Velká část lidí ve světě chce zásadní politické reformy, ukázal průzkum

S tím, jak se západní společnosti již déle než rok potýkají s pandemií covidu-19 a ekonomickými obtížemi, sílí volání po zásadních ekonomických reformách. Asi dvě třetiny obyvatel USA a Francie a polovina Britů požadují významné změny ve fungování politiky, nebo kompletní reformu politického systému.

Reklama

V Německu je nespokojenost se současným uspořádáním nižší, asi kolem 40 procent, ukazuje nový průzkum společnosti Pew Research Center v těchto čtyřech zemích.

Politická frustrace je do určité míry spojena s názorem lidí na politické elity. Zvláště v USA jsou velmi rozšířené obavy z úplatnosti vrcholných činitelů, dvě třetiny dotazovaných tam souhlasí s vyjádřením, že "většina politiků je zkorumpovaných". Ve Francii a Británii by touto větou vystihla politickou situaci asi polovina lidí. Podobný názor přitom převládá zejména u mladých. Ti, kteří jej zastávají, rovněž častěji podporují zásadní politické reformy.

Ve zkoumaných zemích je rovněž časté přesvědčení, že politici nemají ponětí o životech a potřebách běžných občanů. Asi polovina dotazovaných v USA, Francii a Británii se domnívá, že se volení zástupci nestarají o názory většinového obyvatelstva.

Ve Francii a Německu nicméně v posledních letech vzrostl počet lidí, kteří mají vůči vládě důvěru. Zatímco v roce 2018 se například domnívalo jen 20 procent Francouzů, že politici činí správná rozhodnutí pro jejich zemi, podle nového šetření si to nyní myslí 55 procent dotazovaných. Důvěra přitom roste zejména mezi příznivci prezidenta Emmanuela Macrona a jeho strany Republika v pohybu (REM).

V USA se celková úroveň důvěry v politiky v podstatě nezměnila od roku 2017, výrazně se však proměnilo to, kdo vládě důvěřuje. Před čtyřmi lety, krátce po zvolení Donalda Trumpa prezidentem, se na vládu obraceli s důvěrou především stoupenci republikánů. V novém průzkumu, provedeném mezi listopadem a prosincem loňského roku, kdy většina médií již označila demokrata Joea Bidena za vítěze voleb, projevili největší důvěru v instituce stoupenci Demokratické strany.

Ve všech zkoumaných zemích jsou přitom spokojeni s politickým vedením především lidé, které nezasáhly ekonomické obtíže a kteří se domnívají, že si vedení státu dobře poradilo s pandemií covidu-19.

V Evropě jde však nespokojenost s reakcí na šíření koronaviru ruku v ruce s nespokojeností ohledně fungování demokracie. Kromě Německa se pak většina dotazovaných ve zkoumaných zemích domnívá, že politický systém v jejich zemích potřebuje buď zásadní změny, nebo zcela od základu přepracovat.

V USA se k větším změnám kloní především demokraté, což odpovídá zjištěním z jiných průzkumů, podle nichž častěji než republikáni podporují například zavedení přímé prezidentské volby či uvolnění různých volebních restrikcí v jednotlivých amerických státech. Demokraté rovněž v menší míře než republikáni souhlasí s tvrzením, že jsou USA zemí, kde panuje naprostá svoboda pokojně protestovat a kde jsou respektována práva a svobody všech bez rozdílu.

Ve všech čtyřech zemích pak volají po reformách především lidé, kteří považují politiky za zkorumpované. Roli hraje rovněž názor na to, jak si země poradila s pandemií. Pokud se lidé domnívají, že vláda v tomto ohledu selhala, častěji chtějí politické reformy. To samé platí rovněž o občanech, podle nichž vláda selhala v ekonomických otázkách.

Většina lidí ve sledovaných zemích se domnívá, že by o důležitých otázkách měla rozhodovat volební většina, tamní veřejnost je však rozdělena v názoru na to, zda obyčejní lidé mají možnost smysluplně ovlivnit dění ve veřejné sféře.

Ve všech čtyřech státech však lidé přesvědčivou většinou podporují možnost lidových shromáždění, kde by občané mohli debatovat a připomínkovat chystané změny zákonů. Takové názory zastávají v největší míře zastánci zásadních politických reforem a rovněž stoupenci populistických stran, za něž Pew Research Center označuje Alternativu pro Německo (AfD), Nepodrobenou Francii a britskou Reform UK založenou euroskeptikem Nigelem Faragem.

Témata:  politika Lidé průzkumy EuroZprávy.cz

Související

ČSSD utrpí, pokud Hamáčkovou motivací v Moskvě měly být osobní i stranické prospěchy, říká politolog DOMÁCÍ

ČSSD utrpí, pokud Hamáčkovou motivací v Moskvě měly být osobní i stranické prospěchy, říká politolog

Politolog Tomáš Lebeda se domnívá, že pokud předseda ČSSD Jan Hamáček jasně nevysvětlí svoji úlohu v připravované cestě do Moskvy, kam chtěl letět pro vakcíny Sputnik V, navzdory kauze Vrbětice, čeká jeho stranu zkáza. „Pokud se ukáže, že motivací Jana Hamáčka k chystané misi do Ruské federace měly být osobní i stranické prospěchy, které šly proti českým zájmům, pak se na ČSSD může celá kauza podepsat a silně utrpí,“ říká pro EuroZprávy.cz Tomáš Lebeda.

Při zvládání epidemie lidé nejlépe hodnotí práci zdravotníků, nejhůře vládu DOMÁCÍ

Při zvládání epidemie lidé nejlépe hodnotí práci zdravotníků, nejhůře vládu

V souvislosti se zvládáním epidemie koronaviru v ČR lidé nejlépe hodnotí práci zdravotníků, hasičů, armády a policie, naopak nejkritičtější jsou k vládě. V porovnání s loňským květnem, kdy se země potýkala s první vlnou šíření nemoci covid-19, si v hodnocení všichni pohoršili, nejvíce vláda. Kladně její práci nyní vnímá čtvrtina veřejnosti, před rokem to byly dvě třetiny. 

Ze společnosti

Jaromír Jágr čelil drsným otázkám dětí: Jak dlouho nebyl u kadeřníka?

Jaromír Jágr čelil drsným otázkám dětí: Jak dlouho nebyl u kadeřníka?

Proč nosí dlouhé vlasy, kolik zlomil hokejek, jaké plavky má připravené na léto nebo jakou by chtěl mít kouzelnou moc? Na takové a další podobné nevšední otázky odpovídal Jaromír Jágr. Hokejovou legendu vyzpovídaly zvídavé děti zaměstnanců společnosti Kaufland a Jágr se u odpovědí mnohdy hodně bavil.
Koronavirus si vyžádal dvakrát tolik obětí, ukázala studie!

Koronavirus si vyžádal dvakrát tolik obětí, ukázala studie!

Kvůli nemoci covid-19 ve světě umřelo přibližně 6,9 milionů lidí, odhadli v čerstvé analýze vědci z Institutu pro měření a vyhodnocování zdraví (IHME) při Washingtonské univerzitě. S vyčíslením "skutečné bilance pandemie" přišli ve chvíli, kdy byl součet oficiálně hlášených počtů úmrtí napříč zeměmi méně než poloviční, konkrétně okolo 3,24 milionu.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 52 minutami

V Riu de Janeiro se demonstrovalo kvůli zásahu policie. Zemřelo při něm 25 lidí

V Riu de Janeiro se demonstrovalo kvůli zásahu policie. Zemřelo při něm 25 lidí

Obyvatelé brazilského Ria de Janeiro dnes demonstrovali za prošetření čtvrtečního policejního zásahu v tomto městě, při kterém zemřelo 25 lidí. Několik stovek lidí vyšlo do ulic ve čtvrti Jacarezinho, kde se razie odehrála, informovala agentura AFP. Policie označila 24 mrtvých z řad civilistů za podezřelé, což některá svědectví zpochybňují. Důkladné vyšetření incidentu žádá i OSN.

před hodinou

SNP je blízko triumfu ve skotských volbách, většinu ale jistou nemá

SNP je blízko triumfu ve skotských volbách, většinu ale jistou nemá

Skotská národní strana (SNP), která usiluje o nezávislost na Británii, je na cestě k jasnému vítězství ve volbách do parlamentu v Edinburghu. Podle analytiků ale zřejmě nezíská většinu křesel, která by jí umožnila prosadit plán na uspořádání nového referenda o samostatnosti v roce 2023. Sčítání hlasů ze čtvrtečních voleb zatím postupuje pomalu a konečné výsledky se čekají nejdříve v sobotu.

před 2 hodinami

Anglie povolí cestování do zahraničí, bez karantény ale jen do hrstky zemí

Anglie povolí cestování do zahraničí, bez karantény ale jen do hrstky zemí

Anglie povolí lidem od půlky května cestování do zahraničí, ale dovolenou bez nutnosti karantény po návratu bude možné strávit jen ve 12 zemích. Oznámil to dnes britský ministr dopravy Grant Shapps. Do skupiny zemí s nízkým rizikem nákazy koronavirem patří například Portugalsko, Izrael, Austrálie nebo Island. 

před 2 hodinami

Amnesty International znovu považuje Navalného za vězně svědomí

Amnesty International znovu považuje Navalného za vězně svědomí

Mezinárodní lidskoprávní organizace Amnesty International (AI) dnes oznámila, že se po pečlivém zvážení rozhodla znovu zařadit ruského opozičního představitele Alexeje Navalného mezi vězně svědomí poté, co se v únoru rozhodla toto označení v jeho případě přestat používat. 

před 2 hodinami

Lídři zemí EU zahájili summit v Portugalsku, věnují se sociálním otázkám

Lídři zemí EU zahájili summit v Portugalsku, věnují se sociálním otázkám

Debatu o tom, jak může Evropská unie lépe dbát na sociální otázky v době hospodářské krize vyvolané pandemií zahájili dnes odpoledne prezidenti a premiéři členských zemí evropského bloku. Během sociálního summitu v portugalském Portu rokují o tématech jako je podpora zaměstnanosti, minimální mzda či platová rovnost mezi muži a ženami, na něž mají mnohdy rozdílné názory.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

WHO schválila čínskou vakcínu Sinopharm k nouzovému použití

WHO schválila čínskou vakcínu Sinopharm k nouzovému použití

Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes schválila k nouzovému použití vakcínu proti covidu-19 čínského výrobce Sinopharm. V Ženevě to oznámil šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Podle světových tiskových agentur to znamená, že nyní vakcínu mohou nakupovat a distribuovat organizace OSN. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Pospíšila odvolali z funkce předsedy klubu zastupitelů Spojených sil

Pospíšila odvolali z funkce předsedy klubu zastupitelů Spojených sil

Zastupitelé koaličních Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) dnes odvolali z funkce předsedy zastupitelského klubu europoslance a šéfa pražské TOP 09 Jiřího Pospíšila. Důvodem je jeho časové zaneprázdnění. Ve funkci ho nahradil předseda magistrátního výboru pro dopravu Pavel Richeter (TOP 09). ČTK to potvrdilo několik zastupitelů Spojených sil. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Slovenská policie zadržela a obvinila Češku z převáděčství

Slovenská policie zadržela a obvinila Češku z převáděčství

Slovenská policie zadržela a obvinila z převáděčství osmatřicetiletou Češku, která podle vyšetřovatelů za finanční odměnu přibližně 20.000 Kč pomáhala migrantům při převozu ze Slovenska do Prahy. ČTK o tom dnes informovalo slovenské policejní prezidium.

před 5 hodinami

Běloruský soud odsoudil 14 účastníků loňských protivládních protestů

Běloruský soud odsoudil 14 účastníků loňských protivládních protestů

Soud v běloruském Brestu dnes odsoudil 14 lidí, kteří se loni v září zúčastnili demonstrace proti výsledkům prezidentských voleb. Soud je shledal vinnými z aktivní účasti na skupinových akcích, které hrubě narušily veřejný pořádek, píše server Tut.by. Sedm z odsouzených si vyslechlo verdikt v podobě otevřeného vězení, které je v postsovětských zemích známo jako "chemie", píše Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) na svém webu.

před 5 hodinami

Ve Španělsku začal legislativní chaos v covidových opatřeních

Ve Španělsku začal legislativní chaos v covidových opatřeních

Ve Španělsku už začal legislativní chaos, co se týče nových pravidel proti šíření koronaviru, která začnou platit od neděle v různých regionech, napsal dnes deník El Mundo. Zatímco baskický nejvyšší soud zamítl tamní vládě pokračování nočního zákazu vycházení, soudy ve Valencii či na Baleárských ostrovech omezení vycházení v noci povolily.

před 6 hodinami

Fotbalová Slavia se začíná poohlížet po posilách. Údajně má zájem o obránce norského Molde

Fotbalová Slavia se začíná poohlížet po posilách. Údajně má zájem o obránce norského Molde

Blíží se konec tuzemské fotbalové sezóny, není proto divu, že už se české prvoligové kluby začínají připravovat na tu další a shánět nové posily do svých kádrů. Výjimkou není ani mistrovská pražská Slavia. Ta loví nové posily i ze zahraničí, před nedávnem se hovořilo třeba o gólmanovi Bielefeldu Stefanu Ortagovi, nyní přicházejí norská média s další zajímavou zprávou. Sešívaný vršovický klub má prý podle nich zájem o obránce Molde Sheriffa Sinyana. Ten už měl prý dostat nabídku ze strany Pražanů.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama