Vědec: Novým mutacím viru by bránila urychlená vakcinace

Nové mutace koronaviru jsou zdrojem oprávněných obav. Nejpřijatelnější cesta, jak bránit nástupu nových linií viru, je zpomalení epidemie urychlenou vakcinací. Na dotaz ČTK to uvedl virolog Ivan Hirsch z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. V pondělí byl v Česku potvrzen výskyt takzvané britské mutace koronaviru, která je nakažlivější než nyní rozšířená varianta.

Reklama

"Nové rychle se šířící britské, brazilské a jihoafrické mutace jsou zdrojem oprávněných obav," uvedl Hirsch. Britský ani jihoafrický typ koronaviru sice podle odborníků nezpůsobuje vážnější průběh nemoci, britská mutace se však šíří o 40 procent a jihoafrická o 50 procent rychleji než nynější varianta. Také u brazilské varianty viru se odborníci obávají, že je výrazně nakažlivější.

"Evidence o rychlosti jejich šíření je založena na rychlosti, kterou se mění jejich zastoupení mezi sekvenovanými pacientskými vzorky. Zjistíme-li, že vedle standardních sekvencí se objeví 20 procent sekvencí nesoucích opakovaně novou mutaci, a že sekvence s těmito mutacemi tvořily před měsícem jen deset procent všech sekvencí, lze uzavřít, že nová mutace se šíří dvakrát rychleji, než původní virus," řekl.

Zároveň upozornil, že zkušenosti s mutací D614G, která v létě nahradila původní D614, ukazují, že mezi šířením mutace a rychlostí epidemie není zcela lineární vztah. "To neznamená, že by rychle se šířící mutanty nebyly zcela znepokojivé. Právě naopak," upozornil. Poznamenal, že vzhledem k tomu, že strategií virů je maximální rychlost pomnožování, lze v budoucnu očekávat výskyt dalších, rychle se šířících mutací.

Na dotaz jak zabránit zhoršení vývoje Hirsch uvedl, že "společensky nejpřijatelnější" způsob je urychlená vakcinace. "Tak, aby se snížil na nejnižší míru repertoár virů, ze kterých mohou vznikat nové varianty," dodal.

"Jiná možnost zpomalování epidemie je založená na testování a sledování, známá pod názvem chytrá karanténa. Ta je nyní těžko realizovatelná vzhledem k vysokému výskytu infekce SARS-CoV-2, ale plně se nerozeběhla ani v létě, kdy bylo případů nákazy málo," poznamenal. Kombinace delšího pokračování současných opatřeních a postupujícího, ovšem pomalého očkování podle něj povede "zhruba k situaci, ve které jsme."

Takzvaná britská mutace se kromě Velké Británie dosud prokázala například v Německu, na Slovensku a v Maďarsku, podezření ohlásilo i Rakousko. V řadě zemí světa, včetně některých evropských států, se už vyskytla i jihoafrická linie viru. Zatímco v případě britské mutace to vypadá, že na ni dostupné vakcíny účinkují stejně jako na starší linie viru, u brazilské a jihoafrické varianty to zatím není jasné.

Témata:  EuroZprávy.cz Koronavirus

Související

Ze společnosti

Lucie Šafářová: Dojemné vyznání adresované...!

Lucie Šafářová si dobře uvědomuje, že některé chvíle s dcerkou se už nebudou opakovat. Z jejího dojemného vyznání na sociální síti vyplývá, jak milující maminkou je. Proto asi zatím neuvažuje, že by se věnovala zase i něčemu jinému.

V úterý jen 3787 nakažených, ale i nejméně očkovaných za dva týdny!

V úterý bylo v Česku očkováno proti nemoci covid-19 nejméně lidí za všední den za skoro dva týdny. Podáno bylo 51.199 dávek vakcín, což je téměř o pětinu méně než předchozí úterý. Naposledy bylo ve všední den méně očkovaných 7. dubna. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před minutou

před 43 minutami

před hodinou

Praha 9 podává žalobu, chce návrat dětí do školek a ZŠ

Městská část Praha 9 podává žalobu k Nejvyššímu správnímu soudu v souvislosti s protikoronavirovými opatřeními ministerstva zdravotnictví. Domáhá se jejich zrušení tak, aby se do základních a mateřských škol mohli vrátit všichni žáci s negativním testem na covid-19. 

před hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Růst počtu předplatitelů Netflixu výrazně zpomalil

Růst počtu předplatitelů Netflixu v prvním čtvrtletí výrazně zpomalil kvůli polevování pandemie nemoci covid-19 a nedostatku nových filmových a seriálových hitů. Přibyly jich necelé čtyři miliony na celkových 208 milionů. Analytici v anketě společnosti Refinitiv v průměru odhadovali, že nových předplatitelů bude 6,25 milionu. Americká internetová televize to oznámila v úterý po uzavření burz a její akcie vzápětí odepsaly 11 procent.

před 2 hodinami

Policie v USA postřelila mladou černošku, ta zemřela

Policie ve městě Columbus v americkém státě Ohio v úterý postřelila mladou černošku, dívka na následky zranění zemřela. Strážníci podle úřadů i rodiny zemřelé na místo přijeli poté, co obdrželi hlášení o násilném incidentu. Informovala o tom agentura Reuters.

před 3 hodinami

Počet poprav na světě loni klesl o čtvrtinu

Počet poprav se loni na světě snížil o více než čtvrtinu, a klesl tak na nejnižší úroveň od začátku vedení statistik v roce 2007. Informovala o tom dnes ve své pravidelné zprávě organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI). V roce 2020 bylo v 18 zemích provedeno celkem 483 poprav, oproti roku 2019 je to pokles o 26 procent.

 

před 3 hodinami

Čínský prezident přijal Bidenovo pozvání na klimatický summit

Čínský prezident Si Ťin-pching ve čtvrtek vystoupí na Spojenými státy pořádaném virtuálním summitu o klimatu, na který jej pozval americký prezident Joe Biden. Informovala o tom agentura Reuters. Pro oba lídry to bude první, byť virtuální, setkání od Bidenova lednového nástupu do funkce.

před 3 hodinami

Porota shledala expolicistu Chauvina vinným z vraždy černocha Floyda

Porota v americkém Minneapolisu dnes shledala bývalého policistu Dereka Chauvina vinným ve všech třech bodech žaloby v případu loňské smrti Afroameričana George Floyda. Verdikt, který zněl shodně "vinen" u dvou obvinění z vraždy a jednoho obvinění ze zabití, přečetl soudce. Chauvin zůstane ve vazbě. O délce trestu zatím rozhodnuto nebylo, informovala agentura AP.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Velbloudi nesnášejí šimrání v nose, ale výzkum MERS se bez toho neobejde

Ani velbloudi nemají rádi, když jim někdo štětkou vrtí v nozdrách. A právě to se zrovna děje v keňské přírodní rezervaci Kapiti. Jeden z tamních velbloudů se zlostně brání, zatímco mu tři muži drží hlavu, krk a oháňku, aby veterinář mohl odebrat vzorek z jeho nosní sliznice. Testuje se zde koronavirus MERS, který se vyznačuje vysokou úmrtností a mohl by jednoho dne rozpoutat pandemii podobnou té, jakou svět prožívá nyní s novým koronavirem, napsala agentura AFP.

před 4 hodinami

Amnesty International: Blízkovýchodní státy dominují žebříčku počtu poprav

Čtyři z pěti zemí, kde bylo loni vykonáno nejvíce poprav, se nachází na Blízkém východě. S odkazem na zprávu lidskoprávní organizace Amnesty International (AI) o tom dnes informoval zpravodajský web BBC. Ze 483 poprav, které AI zaznamenala v loňském roce, bylo 88 procent vykonáno v Íránu, Egyptě, Iráku a Saúdské Arábii. Organizace přitom tyto země obvinila, že v popravách, navzdory výzvám pandemie covidu-19, vytrvale a nemilosrdně pokračují.

před 4 hodinami

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama