jestli je chřipka slabší nebo srovnatelná s nemocí covid-19, jsou u konce. Nová a dosud největší studie na toto téma, dala za pravdu vědcům a lékařům, kteří tvrdí, že nemoc způsobena novým typem koronaviru, má závažnější dopady, než chřipka. Z výzkumu více než 130 tisíc pacientů jasně vyplynulo, že covid je ve všech ohledech výrazně nebezpečnější. Způsobuje například třikrát více úmrtí.

Reklama

Vědci ve studii, kterou publikovali v časopise Lancet, zkoumali data více než 130 tisíc francouzských pacientů. Porovnávali mezi sebou 89 530 lidí, kteří byli v období mezi 1. březnem a 30. dubnem letošního roku hospitalizováni s covidem, a 45 819 lidí s chřipkou hospitalizovaných mezi 1. prosincem roku 2018 a 28. únorem následujícího roku.

Časové úseky nejsou vybrány náhodně. Vědci se zaměřili na data, kdy byly obě nemoci na vrcholu, pacienty s chřipkou tedy hodnotili v době sezónní epidemie, pacienty s covidem během první vlny.

První rozdíl je patrný z pouhého počtu hospitalizovaných. Covid si vyžádal hospitalizaci u dvojnásobného počtu lidí oproti pacientům s chřipkou, a to za výrazně kratší dobu. 

Druhý zásadní rozdíl ukazují čísla mapující počty zemřelých. Zatímco s chřipkou zemřelo ze sledované skupiny pacientů 2 640 lidí, tedy 5,8 procent hospitalizovaných, v případě covidu jde o 15 104 mrtvých, 16,9 procent.

Výpočty vědců tak ukazují, že počet mrtvých, tedy smrtnost, je mezi lidmi nakaženými koronavirem třikrát vyšší, než u pacientů s chřipkou. Studie ale předkládá i další rozdíly mezi oběma nemocemi.

U více než 16 procent pacientů s covidem byla kvůli závažnosti onemocnění vyžadována intenzivní péče. V případě chřipkových pacientů se jednalo o 10,8 procent. 

"Naše studie je dosud největším srovnáním těchto dvou onemocnění a potvrzuje, že covid-19 je mnohem závažnější než chřipka. Zjištění, že úmrtnost u covidu-19 byla třikrát vyšší než u sezónní chřipky, je o to více zarážející, když zmíníme, že chřipková sezóna v letech 2018/2019 byla ve Francii nejhorší za posledních pět let, co se týče počtu úmrtí," uvedla Catherine Quantinová, spoluautorka studie z univerzitní nemocnice v Dijonu ve Francii.

I další statistiky, které studie mapovala, nahrávají tvrzení vědců a lékařů o výrazně větší závažnosti covidu. U koronavirových pacientů například byla dvakrát vyšší pravděpodobnost invazivní umělé ventilace (9,7 procent), než u pacientů trpících chřipkou (4 procenta).

Méně často sledovaným, avšak velmi důležitým číslem, je doba hospitalizace. Ta byla u covidových pacientů (15 dní) na jednotkách intenzivní péče ve srovnání se sezónními pacienty s chřipkou (8 dní) téměř dvakrát tak dlouhá. Díky tomu covid vyvíjí na zdravotnický personál podstatně větší tlak a více ohrožuje kapacity nemocnic.

Další data ukazují, že u více než jednoho ze čtyř pacientů s covidem došlo k akutnímu respiračnímu selhání a plíce nebyly schopny pumpovat kyslík do těla. V případě chřipkových pacientů jde o jeden z pěti případů.

Pouze v jedné statistice se chřipka ukázala jako horší nemoc. Vyžádala si totiž vyšší počet hospitalizací u pacientů ve věku do 18 let. Naopak ale muselo být více covidových pacientů mladších pěti let oproti těm s chřipkou umístěno na jednotku intenzivní péče.

Jako zarážející se pak jeví i statistika smrtnosti u dětských pacientů. Ta byla totiž u hospitalizovaných covidových pacientů ve věku 11-17 let 10krát vyšší ve srovnání s pacienty s chřipkou. Vědci ale upozorňují, že v tomto případě je k dispozici pouze malé množství dat, z něhož nelze činit přesvědčivé závěry.

"Naše zjištění jasně naznačují, že covid-19 je mnohem závažnější než sezónní chřipka. V době, kdy není žádná léčba u pacientů se závažným průběhem covidu účinná, tato studie zdůrazňuje význam všech preventivních opatření fyzické a důležitost účinných vakcín," uvedl Pascale Tubert-Bitter, ředitel výzkumu ve společnosti L'Institut National de la Santé et de la Recherche Médicale.

Témata:  Vědci EuroZprávy.cz Koronavirus

Související

Očkování, ilustrační fotografie DOMÁCÍ

Registrace očkování se otevřela pro lidi 40+. Systém spadl

K očkování proti covidu-19 se registrovalo do večera přes 200.000 lidí ve věku 40 až 44 let, kterým byla registrace nově umožněna. Na twitteru to napsal tým projektu Chytrá karanténa, který registrace k očkování spravuje. Podle něj vytvořila tato věková skupina rekord v počtu registrací za jeden den. 

Matt Hancock Evropa

Indická varianta koronaviru podle Británie očkované starší lidi nepostihuje

Podle prvních údajů jsou očkovaní starší lidé chráněni před obávanou variantou koronaviru odhalenou v Indii. Řekl to dnes podle agentury Reuters britský ministr zdravotnictví Matt Hancock. Právě četný výskyt takzvané indické mutace koronaviru v Británii vede k obavám, že země nebude moci zrušit zbývající protiepidemická omezení 21. června, jak je nyní plánováno.

Ze společnosti

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

Nemocnice v Gaze

Covid a ozbrojený konflikt. Přetížené nemocnice v Gaze jsou bojují na dvou frontách

Nemocnice v Gaze čelily přetížení kvůli pandemii ještě předtím, než začátkem minulého týdne propukly boje s Izraelem. Nyní ke koronavirovým pacientům přibyli zranění, píše agentura Reuters. "Ministerstvo zdravotnictví bojuje v Pásmu Gazy na dvou frontách - na koronavirové a na další, obtížnější, kde jsou zranění," uvedl Marván abú Sáda, primář chirurgického oddělení nemocnice aš-Šifá

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Andrés Manuel López Obrador

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů v Torreónu

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se dnes omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

před 2 hodinami

Očkování, ilustrační fotografie

USA rozešlou do zahraničí 80 milionů dávek vakcín, řekl Biden

Spojené státy navyšují na 80 milionů počet dávek proticovidových vakcín, které plánují do konce června přerozdělit do zahraničí. Oznámil to dnes americký prezident Joe Biden. Kromě již slíbených 60 milionů dávek přípravku od firmy AstraZeneca prý Washington vyčlení na export nejméně 20 milionů dávek vakcín, kterými se už v USA očkuje.

před 2 hodinami

Matt Hancock

Indická varianta koronaviru podle Británie očkované starší lidi nepostihuje

Podle prvních údajů jsou očkovaní starší lidé chráněni před obávanou variantou koronaviru odhalenou v Indii. Řekl to dnes podle agentury Reuters britský ministr zdravotnictví Matt Hancock. Právě četný výskyt takzvané indické mutace koronaviru v Británii vede k obavám, že země nebude moci zrušit zbývající protiepidemická omezení 21. června, jak je nyní plánováno.

před 3 hodinami

Benátky

Italské vládní strany se dohodly na zrušení zákazu nočního vycházení

Italské vládní strany se dnes dohodly na postupném rušení zákazu nočního vycházení. Informovala o tom agentura ANSA. Trvání zákazu, který má úplně zaniknout 21. června, rozdělovalo kabinet premiéra Maria Draghiho, jehož koalice zahrnuje pravicové i levicové strany. Díky zlepšující se epidemické situaci vláda v příštích týdnech umožní obnovu provozu ve vnitřních prostorech barů a restaurací či spuštění sjezdovek na ledovcích.

před 3 hodinami

Hraniční přechod s Rakouskem, ilustrační foto

Rakousko od středy nebude pro cestující z České republiky vyžadovat karanténu

Od středy se nemusí cestující z České republiky a mnoha dalších evropských zemí po příjezdu do Rakouska odebrat do karantény. Cestovatelé však u sebe musí mít doklad o očkování proti covidu-19, nebo negativní test či potvrzení o uzdravení z nemoci. V aktualizovaném nařízení o cestování však nadále platí velmi přísná pravidla pro osoby přijíždějící ze zemí silně zasažených obávanými variantami koronaviru, tedy z Brazílie, Indie a Jihoafrické republiky.

před 3 hodinami

Barma, ilustrační foto

USA, Británie a Kanada uvalily nové sankce proti barmské juntě

USA, Británie a Kanada dnes zavedly nové sankce proti barmské juntě, informuje agentura Reuters. Washington přidal na sankční seznam členy junty, která se v únoru po vojenském převratu postavila do čela asijské země a násilně potlačuje protesty, a několik dalších barmských představitelů. 

před 4 hodinami

Očkování, ilustrační fotografie

Německo od 7. června nabídne očkování proti covidu všem zájemcům

Německo od 7. června nabídne očkování proti nemoci covid-19 všem zájemcům, skončí tak systém upřednostňování rizikových skupin. Dnes to po jednání se spolkovými zeměmi oznámil německý ministr zdravotnictví Jens Spahn. Od upřednostňování již ustoupilo několik spolkových zemí, nabídka se ale týká jen ordinací praktických lékařů a ne velkokapacitních vakcinačních středisek.

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Od pondělí se otevřou všechny základní a střední školy i hotely

Od pondělí 24. května se vrátí po epidemii koronaviru k plnému provozu bez rotací všechny základní a střední školy v ČR. Fungovat začnou hotely pro rekreační účely, bude také možné pořádat kulturní akce až pro 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Interiéry restaurací zřejmě otevřou v první polovině června.

před 4 hodinami

zoo

Zoologické zahrady mohou od 24. otevřít vnitřní pavilony

V zoologických či botanických zahradách budou od 24. května přístupné i vnitřní pavilony, schválila to dnes vláda. Platit bude limit 15 metrů čtverečních vnitřní plochy na jednoho návštěvníka návštěvníka. Provoz zahrad či arboret bude nadále omezen na 50 procent kapacity z maximálního možného počtu návštěvníků v jeden čas. Vyplývá to z mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví.

před 4 hodinami

Facebook, autor: Kon Karampelas

Facebook se s vydavatelstvím Axel Springer dohodl na sdílení zpravodajství

Vydavatelství Axel Springer, které je majitelem nejčtenějšího německého deníku Bild, se po letech vyjednávání dohodlo s technologickou společností Facebook na poskytování mediálního obsahu. Ten tak bude publikován mimo jiné na platformě Facebook News. O podmínkách finančního vyrovnání se prohlášení nakladatelství a Facebooku nezmiňuje.

před 5 hodinami

Hotel, ilustrační foto

Hoteliéři otevření vítají, ubytování do příštího týdne přichystat stihnou

Hoteliéři, které dnes oslovila ČTK, otevření ubytovacích zařízení od příštího týdne vítají. Jsou připravení a do pondělí vše přichystat stihnou. V prokazování bezinfekčnosti a dodržování protiepidemických opatření nevidí problém. O otevření ubytovacích zařízení bez omezení kapacity pro rekreační účely od 24. května dnes rozhodla vláda.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Na teoretickou výuku VŠ je 24. května podle škol už pozdě

Na obnovu teoretické výuky vysokých škol od 24. května, jak dnes rozhodla vláda, je pozdě. Semestr už totiž končí a začínají zkoušky, řekli ČTK zástupci škol. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) dnes médiím řekl, že si je vědom, že řada vysokých škol přechází do zkouškového období. Přesto je podle něj důležité dát školám prostor pro setkání studentů. Fungování škol vláda omezila kvůli epidemii nemoci covid-19.

před 5 hodinami

F-16 Israel Defense Forces

Může Izrael bombardovat Gazu a získávat přátele v Perském zálivu?

Pohled na zkázu v Gaze nejspíš Izraeli znesnadní cestu k největší diplomatické ceně, jíž je uznání od Saúdské Arábie. Zatím se však zdá, že další bohaté arabské státy Perského zálivu, které loni navázaly diplomatické vztahy s Izraelem, nemají v úmyslu to měnit, píše agentura Reuters.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama