Velkokluby daly sbohem Lize mistrů, založily si vlastní Superligu. UEFA jim hrozí sankcemi

To, o čem se dlouhou dobu spekulovalo, nyní bylo potvrzeno a dostává to čím dál jasnější obrysy. Řeč je o nové evropské klubové fotbalové soutěži nazývanou Superliga, kterou se rozhodly založit dvanáct velkoklubů z Anglie, Španělska a Itálie, přičemž tento nový fotbalový projekt má být financován bankou JPMorgan. Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat. Jak ze strany Evropské fotbalové unie UEFA, tak i ze strany národních fotbalových svazů vznik Superligy odsoudily a kromě toho jim pohrozily zákazem startu jak v evropských soutěžích pod hlavičkou UEFA, tak i zákaz reprezentačních startů hráčů Anglie, Španělska a Itálie.

Reklama

Přestože zakládajících členů této Superligy je celkem dvanáct (Manchester City, Manchester United, Liverpool, Tottenham, Chelsea, Arsenal, Real Madrid, Barcelona, Atlético Madrid, Juventus Turín, Inter Milán a AC Milán), přičemž lídry tohoto projektu mají být podle agentury Reuters Manchester United, Juventus a Real Madrid, hrací systém této soutěže počítá se dvěma základními skupinami, kterých by se zúčastnilo hned dvacet mužstev. Jak se autoři projektu nechali slyšet, chtěli by mít v soutěži 15 takzvaných zakládajících členů plus v každé sezóně pět kvalifikovaných klubů tak, aby se dostal počet účastníků na onu dvacítku.

Termínová listina nově vzniklé soutěže není dosud známa, před měsíci a lety se však hovořilo v zákulisí o tom, že by měla Superliga poprvé vstoupit na scénu v sezóně 2022/23. Jistě není bez zajímavosti, že se k tomuto nově vzniklému projektu nepřipojilo jak Německo, tak  i Francie v čele s Paris Saint Germain.

UEFA hrozí dvanácti velkoklubům zákazy startů ve svých soutěžích. FIFA žádá dialog

Dalo se čekat, že tento krok ze strany velkoklubů bude ostře kritizován z mnoha stran a to především pak ze strany UEFA, která v současnosti pořádá stále ještě nejprestižnější klubovou fotbalovou soutěž Ligu mistrů, pak ještě Evropskou ligu a od příští sezóny i Evropskou konferenční ligu. "Společně se postavíme proti tomuto cynickému projektu, který je založen výhradně na zájmech několika klubů," uvedla UEFA v pondělním prohlášení.

Zároveň ještě pohrozila zákazem startů hráčů španělských, italských a anglických velkoklubů v reprezentacích, ale i v pohárech a tudíž by se nemusely letos objevit nejen na evropském šampionátu, ale ještě i v této nedohrané sezóně evropských pohárů hvězdy například z Realu Madrid, Chelsea, Manchesteru City, Manchesteru United a Arsenalu.

Na stranu UEFA se postavila i Mezinárodní fotbalová federace FIFA, která ve svém prohlášení píše o "nesouhlasu s 'uzavřenou odtrženou evropskou ligou' mimo mezinárodní fotbalové struktury". Tentokrát však nezopakovala dřívější hrozbu, ve které se mluvilo o možnosti zákazu startů hráčů těchto klubů na světových šampionátech.

Představitelé Superligy ale prý s takovýmito případnými sankcemi předem počítali a tak se měla Superliga již údajně právně pojistit. "Máme obavy, že by FIFA a UEFA mohly na pozvání (do Superligy) reagovat pomocí trestů a vyřadily by kluby či hráče z jejich domácích soutěží,“ napsali v dopise představitelé Superligy prezidentovi UEFA Aleksandru Čeferinovi a prezidentovi FIFA Giannu Infantinovi. "Proto jsme podali písemný návrh k odpovídajícím soudům, abychom zajistili bezproblémové založení a fungování soutěže podle platných zákonů," pokračovali.

Dále se v tomto dopise píše o tom, že představitelé Superligy budou chtít jak s UEFA, tak FIFA úzce spolupracovat. "Kluby se těší na jednání s UEFA a FIFA, aby společně přinesly nejlepší výsledek pro novou ligu a pro fotbal jako celek,“ píše se v něm konkrétně. Dialog mezi oběma stranami požaduje i FIFA píšící o "klidném a konstruktivním dialogu pro dobro hry".

Oněch zakládajících dvanáct velkoklubů z Anglie, Španělska a Itálie se tak tímto svým krokem jasně postavilo proti chystané změně systému Ligy mistrů. Ten počítá opět s vyšším počtem účastnických míst pro kluby z elitních evropských soutěží. Kluby zakládající Superligu však nejsou ani tak spokojeni. "V posledních měsících proběhl rozsáhlý dialog o budoucím formátu evropských soutěží. Zakládající kluby nevěří, že řešení navrhovaná po těchto jednáních vyřeší zásadní problémy, včetně potřeby zajistit kvalitnější zápasy a dodatečné finanční zdroje pro celkovou fotbalovou pyramidu," přiblížila Superliga své pochybnosti.

Zástupci Superligy pak také uvedli, že plánují zavést takzvané „solidární platby“ pro zbytek fotbalové Evropy převyšující i částku, kterou v současnosti platí zbytku fotbalové Evropy UEFA. Během 23 let, na kterých se dvanáct velkoklubů pro zatím dohodlo, by ona „solidární platba“ měla činit více než 10 miliard eur (v přepočtu 259 miliard korun). "Pomůžeme fotbalu na všech úrovních a dostaneme ho na jeho oprávněné místo na světě. Fotbal je jediný globální sport s více než čtyřmi miliardami fanoušků a je naší odpovědností coby velkých klubů reagovat na jejich touhy," nechal se slyšet předseda Superligy Pérez.

Zakládající účastníci Superligy budou mít k dispozici 3,5 miliard eur, které budou moct být použity na infrastrukturu i na dopady koronavirové pandemie. Tyto peníze tak tedy nebudou určeny na přestupy fotbalistů.

Proti vzniku Superligy jsou fanoušci anglických klubů i český fotbal. Vyjádřil se i Tvrdík

Kritika na dvanáct velkoklubů z Anglie, Španělska a Itálie nemíří pouze z nejvyšších míst UEFA a FIFA. Vznik nové soutěže nevítají ani fanoušci především anglických fotbalových klubů. "FSG (finanční skupina vlastnící Liverpool) ve svém neúnavném a chamtivém hledání peněz naprosto ignorovala příznivce klubu. Fotbal je náš, ne jejich. Náš fotbalový klub je náš, není jejich,“ uvádí na sociálních sítích liverpoolská skupina Spirit of Shankly.

Proti Superlize se ozval i bývalý anglický fotbalista a v současnosti anglický televizní moderátor Gary Lineker. „Fotbal bez fanoušků není nic. To jsme si za posledních dvanáct měsíců jasně ověřili. Pokud budou jako jeden muž stát proti tomuhle antifotbalovému pyramidovému schématu, může to být zastaveno v zárodku," napsal.

Pozadu s kritikou nezůstává ani český fotbal. "Ligová fotbalová asociace zaznamenala snahy elitních evropských klubů založit vlastní soutěž tzv. superligu. LFA v této záležitosti plně podporuje zamítavý postoj UEFA," píše LFA ve svém krátkém prohlášení.

"Plně podporujeme postoj FIFA a UEFA - fotbal potřebuje solidaritu a soutěžení v rámci stávajícího modelu evropských soutěží klubů z 55 fotbalových asociací,“ napsal na Twitter i šéf fotbalové Slavie Jaroslav Tvrdík.

Vůči Superlize se ohradili jak bývalí hráči, jakými jsou Garry Neville (Manchester United) a Jamie Carragher (Liverpool) či David Bernstein (Manchester City), tak i ti současní jako Ander Herrera (PSG) či Mesut Özil (Fenerbahce Istanbul).

Témata:  Fotbal UEFA

Související

Funkcionáři v Premier League jsou v ohrožení. Kvůli spojení se Superligou mají na své funkce rezignovat Fotbal

Funkcionáři v Premier League jsou v ohrožení. Kvůli spojení se Superligou mají na své funkce rezignovat

Podle výkonného ředitele anglické Premier League Richarda Masterse by mělo dojít v nejbližších dnech k hromadnému exodu funkcionářů pěti anglických klubů, které se zapojily do projektu Superligy. Pokud tak tito funkcionáři neučiní sami, budou podle Masterse k tomuto kroku donuceni. Mimochodem, všech zbývajících 14 účastníků Premier League se v předešlých hodinách a dnech vymezilo proti vzniku soutěže pro superbohaté kluby zvané Superliga, která však po 48 hodinách po odchodu 10 klubů z dvanácti rychle krachla.

Ze společnosti

Ed Sheeran si našel nového koníčka! Komu teď dává peníze?

Ed Sheeran si našel nového koníčka! Komu teď dává peníze?

Zpěvák Ed Sheeran se stal sponzorem anglického fotbalového klubu Ipswich Town. Tým někdejších vítězů Anglického poháru nebo Poháru UEFA, který se aktuálně nachází ve třetí nejvyšší soutěži, by měl mít od příští sezony na svých dresech matematická znaménka +, -, =, ÷, x a spolu s dodatečným slovem "Tour" by měl odkazovat na chystanou koncertní šňůru britského umělce. Sheeran se s klubem dohodl na roční spolupráci.
Herec Seagal se setkal s Madurem. A tohle mu přivezl!

Herec Seagal se setkal s Madurem. A tohle mu přivezl!

Americký herec Steven Seagal se tento týden v Caracasu setkal s venezuelským prezidentem Nicolásem Madurem. Hrdina amerických akčních filmů devadesátých let, který má od roku 2016 i ruské občanství, přijel do venezuelské metropole jako zvláštní vyslanec Ruska a autoritářskému prezidentovi předal samurajský meč. Informovala o tom agentura EFE.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 52 minutami

Tuniské námořnictvo zachránilo 38 migrantů

Tuniské námořnictvo zachránilo 38 migrantů

Tuniské námořnictvo ve středu zachránilo 38 migrantů, jejichž loď se začala potápět nedaleko ostrova u východního pobřeží Tuniska. S odkazem na tuniské ministerstvo obrany o tom napsala agentura AFP.

před hodinou

Amatéři mohou hrát od pondělí fotbal v plném počtu

Amatéři mohou hrát od pondělí fotbal v plném počtu

Amatéři mohou hrát od pondělí fotbal v plném počtu hráčů včetně brankářů. Místo současných dvanáctičlenných skupin, případně dvacetičlenných mládežnických v některých krajích, bude venku povoleno sportování až třiceti lidí. 

před hodinou

Poptávka po antigenních testem v řetězcích je nadále vysoká

Poptávka po antigenních testem v řetězcích je nadále vysoká

Vysoká poptávka po antigenních testech v potravinářských řetězcích trvá, někde ještě vzrostla. Částečně může být důvodem otevření služeb jako kadeřnictví, kosmetika nebo manikúra, příčinou mohou být ale i akční nabídky na testy. Vyplývá to z ankety ČTK mezi obchodníky.

před hodinou

Metnar: EU bude dál projednávat reakci na Vrbětice

Metnar: EU bude dál projednávat reakci na Vrbětice

Evropská unie bude dál jednat o možnosti společné reakce na útok ruských agentů na muniční sklad ve Vrběticích. Novinářům to dnes řekl český ministr obrany Lubomír Metnar po jednání s kolegy z unijních zemí. Podle slovenského ministra obrany Jaroslava Nadě dali představitelé některých států najevo, že stále uvažují o vyhoštění ruských diplomatů.

před 2 hodinami

Česká televize dostala pokutu 100.000 korun

Česká televize dostala pokutu 100.000 korun

Česká televize dostala od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) pokutu 100.000 Kč za skrytou reklamu při vysílání záznamu losování sázkových her společnosti Sazka. Pořad vybízel k nákupu dalších služeb Sazky. Rada to dnes uvedla v tiskové zprávě. Česká televize na dotaz ČTK uvedla že vyčká, až jí bude doručeno písemné vyhotovení rozhodnutí, a následně zváží další kroky.

před 3 hodinami

Zeman se přes video zúčastní summitu východních členů NATO

Zeman se přes video zúčastní summitu východních členů NATO

Země východního křídla Severoatlantické aliance uspořádají na začátku příštího týdne summit tzv. bukurešťské devítky. Proberou na něm například transatlantické vztahy nebo vojenské záležitosti spojené se Severoatlantickou aliancí. Za Českou republiku se ho videohovorem zúčastní prezident Miloš Zeman. ČTK to dnes potvrdil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Základní školy jsou na druhý stupeň připravené, testy ale mají jen na dva týdny

Základní školy jsou na druhý stupeň připravené, testy ale mají jen na dva týdny

Základní školy na Vysočině přivítaly rozhodnutí vlády, že se od 10. května k prezenční výuce rotačně vrátí i druhý stupeň. Zásobu antigenních testů mají asi na dva týdny. Možnost použití PCR testů, na které by stát přispíval, budou zřizovatelé zvažovat. Někteří to ale vnímají jako snahu sejmout odpovědnost za testování ze státu. ČTK to řekli představitelé radnic a ředitelé škol.

před 3 hodinami

Anonym vyhrožoval útokem na mateřskou školu

Anonym vyhrožoval útokem na mateřskou školu

Anonym dnes vyhrožoval útokem na neurčenou mateřskou školu. Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) přijali preventivní opatření a snaží se vypátrat autora výhrůžky. Kriminalisté to uvedli na twitteru.

před 3 hodinami

Pirk skončí jako přednosta kardiocentra IKEM

Pirk skončí jako přednosta kardiocentra IKEM

Kardiochirurg Jan Pirk odejde na konci června z funkce přednosty kardiocentra Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze (IKEM). Stane se tak po vzájemné dohodě s nemocnicí, která o tom informovala na svém webu. Pirka na postu od 1. července nahradí Josef Kautzner, který je nyní Pirkovým zástupcem a také přednostou kardiologické kliniky IKEM.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ve Francii budou zbylými dávkami vakcín očkovat lidi bez omezení věkem

Ve Francii budou zbylými dávkami vakcín očkovat lidi bez omezení věkem

Ve Francii začne v pondělí očkování lidí nad 50 let. Původně se s ním mělo začít až v sobotu 15. května. Pokud na konci dne zbydou nepoužité dávky, budou se o ně moci od středy přihlásit lidé z kterékoliv věkové skupiny. Francie se tak snaží zvýšit efektivitu očkování. Nový postup dnes oznámil francouzský prezident Emmanuel Macron na návštěvě vakcinačního střediska v Paříži, informují francouzská média.

před 5 hodinami

Lázně se otevřou všem samoplátcům s indikovaným zdravotním problémem

Lázně se otevřou všem samoplátcům s indikovaným zdravotním problémem

Do lázní budou moci od 10. května podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) odjíždět nově všichni samoplátci, kteří mají indikovaný zdravotní problém. Prokážou se profesionálně provedeným PCR nebo antigenním testem na koronavirus, případně certifikátem o očkování proti nemoci covid-19. Schválila to dnes vláda, řekl Havlíček na tiskové konferenci po jejím mimořádném jednání.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama