Vyvracíme dezinformace: Roušky nás oxidem uhličitým neotráví, nezpůsobují hyperkapnii

S nástupem pandemie nového typu koronaviru se prudce zvýšil počet dezinformací, které šíří na internetu lidí věřící v nejrůznější hoaxy a konspirační teorie. Některé z nich přirovnávají roušky a respirátory až k téměř smrtícímu nástroji, který člověku může údajně způsobit zranění obličeje či jej otrávit nadměrným dýcháním vydechovaného oxidu uhličitého. Nic z toho ale pochopitelně není pravda.

Reklama

Mezi lidmi věřícími v dezinformace se často traduje, že lidé nosící roušky v nadměrné míře vdechují oxid uhličitý. Zatímco někteří se odkazují pouze na svůj selský rozum, jiní šíří videa, která mají dle jejich úsudku tuto teorii podpořit, či dezinformační weby, které o tomto začínajícím fenoménu píší.

Na jednom z videí, například aktivista pomocí digitálního přístroje koncentraci oxidu uhličitého pod rouškou a respirátorem. Hodnoty pak porovnává s tabulkami, které mapují vedlejší účinky působící na lidi pracující v provozech se zvýšenou koncentrací oxidu.

Že je pokus nesmyslný záhy prokázala agentura AFP. Jak totiž upozornil Hyo-Jick Choi, výzkumný pracovním na univerzitě v kanandské Albertě, čísla neodpovídají použitým ochranným prostředkům.

Nejvyšší koncentrace oxidu by totiž měla být naměřena pod respirátorem, který má mnohem menší propustnost, než rouška. Video, dnes již smazané, ale ukazuje opak. Hodnoty, které aktivista naměřil, navíc neodpovídají hodnotám, které je schopen daný přístroj spolehlivě zachytit.

Často se také lidé, kteří podlehli víře v dezinformace, odkazují na studii z roku 2006, která podle nich prokazuje, maska na obličeji zvyšuje hladinu oxidu uhličitého. Tato studie se ale váže k jinému respirátoru, než se běžně používá u nás, a navíc vědci sami ve studii přiznávají, že je zapotřebí dalšího zkoumání jejich výsledků.

Vědci nepopírají, že nošení ochrany obličeje zvyšuje podíl vdechovaného oxidu uhličitého, podstatné však není, jak velké množství se nachází pod rouškou či respirátorem, ale jak velká je jeho hladina v krvi. Jevu, kdy dojde k nadměrnému nahromadění oxidu uhličitého v tepenné krvi, se říká hyperkapnie, a ten studie v souvislosti s rouškami a respirátory neprokázaly.

Na to upozornila i agentura Reuters s odkazem na další studii často citovanou dezinformátory. Agentura rovněž nepopírá, že toxické hladiny oxidu uhličitého jsou nebezpečné, je vysoce nepravděpodobné, že by používání obličejové masky způsobilo hyperkapnii.

Nejčastěji používané respirátory třídy FFP2, jejichž ekvivalent je v mimoevropských zemích označen jako N95, navíc nejsou ani těmi nejbezpečnějšími respirátory. Ty jsou značeny jako třída FFP3 a jejich propustnost částic a aerosolů je ještě nižší. I jejich používání je bezpečné.

Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí přesto doporučuje, aby lidé využívali spíše roušky, než respirátory. Propustnost oxidu je v případě roušek ještě vyšší než u respirátorů, avšak za cenu nižší ochrany. někteří lidé se ale mohou s rouškou cítit lépe a komfortněji, zejména v případě, kdy na má ochrana obličeje negativní vliv na jejich psychiku.

Negativní dopady ale nošení roušek ani respirátorů ve většině případů nepřináší. "Dýchání malého množství oxidu uhličitého z nošení buď správně nasazených respirátorů N95, nebo látkových či nebo chirurgických roušek, není pro drtivou většinu lidí nijak škodlivé," řekl serveru HealthLine Darrell Spurlock, ředitel výzkumného centra na Widener University.

Roušky mohou představovat riziko pouze u osob, které trpí vážným plicním onemocněním. "U osob se spánkovou apnoe nebo závažným plicním onemocněním mohou masky představovat riziko," vysvětlil Robert Glatter, lékař z newyorské Lenox Hill Hospital.

Témata:  Roušky a respirátory EuroZprávy.cz dezinformace

Související

Obchody jsou kvůli epidemii zavřené DOMÁCÍ

Česko rozvolňuje. Co vše se ode dneška mění?

Ode dneška se v celém Česku opět otevřou všechny zbývající obchody a některé další provozovny služeb, které byly dosud uzavřené kvůli epidemii nemoci covid-19. Kromě maloobchodu se mohou otevřít třeba opravny obuvi, autobazary, autosalony, lanovky, solária, hodinářství, zlatnictví či truhlářství nebo cestovní kanceláře. Vláda restrikce uvolňuje na základě šesti balíčků. Řídí se počtem nakažených koronavirem za sedm dní na 100.000 obyvatel.

Češi bojují proti koronaviru rouškami a respirátory DOMÁCÍ

Od 10. května lidé mohou za určitých situací venku odložit roušky

Od pondělí 10. května bude nutné nosit ochranu dýchacích cest ve venkovních prostorách jen při setkání dvou a více osob vzdálených od sebe méně než dva metry, pokud nejde o členy jedné domácnosti. Na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády to oznámil ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

Ze společnosti

Valorizace důchodu v roce 2022? Maláčová má plán!

Valorizace důchodu v roce 2022? Maláčová má plán!

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová chce v příštích týdnech debatovat o tom, jak navýšit důchody nad rámec standardní valorizace. Částku, kterou by navrhla, nechtěla v dnešních Otázkách Václava Moravce České televize sdělit, obecně mluvila o několika stokorunách měsíčně.
Tomáš Klus oslaví pětatřicetiny! Co jste o něm nevěděli?

Tomáš Klus oslaví pětatřicetiny! Co jste o něm nevěděli?

Písničkář Tomáš Klus, který se narodil 15. května 1986, patří ke komerčně úspěšným umělcům. Bývalý moderní pětibojař se již přes dekádu pohybuje ve vrchních patrech české populární hudby a svoji tvorbu neomezuje hudebními žánry. Ve svých textech se často vyjadřuje ke společenské a politické situaci v zemi a také aktivně podporuje nejrůznější ekologické aktivity.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Divadlo, ilustrační foto

Divadla a festivaly chtějí také zbavit povinnosti kontrolovat hosty

Zástupci českého divadla požadují po vládě, aby stejně jako provozovatelé restauračních zahrádek nemuseli od návštěvníků požadovat předložení dokladu, že neporušují protiepidemická opatření. V prohlášení zaslaném ČTK to uvedli zástupci zastřešujících kulturních organizací v reakci na dnešní informace z jednání vlády.

před 4 hodinami

Ministerstvo zahraničí

Česko považuje ruské zařazení mezi nepřátelské země za další krok k eskalaci. Zeman opět mlčí

Česko považuje postup Ruska se zařazením na seznam nepřátelských zemí za další krok k eskalaci vztahů nejen s Českou republikou, ale i Evropskou unií a jejími spojenci. V dnešním prohlášení to uvedlo ministerstvo zahraničí. Ruská vláda schválila seznam nepřátelských zemí, přičemž do něj zařadila jen ČR a Spojené státy. Zároveň stanovila maximální počet lidí v Rusku, kteří pro tyto země smějí pracovat. V případě ČR jde o 19 osob, zatímco pro USA nesmí pracovat nikdo.

před 4 hodinami

Moskva, Kreml

Rusko zmrazilo účty americké stanici Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda

Moskva zmrazila ruské účty americké rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Oznámila to stanice, kterou už dříve ruské úřady označily za "zahraničního agenta" a udělily jí několik pokut za to, že ve svém zpravodajství tuto informaci neuvádí. V moskevských kancelářích RFE/RL dnes zasahovali exekutoři, což podle stanice znamená, že se Rusko nezaplacené pokuty rozhodlo vymáhat.

před 5 hodinami

Andrej Babiš

Babiš prý neumí vyhodnotit roli Benešové v Zemanově rezignaci

Premiér Andrej Babiš (ANO) není schopen vyhodnotit, jak významnou roli v odchodu nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana hrál jeho vztah s ministryní spravedlnosti Marií Benešovou (za ANO). Babiš dnes ČTK sdělil, že respektuje Zemanovo rozhodnutí odejít ke konci června ve funkci, za jeho dlouholetou práci mu děkuje a do budoucna mu přeje hodně úspěchů.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Vpád Trumpových příznivců do Kapitolu

V souvislosti se vpádem do Kapitolu padlo přes 2000 obvinění

Více než 2000 obvinění z trestných činů proti 411 podezřelým: Takový byl tento týden podle deníku The Washington Post (WP) průběžný účet masivního vyšetřování kolem lednových nepokojů na půdě amerického Kongresu. Vedle klasického vyšetřování pokračuje také snaha samotného Kongresu události prošetřit, přičemž vyjednavači republikánů a demokratů dnes dosáhli dohody ohledně podoby vyšetřovací komise.

před 6 hodinami

ministerstvo zdravotnictví

Ministerstvo zdravotnictví upravilo opatření o testování zaměstnanců, které zrušil soud

Ministerstvo zdravotnictví upravilo odůvodnění mimořádného opatření o povinnostech pozitivně testovaných zaměstnanců. V pondělí ho zrušil Nejvyšší správní soud (NSS), opatření vykazovalo podle něj hrubé nedostatky právě v odůvodnění. Na nápravu dostal resort od soudu čtyřdenní lhůtu. Po jednání vlády to dnes řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

před 6 hodinami

Slovensko, ilustrační foto

Česko vrací Slovensko opět do červených zemí

Slovensko se po týdnu na takzvané mapě cestovatele v pondělí vrátí z oranžových do červených zemí s vysokou mírou rizika nákazy koronavirem. Z nejhorší kategorie do červené se přesunou Francie a Andorra. Oranžovou barvu značící střední míru rizika bude nově mít San Marino, do zelené kategorie, pro kterou neplatí žádné povinnosti při cestování, se vrátí Island. V dnešní tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví.

před 7 hodinami

Afghanistán, ilustrační foto

Při výbuchu bomby v mešitě v Afghánistánu zemřelo nejméně 12 lidí

Při výbuchu bomby v mešitě poblíž afghánské metropole Kábulu dnes zemřelo nejméně 12 lidí a dalších 15 bylo zraněno. K explozi došlo během tradiční páteční modlitby, ačkoli v zemi má již druhý den platit třídenní příměří vyhlášené hnutím Tálibán na oslavu svátku íd al-fitr, který se slaví na konci muslimského postního měsíce ramadánu. Útok, ke kterému se zatím nikdo nepřihlásil, odsoudilo jak hnutí Tálibán, tak mise Evropské unie v Afghánistánu, informovala agentura Reuters.

před 7 hodinami

Petr Arenberger

Arenberger rezignovat nehodlá, nejasnosti kolem majetku má za vysvětlené

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) považuje vysvětlení svých majetkových poměrů, na které upozornila média, za dostatečné. Novinářům dnes řekl, že nevidí důvod pro svou rezignaci, jak po ní volá opozice. Uvedl, že nic špatného neudělal a řadu věcí už vyjasnil. "Nemyslím si, že bych udělal něco špatného, co by znamenalo moji rezignaci," uvedl. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

DSB21 If At All Kibbutz Contemporary Dance Company

Divadelní svět Brno startuje už od 20. května naživo v divadlech

Pořadatelům mezinárodního festivalu Divadelní svět Brno se podařilo získat výjimku a otevřít divadla. Od 20. do 25. května 2021 se festival se sníženou kapacitou hledišť uskuteční naživo nejen ve venkovních prostorách, ale i ve vybraných brněnských divadlech. Vzhledem k epidemiologické situaci vznikala souběžně online podoba festivalu, která bude zdarma dostupná všem divákům v online prostoru. 

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama