Resort práce a sociálních věcí má mít dvojnásobek peněz na podporu nezaměstnaných

Ministerstvo práce by mělo mít příští rok na podpory v nezaměstnanosti dvojnásobek peněz než v minulých letech. Celkem by to mělo být 15,5 miliardy korun. Naopak méně než dosud má putovat do podpory zaměstnávání, a to i přes plánované zavedení kurzarbeitu. Nepočítá se také s tím, že by se v krizové době zvedly výdaje na sociální dávky. Vyplývá to z návrhu rozpočtu, který má ČTK k dispozici.

Reklama

Resort práce by měl hospodařit s příjmy 538,4 miliardy korun a výdaji 707,8 miliardy. Plánuje tak utratit o 13,3 miliardy víc než letos po nástupu krize. Vyšší výběr z odvodů po letošním propadu se nečeká.

Většinu výdajů ministerstva tvoří takzvané mandatorní výdaje. Nařizují je zákony. Od ledna se tak musí zvýšit penze, které představují největší výdajovou položku. Resort na ně má mít 504 miliard korun. Je to zhruba o 29 miliard víc než letos po úpravě rozpočtu po nástupu epidemie a koronavirové krize.

V návrhu se neodráží to, že by lidé v krizové době mohli přijít o příjem či jeho část a mohlo by se vyplatit víc na sociálních dávkách. Pro osoby v hmotné nouzi je v rozpočtu 5,7 miliardy korun na doplatky na bydlení, příspěvky na živobytí a mimořádnou pomoc. Letos je to o 300 milionů méně. Od letošního dubna se ale zvyšovalo životní minimum, což výdaje zvedá. Stejná suma jako v tomto roce má být i na dávky sociální podpory, mezi něž patří příspěvky na bydlení, přídavky na děti, rodičovská, porodné a pohřebné. S pěstounskými dávkami by to mělo být dohromady 49,3 miliardy.

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) požadovala na navýšení přídavků na děti pro příští rok 4,5 miliardy korun navíc, ale neuspěla. Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) je sice možné o přidání diskutovat, ale až bude na stole konkrétní návrh. Maláčová ho zatím nepředložila. Není tak jasné, jak by se dětské přídavky měly upravit a kolik by to stálo. Schillerová také podotkla, že není možné mít v rozpočtu výdaje, když zákon ještě neplatí.

To se týká i připravovaného kurzarbeitu. Ten představuje zkrácenou práci při potížích. Firma platí lidem za odpracované hodiny, za neodpracovaný čas část výdělku dává stát. Na podporu zaměstnanosti je v rozpočtu příští rok 2,1 miliardy korun. Letos před krizí to přitom bylo 3,2 miliardy. Po nástupu epidemie a spuštění programu Antivirus se částka upravila na 15,2 miliardy. Zákon s novým kurzarbeitem teprve začne projednávat Sněmovna. Výdaje budou záviset na schválené podobě.

Dvojnásobek peněz než v posledních letech má mít ministerstvo na podpory pro nezaměstnané. Pro letošek v rozpočtu bylo 7,6 miliardy. Částka se už vyčerpala, takže vláda musela nedávno schválit posílení o 4,4 miliardy. Příští rok by mělo ministerstvo na podpory mít 15,5 miliardy korun. Nezaměstnanost se drží zatím na 3,8 procenta. Vedení resortu odhaduje, že by se na jaře mohla dostat k pěti procentům.

Nemocenská, mateřská, otcovská a ošetřovné by podle plánu měly příští rok stát 43,1 miliardy korun. Letos to původně mělo být 40,3 miliardy, po nástupu epidemie a zavření škol se částka upravila na 50,3 miliardy.

Víc peněz než letos je v rozpočtu na příspěvky na péči či na investice. Naopak nižší je celková suma na dotace na sociální služby a různé programy. Podle návrhu se nepočítá ani s růstem platů. Na ně má resort zhruba tolik jako letos.

Navrhovaný rozpočet nepředpokládá, že by se ekonomika výrazně oživila a rostl příjem z odvodů. Vybraná suma se v posledních letech konjunktury každý rok díky vysoké zaměstnanosti a růstu mezd zvedala. Pro letošek se počítalo původně s tím, že zaměstnanci, firmy a živnostníci odvedou 570,5 miliardy. Po nástupu krize ministerstvo financí částku snížilo na 522,9 miliardy. V příštím roce by se podle návrhu mělo vybrat o 9,3 miliardy víc, tedy celkem 532,2 miliardy.

Témata:  nezaměstnanost / nezaměstnaní EuroZprávy.cz Ministerstvo práce a soc. věcí Podpora v nezaměstnanosti

Související

Jana Maláčová (ČSSD), ministryně práce a sociálních věcí. DOMÁCÍ

Maláčová je pro ukončení Antiviru. Při rozvolňování už ho nechce prodlužovat

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) je pro ukončení programu Antivirus, z něhož stát vyplácí příspěvky na mzdy. Při dalším rozvolňování a příznivém epidemickém vývoji v Česku by už kabinetu nechtěla navrhovat další prodlužování. Ministryně to řekla ČTK. O prodloužení rozhodovala vláda naposledy před necelým měsícem. 

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR DOMÁCÍ

Otcovská minimálně 10 dní, nepřenosná část rodičovské. MPSV chystá změny, dotknou se hlavně otců

Otcovská dovolená v Česku by se měla nejpozději od srpna příštího roku prodloužit. Zavést by se měly také dva měsíce placené rodičovské pro vystřídání rodičů. Nárok na čerpání ošetřovného má získat víc lidí. Změny, které nařizuje směrnice EU, chystá ministerstvo práce. Legislativní návrh plánuje zveřejnit nejspíš do konce května. Na jednání sněmovního sociálního výboru to dnes řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

Ze společnosti

Návrat středoškoláků do škol: Načasování není podle ředitelů ideální!

Návrat středoškoláků do škol: Načasování není podle ředitelů ideální!

Načasování návratu středoškoláků k prezenční výuce od 24. května není podle zástupců škol ideální, protože ve stejný den začnou maturity. Řada škol tak zřejmě místo běžné výuky zajistí pro žáky náhradní program. Obnovení prezenční výuky ale jinak zjednoduší organizaci rozvrhu, a to hlavně tam, kde se vyučující střídají v různých třídách.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 2 minutami

Izrael

Sirény poprvé zazněly i na severu Izraele, bombardování Pásma Gazy pokračuje

V noci na dnešek zazněly poplašné sirény varující před dopadem raket poprvé také na severu Izraele. Dosud ostřelování z Pásma Gazy, ovládaného palestinskou skupinou Hamás, dosáhlo jen do jižní a střední části Izraele, informovala AFP. Podle reportéra agentury DPA byla slyšet nejméně jedna exploze také ve městě Tel Aviv. Izraelské letectvo celou noc pokračovalo v bombardování cílů v Pásmu Gazy, zničilo také místní velitelství Hamásu, píše list The Jerusalem Post (TJP).

před 10 hodinami

Emmanuel Macron

Macronova strana stáhla podporu kandidátce, měla na plakátech šátek

Strana francouzského prezidenta Emmanuela Macrona stáhla podporu kandidátce, která se na plakát pro místní volby nechala vyfotit s šátkem na hlavě. Pokračuje tak celostátní debata o nošení muslimských šátků, která by podle agentury AP mohla sehrát významnou roli při prezidentských volbách v příštím roce.

před 10 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

Eskalující boje mezi Izraelem a Gazou už mají 60 obětí na životech

Třetí den dnes pokračovaly intenzívní boje a vzájemné ostřelování mezi státem Izrael na straně jedné a palestinskými extremistickými skupinami Hamás a Islámský džihád na straně druhé. Hamás, který ovládá Pásmo Gazy, ohlásil dosud 53 palestinských obětí, v Izraeli je jich sedm. Na obou stranách zemřely také ženy a děti, zraněno je několik set lidí. 

před 10 hodinami

Krajský soud v Ostravě

Státní zástupkyně havarovala v opilosti. Od soudu odešla s podmínkou

Okresní soud v Ostravě uložil ostravské krajské státní zástupkyni Petře Tittkové trest 12 měsíců s podmíněným odkladem na 18 měsíců za loňskou nehodu v opilosti, při níž zranila sebe a řidičku protijedoucího vozu. Rozsudek soudu za ublížení na zdraví z nedbalosti a ohrožení pod vlivem návykové látky je nepravomocný, informovala dnes Česká televize na svém webu

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Benátky

V italských Benátkách už by neměly kotvit velké lodě

Dolní komora italského parlamentu dnes schválila vládní dekret, který zakazuje kotvení velkých lodích v Benátkách. Obří výletní lodě už by tak neměly proplouvat historickým centrem města a kotvit budou zatím v blízkém přístavu Marghera. Informovala o tom agentura ANSA.

před 12 hodinami

Izraelská armáda se chystá k útoku

Izraelská armáda je připravena na pozemní ofenzivu v Pásmu Gazy

Izrael má možnost zahájit pozemní ofenzivu v Pásmu Gazy, v tuto chvíli to ale nemá v úmyslu a provádí masivní nálety proti cílům Hamásu. Na briefingu s evropskými novináři to dnes řekl mluvčí izraelské armády Jonatan Konrikus. Případnou pozemní operaci v případě eskalace bojů a dalších izraelských ztrát na životech přitom zcela nevyloučil. 

před 13 hodinami

před 13 hodinami

Lidé se chrání před koronavirem, ilustrační foto

Protiepidemická opatření státu hodnotí jako přiměřená dvě pětiny lidí

Opatření státu proti šíření koronaviru považuje 43 procent lidí za přiměřená, podle více než třetiny jsou nedostatečná a 13 procent občanů je vnímá jako přehnaná. Z výsledků dubnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) vyplývá, že oproti únoru se hodnocení opatření významně nezměnilo. Zůstává ale dál výrazně horší než loni v prosinci, kdy za přiměřená označilo vládní opatření 61 procent respondentů.

před 13 hodinami

Boris Johnson, britský premiér.

Země vyzývají k snížení napěti v konfliktu mezi Izraelem a Palestinci

K rychlému snížení napětí vyzvala v souvislosti s poslední eskalací konfliktu mezi Palestinci a Izraelem řada zemí i předních světových představitelů, kladou ale důraz na různé aspekty složité situace. Právo Izraele na obranu proti raketovým útokům hnutí Hamás z Gazy zdůraznily nejen Spojené státy, ale třeba také Německo nebo Rakousko. 

před 14 hodinami

George Floyd zabitý policistou v USA

Floydovo úmrtí dle soudce provázely přitěžující okolnosti, Chauvinovi hrozí vyšší trest

Soudce z amerického státu Minnesota Peter Cahill rozhodl, že loňské úmrtí černocha George Floyda provázely přitěžující okolnosti. Bělošskému expolicistovi Dereku Chauvinovi, který byl uznán vinným z Floydovi vraždy a zabití, proto zřejmě hrozí vyšší než obvyklý trest, napsala dnes agentura AP. Dodala, že s přitěžujícími okolnostmi by mohl Chauvin dostat zřejmě maximálně 30 let vězení. Rozsudek Cahill vynese 25. června.

před 14 hodinami

Radovan Karadžič "srebrenický řezník", bývalý bosenskosrbský vůdce

Karadžić si zbytek doživotního trestu za genocidu odpyká v Británii

Bývalý bosenskosrbský předák Radovan Karadžić, odsouzený za válečné zločiny a genocidu, si odpyká zbytek svého doživotního trestu v Británii. Londýn dnes podle agentury Reuters oznámil, že souhlasí s Karadžičovým přesunem z nizozemského Haagu do věznice na britském území.

před 14 hodinami

Jana Maláčová (ČSSD), ministryně práce a sociálních věcí.

Maláčová je pro ukončení Antiviru. Při rozvolňování už ho nechce prodlužovat

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) je pro ukončení programu Antivirus, z něhož stát vyplácí příspěvky na mzdy. Při dalším rozvolňování a příznivém epidemickém vývoji v Česku by už kabinetu nechtěla navrhovat další prodlužování. Ministryně to řekla ČTK. O prodloužení rozhodovala vláda naposledy před necelým měsícem. 

před 14 hodinami

před 15 hodinami

Jens Spahn, německý ministr zdravotnictví.

Německo testovaným usnadní cestování z rizikových oblastí

Německo od negativně testovaných na koronavirus nebude vyžadovat karanténu, pokud přijedou z epidemicky rizikových oblastí, jakou je nyní z pohledu Berlína i Česká republika. Dnes to oznámil německý ministr zdravotnictví Jens Spahn, který zdůraznil, že výjimka se bude týkat pouze rizikových oblastí, nikoli vysoce rizikových oblastí a oblastí s výskytem mutací koronaviru. 

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama