S teplotami roste i jejich dopad na lidské zdraví. Lékaři už se potýkají s problémy

Dlouhodobý nárůst průměrné teploty na Zemi může mít pro miliony lidí tragický dopad. V důsledku selhání termoregulace může nastat nebezpečí přehřátí či selhání organismu. Nejvíce ohrožení jsou farmáři z rozvojových zemí nebo stavební dělníci a lidé z továren, ale v současné době se riziko přehřátí týká i zaměstnanců nemocnic, kteří kvůli covid-19 musí nosit ochranné obleky.

Reklama

„Má to vliv na morálku,“ říká lékař Jimmy Lee pro BBC.Stará se o pacienty s covid-19 ve všeobecné nemocnici Ng Teng Fong v Singapuru, kde je velmi teplé a vlhké klima. Ochranné obleky, které jsou nezbytné pro zdravotnický personál, jsou z plastu a vytváří si vlastní mikroklima. Odvětrávání není možné kvůli riziku nákazy nemocí covid-19.

Nemocnice nedisponuje klimatizací, lékař proto uvádí, že personál je mnohem více podrážděný a podle jeho slov může hypertermie negativně ovlivnit jeho efektivitu a schopnost přijímat rychlá a důležitá rozhodnutí. Upozorňuje také, že personál často přehlíží varovné signály přehřátí, jako jsou mdloby nebo nevolnost.

Působení vysokých teplot na organismus může mít za následek selhání termoregulace. To znamená, že kůže a plíce nedokážou regulovat rychlost při odvádění tepla s pomocí proudění krve, která také zajišťuje přenos tepla z vnitřku organismu na povrch. Tepelná výměna pokračuje, než nastane rovnováha.

V případě, že dojde k extrémnímu zvýšení teploty, tělo se nestačí ochlazovat a nastane život ohrožující stav hypertermie, která vyžaduje okamžité ošetření, jinak může dojít k selhání organismu.

V padesátých letech americká armáda vypracovala teplotní směrnice pro vojáky, aby zajistila jejich bezpečnost. Systém se nazývá Wet Bulb Globe Temperature (WBGT) a zahrnuje nejen teplotu, ale i vlhkost, rychlost větru, úhel slunce a oblačnost. WBGT uvádí, že při teplotě 29 stupňů Celsia musí být pozastaveno cvičení kvůli možnému neblahému vlivu na lidský organismus. Přesto doktor Lee a jeho kolegové při této teplotě ošetřují na osmihodinových směnách v ochranných oblecích pacienty s covidem-19.

Extrémní teploty panují, pokud je překročena hodnota 32 stupňů Celsia. Tato teplota byla zaznamenána také v nemocnicích v Čennaí, hlavním městě indického státu Tamilnádu. „Se zvyšující se teplotou jsou lidé více dehydrovaní, mají kardiovaskulární problémy, ledvinové kameny a jsou z tepla naprosto vyčerpaní,“ uvedl profesor Vidhya Venugopal.

V důsledku globálního oteplování se pravděpodobně bude teplota neustále zvyšovat a více lidí bude vystaveno riziku hypertermie. Richard Betts z Národního meteorologického úřadu Velké Británie varuje, že bude více dnů s teplotou nad 32 stupňů Celsia v případě, že se nesníží produkce skleníkových plynů.

„Vyvinuli jsme se tak, abychom žili v určité teplotě, takže v případě, že budeme nadále zvyšovat teplotu vlastní činností, dříve nebo později budou na planetě teplotní podmínky, v kterých nebudeme moci žít,“ míní Betts.

Témata:  Počasí nemocnice oteplování lékaři EuroZprávy.cz Klimatické změny

Související

Lékaři, ilustrační foto DOMÁCÍ

Zdravotníci v nemocnicích budou mít nárok na vouchery do lázní

Zdravotníci z nemocnic budou mít nárok na vouchery do lázní v hodnotě 8000 korun. Na dnešní návštěvě Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze to řekla ministryně financí Alena Schillerová (ANO), má jít o další poděkování za jejich práci v době epidemie covidu-19. Za jarní a podzimní vlnu epidemie dostali zdravotníci i další zaměstnanci zdravotnických zařízení odměny, většinou za každou 75.000 korun.

Ze společnosti

Návrat středoškoláků do škol: Načasování není podle ředitelů ideální!

Návrat středoškoláků do škol: Načasování není podle ředitelů ideální!

Načasování návratu středoškoláků k prezenční výuce od 24. května není podle zástupců škol ideální, protože ve stejný den začnou maturity. Řada škol tak zřejmě místo běžné výuky zajistí pro žáky náhradní program. Obnovení prezenční výuky ale jinak zjednoduší organizaci rozvrhu, a to hlavně tam, kde se vyučující střídají v různých třídách.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 30 minutami

Izrael

Sirény poprvé zazněly i na severu Izraele, bombardování Pásma Gazy pokračuje

V noci na dnešek zazněly poplašné sirény varující před dopadem raket poprvé také na severu Izraele. Dosud ostřelování z Pásma Gazy, ovládaného palestinskou skupinou Hamás, dosáhlo jen do jižní a střední části Izraele, informovala AFP. Podle reportéra agentury DPA byla slyšet nejméně jedna exploze také ve městě Tel Aviv. Izraelské letectvo celou noc pokračovalo v bombardování cílů v Pásmu Gazy, zničilo také místní velitelství Hamásu, píše list The Jerusalem Post (TJP).

před 10 hodinami

Emmanuel Macron

Macronova strana stáhla podporu kandidátce, měla na plakátech šátek

Strana francouzského prezidenta Emmanuela Macrona stáhla podporu kandidátce, která se na plakát pro místní volby nechala vyfotit s šátkem na hlavě. Pokračuje tak celostátní debata o nošení muslimských šátků, která by podle agentury AP mohla sehrát významnou roli při prezidentských volbách v příštím roce.

před 11 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

Eskalující boje mezi Izraelem a Gazou už mají 60 obětí na životech

Třetí den dnes pokračovaly intenzívní boje a vzájemné ostřelování mezi státem Izrael na straně jedné a palestinskými extremistickými skupinami Hamás a Islámský džihád na straně druhé. Hamás, který ovládá Pásmo Gazy, ohlásil dosud 53 palestinských obětí, v Izraeli je jich sedm. Na obou stranách zemřely také ženy a děti, zraněno je několik set lidí. 

před 11 hodinami

Krajský soud v Ostravě

Státní zástupkyně havarovala v opilosti. Od soudu odešla s podmínkou

Okresní soud v Ostravě uložil ostravské krajské státní zástupkyni Petře Tittkové trest 12 měsíců s podmíněným odkladem na 18 měsíců za loňskou nehodu v opilosti, při níž zranila sebe a řidičku protijedoucího vozu. Rozsudek soudu za ublížení na zdraví z nedbalosti a ohrožení pod vlivem návykové látky je nepravomocný, informovala dnes Česká televize na svém webu

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Benátky

V italských Benátkách už by neměly kotvit velké lodě

Dolní komora italského parlamentu dnes schválila vládní dekret, který zakazuje kotvení velkých lodích v Benátkách. Obří výletní lodě už by tak neměly proplouvat historickým centrem města a kotvit budou zatím v blízkém přístavu Marghera. Informovala o tom agentura ANSA.

před 13 hodinami

Izraelská armáda se chystá k útoku

Izraelská armáda je připravena na pozemní ofenzivu v Pásmu Gazy

Izrael má možnost zahájit pozemní ofenzivu v Pásmu Gazy, v tuto chvíli to ale nemá v úmyslu a provádí masivní nálety proti cílům Hamásu. Na briefingu s evropskými novináři to dnes řekl mluvčí izraelské armády Jonatan Konrikus. Případnou pozemní operaci v případě eskalace bojů a dalších izraelských ztrát na životech přitom zcela nevyloučil. 

před 13 hodinami

před 13 hodinami

Lidé se chrání před koronavirem, ilustrační foto

Protiepidemická opatření státu hodnotí jako přiměřená dvě pětiny lidí

Opatření státu proti šíření koronaviru považuje 43 procent lidí za přiměřená, podle více než třetiny jsou nedostatečná a 13 procent občanů je vnímá jako přehnaná. Z výsledků dubnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) vyplývá, že oproti únoru se hodnocení opatření významně nezměnilo. Zůstává ale dál výrazně horší než loni v prosinci, kdy za přiměřená označilo vládní opatření 61 procent respondentů.

před 13 hodinami

Boris Johnson, britský premiér.

Země vyzývají k snížení napěti v konfliktu mezi Izraelem a Palestinci

K rychlému snížení napětí vyzvala v souvislosti s poslední eskalací konfliktu mezi Palestinci a Izraelem řada zemí i předních světových představitelů, kladou ale důraz na různé aspekty složité situace. Právo Izraele na obranu proti raketovým útokům hnutí Hamás z Gazy zdůraznily nejen Spojené státy, ale třeba také Německo nebo Rakousko. 

před 14 hodinami

George Floyd zabitý policistou v USA

Floydovo úmrtí dle soudce provázely přitěžující okolnosti, Chauvinovi hrozí vyšší trest

Soudce z amerického státu Minnesota Peter Cahill rozhodl, že loňské úmrtí černocha George Floyda provázely přitěžující okolnosti. Bělošskému expolicistovi Dereku Chauvinovi, který byl uznán vinným z Floydovi vraždy a zabití, proto zřejmě hrozí vyšší než obvyklý trest, napsala dnes agentura AP. Dodala, že s přitěžujícími okolnostmi by mohl Chauvin dostat zřejmě maximálně 30 let vězení. Rozsudek Cahill vynese 25. června.

před 14 hodinami

Radovan Karadžič "srebrenický řezník", bývalý bosenskosrbský vůdce

Karadžić si zbytek doživotního trestu za genocidu odpyká v Británii

Bývalý bosenskosrbský předák Radovan Karadžić, odsouzený za válečné zločiny a genocidu, si odpyká zbytek svého doživotního trestu v Británii. Londýn dnes podle agentury Reuters oznámil, že souhlasí s Karadžičovým přesunem z nizozemského Haagu do věznice na britském území.

před 15 hodinami

Jana Maláčová (ČSSD), ministryně práce a sociálních věcí.

Maláčová je pro ukončení Antiviru. Při rozvolňování už ho nechce prodlužovat

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) je pro ukončení programu Antivirus, z něhož stát vyplácí příspěvky na mzdy. Při dalším rozvolňování a příznivém epidemickém vývoji v Česku by už kabinetu nechtěla navrhovat další prodlužování. Ministryně to řekla ČTK. O prodloužení rozhodovala vláda naposledy před necelým měsícem. 

před 15 hodinami

před 16 hodinami

Jens Spahn, německý ministr zdravotnictví.

Německo testovaným usnadní cestování z rizikových oblastí

Německo od negativně testovaných na koronavirus nebude vyžadovat karanténu, pokud přijedou z epidemicky rizikových oblastí, jakou je nyní z pohledu Berlína i Česká republika. Dnes to oznámil německý ministr zdravotnictví Jens Spahn, který zdůraznil, že výjimka se bude týkat pouze rizikových oblastí, nikoli vysoce rizikových oblastí a oblastí s výskytem mutací koronaviru. 

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama