Velbloudi nesnášejí šimrání v nose, ale výzkum MERS se bez toho neobejde

Ani velbloudi nemají rádi, když jim někdo štětkou vrtí v nozdrách. A právě to se zrovna děje v keňské přírodní rezervaci Kapiti. Jeden z tamních velbloudů se zlostně brání, zatímco mu tři muži drží hlavu, krk a oháňku, aby veterinář mohl odebrat vzorek z jeho nosní sliznice. Testuje se zde koronavirus MERS, který se vyznačuje vysokou úmrtností a mohl by jednoho dne rozpoutat pandemii podobnou té, jakou svět prožívá nyní s novým koronavirem, napsala agentura AFP.

Reklama

Zvíře vysoké dva metry a vážící 300 kilogramů rozhodně protestuje a veterinář Nelson Kipchirchir ví, že odebrat vzorek není žádná hračka, neboť "když uděláte chybu, může se stát cokoli, velbloud může kopnout i kousnout". Nakopnutí tohoto zataženého rána neušel jeden z velbloudářů, jehož kopl jeden z desítky vyšetřovaných velbloudů. V Kapiti jich je celkem 35. Žijí na 13.000 hektarech křovinatých pozemků, které patří mezinárodnímu ústavu chovu zvířat (ILRI), jenž sídlí v Nairobi. Kromě divokých zvířat tu žijí i stáda dobytka.

ILRI začal s výzkumem velbloudů v Keni v roce 2013. O rok dříve se v Saúdské Arábii objevil virus MERS-CoV, zkratka používaná pro virus vyskytující se na Blízkém východě.

V době pandemie nového koronaviru, který u člověka způsobuje nemoc covid-19, svět objevuje množství infekčních nemocí přenosných ze zvířat na člověka. Mluví se o netopýrech, luskounech, drůbeži. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se touto cestou přenese 60 procent lidských infekčních onemocnění. MERS-CoV se podle WHO na člověka šíří kontaktem s velbloudy. V letech 2012 a 2015 mu podlehlo několik set lidí, hlavně na Arabském poloostrově.

U člověka se projeví symptomy podobnými jako u covidu-19: horečkou, kašlem, dýchacími potížemi, u velbloudů lehkou rýmou. Tento koronavirus má ale vyšší smrtnost než covid-19, umírá na něj jeden ze tří nemocných.

V Keni se velbloudi těší rostoucí oblibě, lidé oceňují jejich mléko i maso, pastevci jejich schopnost přizpůsobit se oteplování. "Jsou velmi důležití. Za prvé v době sucha neuhynou. Za druhé vydrží bez vody 30 dní," vypočítává výhody velbloudář z Kapiti Isaac Mohamed, který pochází z keňského severu. I když na světě žijí tři miliony velbloudů, v Keni zůstávali zatím málo známým zvířecím druhem.

Bioložka Alice Kiyonová z ILRI dostává do své laboratoře v Nairobi pravidelně nové vzorky odebrané od velbloudů z různých částí Keni. Vybavená patřičnými nástroji každý vzorek analyzuje, aby zjistila přítomnost viru MERS, který se původně rozšířil od netopýrů. Její výzkum z roku 2014 prokázal přítomnost protilátek u 46 procent zkoumaných velbloudů, ale jenom u pěti procent testovaných lidí - na 111 velbloudů připadlo šest nakažených lidí zaměstnaných na jatkách.

"Virus MERS, který je nyní v Keni, se na člověka nepřenáší snadno" ve srovnání s tím, který se vyskytuje v Saúdské Arábii, říká Kiyonová.

Ale i tady vědce znepokojuje, že se může objevit varianta, která bude lépe přenosná. "Je to totéž jako u covidu-19, u nějž se objevily varianty, například ta B.1.1.7. v Anglii. S MERS je to stejné, virus se neustále modifikuje," říká specialista na infekční choroby z ILRI Eric Fèvre, který pracuje také na univerzitě v Liverpoolu.

"Rád bych měl křišťálovou kouli, abych vám mohl říci, zda jednou (MERS) bude pro lidi velmi nebezpečný, nebo zda za předpokladu určitých genetických mutací tomu tak nebude. Důležité je věci sledovat, protože pak budeme připraveni, když to přijde," řekl Fèvre.

Odborníci na biodiverzitu z OSN loni upozornili, že v budoucnu budou pandemie častější než dosud a vzhledem k vzrůstajícímu kontaktu lidí s divokými zvířaty a dobytkem, daným ničením životního prostředí, budou smrtelnější.

"Kvůli covidu-19 se obnovuje zájem o vše, co se týká virů, o nemoci přenosné ze zvířat na člověka. Nám to prospívá a pomáhá nám to v naší důležité práci," sdělil Fèvre.

Témata:  Keňa Koronavirus Velbloudi

Související

Lidé se chrání před koronavirem, ilustrační foto DOMÁCÍ

Protiepidemická opatření státu hodnotí jako přiměřená dvě pětiny lidí

Opatření státu proti šíření koronaviru považuje 43 procent lidí za přiměřená, podle více než třetiny jsou nedostatečná a 13 procent občanů je vnímá jako přehnaná. Z výsledků dubnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) vyplývá, že oproti únoru se hodnocení opatření významně nezměnilo. Zůstává ale dál výrazně horší než loni v prosinci, kdy za přiměřená označilo vládní opatření 61 procent respondentů.

Boris Johnson Evropa

Johnson ohlásil na příští rok vyšetřování vládní reakce na pandemii

Britský premiér Boris Johnson dnes oznámil, že příští rok začne veřejné vyšetřování ohledně reakce vlády na covidovou pandemii. Podle agentury Reuters by mělo odpovědět na otázku, proč Británie zaznamenala nejvyšší počet úmrtí spojených s covidem-19 v Evropě a proč Johnsonovu kabinetu zpočátku trvalo tak dlouho, než zavedl lockdown.

Ze společnosti

Návrat středoškoláků do škol: Načasování není podle ředitelů ideální!

Návrat středoškoláků do škol: Načasování není podle ředitelů ideální!

Načasování návratu středoškoláků k prezenční výuce od 24. května není podle zástupců škol ideální, protože ve stejný den začnou maturity. Řada škol tak zřejmě místo běžné výuky zajistí pro žáky náhradní program. Obnovení prezenční výuky ale jinak zjednoduší organizaci rozvrhu, a to hlavně tam, kde se vyučující střídají v různých třídách.
Otevření zahrádek provází nejasnosti: Arenberger řekl, jak to bude!

Otevření zahrádek provází nejasnosti: Arenberger řekl, jak to bude!

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) věří, že restauratér a host se ohledně kontroly testů na koronavirus dohodnou. Zákazníka provozovatel stravovacího zařízení nemůže vyhodit, ale nemusí ho třeba obsloužit. Cílem je zajistit, aby se koronavirová nákaza nešířila. Ministr to dnes řekl ČTK.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 4 hodinami

Emmanuel Macron

Macronova strana stáhla podporu kandidátce, měla na plakátech šátek

Strana francouzského prezidenta Emmanuela Macrona stáhla podporu kandidátce, která se na plakát pro místní volby nechala vyfotit s šátkem na hlavě. Pokračuje tak celostátní debata o nošení muslimských šátků, která by podle agentury AP mohla sehrát významnou roli při prezidentských volbách v příštím roce.

před 4 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

Eskalující boje mezi Izraelem a Gazou už mají 60 obětí na životech

Třetí den dnes pokračovaly intenzívní boje a vzájemné ostřelování mezi státem Izrael na straně jedné a palestinskými extremistickými skupinami Hamás a Islámský džihád na straně druhé. Hamás, který ovládá Pásmo Gazy, ohlásil dosud 53 palestinských obětí, v Izraeli je jich sedm. Na obou stranách zemřely také ženy a děti, zraněno je několik set lidí. 

před 4 hodinami

Krajský soud v Ostravě

Státní zástupkyně havarovala v opilosti. Od soudu odešla s podmínkou

Okresní soud v Ostravě uložil ostravské krajské státní zástupkyni Petře Tittkové trest 12 měsíců s podmíněným odkladem na 18 měsíců za loňskou nehodu v opilosti, při níž zranila sebe a řidičku protijedoucího vozu. Rozsudek soudu za ublížení na zdraví z nedbalosti a ohrožení pod vlivem návykové látky je nepravomocný, informovala dnes Česká televize na svém webu

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Benátky

V italských Benátkách už by neměly kotvit velké lodě

Dolní komora italského parlamentu dnes schválila vládní dekret, který zakazuje kotvení velkých lodích v Benátkách. Obří výletní lodě už by tak neměly proplouvat historickým centrem města a kotvit budou zatím v blízkém přístavu Marghera. Informovala o tom agentura ANSA.

před 6 hodinami

Izraelská armáda se chystá k útoku

Izraelská armáda je připravena na pozemní ofenzivu v Pásmu Gazy

Izrael má možnost zahájit pozemní ofenzivu v Pásmu Gazy, v tuto chvíli to ale nemá v úmyslu a provádí masivní nálety proti cílům Hamásu. Na briefingu s evropskými novináři to dnes řekl mluvčí izraelské armády Jonatan Konrikus. Případnou pozemní operaci v případě eskalace bojů a dalších izraelských ztrát na životech přitom zcela nevyloučil. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Lidé se chrání před koronavirem, ilustrační foto

Protiepidemická opatření státu hodnotí jako přiměřená dvě pětiny lidí

Opatření státu proti šíření koronaviru považuje 43 procent lidí za přiměřená, podle více než třetiny jsou nedostatečná a 13 procent občanů je vnímá jako přehnaná. Z výsledků dubnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) vyplývá, že oproti únoru se hodnocení opatření významně nezměnilo. Zůstává ale dál výrazně horší než loni v prosinci, kdy za přiměřená označilo vládní opatření 61 procent respondentů.

před 7 hodinami

Boris Johnson, britský premiér.

Země vyzývají k snížení napěti v konfliktu mezi Izraelem a Palestinci

K rychlému snížení napětí vyzvala v souvislosti s poslední eskalací konfliktu mezi Palestinci a Izraelem řada zemí i předních světových představitelů, kladou ale důraz na různé aspekty složité situace. Právo Izraele na obranu proti raketovým útokům hnutí Hamás z Gazy zdůraznily nejen Spojené státy, ale třeba také Německo nebo Rakousko. 

před 7 hodinami

George Floyd zabitý policistou v USA

Floydovo úmrtí dle soudce provázely přitěžující okolnosti, Chauvinovi hrozí vyšší trest

Soudce z amerického státu Minnesota Peter Cahill rozhodl, že loňské úmrtí černocha George Floyda provázely přitěžující okolnosti. Bělošskému expolicistovi Dereku Chauvinovi, který byl uznán vinným z Floydovi vraždy a zabití, proto zřejmě hrozí vyšší než obvyklý trest, napsala dnes agentura AP. Dodala, že s přitěžujícími okolnostmi by mohl Chauvin dostat zřejmě maximálně 30 let vězení. Rozsudek Cahill vynese 25. června.

před 8 hodinami

Radovan Karadžič "srebrenický řezník", bývalý bosenskosrbský vůdce

Karadžić si zbytek doživotního trestu za genocidu odpyká v Británii

Bývalý bosenskosrbský předák Radovan Karadžić, odsouzený za válečné zločiny a genocidu, si odpyká zbytek svého doživotního trestu v Británii. Londýn dnes podle agentury Reuters oznámil, že souhlasí s Karadžičovým přesunem z nizozemského Haagu do věznice na britském území.

před 8 hodinami

Jana Maláčová (ČSSD), ministryně práce a sociálních věcí.

Maláčová je pro ukončení Antiviru. Při rozvolňování už ho nechce prodlužovat

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) je pro ukončení programu Antivirus, z něhož stát vyplácí příspěvky na mzdy. Při dalším rozvolňování a příznivém epidemickém vývoji v Česku by už kabinetu nechtěla navrhovat další prodlužování. Ministryně to řekla ČTK. O prodloužení rozhodovala vláda naposledy před necelým měsícem. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Jens Spahn, německý ministr zdravotnictví.

Německo testovaným usnadní cestování z rizikových oblastí

Německo od negativně testovaných na koronavirus nebude vyžadovat karanténu, pokud přijedou z epidemicky rizikových oblastí, jakou je nyní z pohledu Berlína i Česká republika. Dnes to oznámil německý ministr zdravotnictví Jens Spahn, který zdůraznil, že výjimka se bude týkat pouze rizikových oblastí, nikoli vysoce rizikových oblastí a oblastí s výskytem mutací koronaviru. 

před 9 hodinami

Boris Johnson

Johnson ohlásil na příští rok vyšetřování vládní reakce na pandemii

Britský premiér Boris Johnson dnes oznámil, že příští rok začne veřejné vyšetřování ohledně reakce vlády na covidovou pandemii. Podle agentury Reuters by mělo odpovědět na otázku, proč Británie zaznamenala nejvyšší počet úmrtí spojených s covidem-19 v Evropě a proč Johnsonovu kabinetu zpočátku trvalo tak dlouho, než zavedl lockdown.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama