Vláda věděla o zapojení Rusů do teroristického činu. A Hamáček přesto chtěl do Moskvy. Neuvěřitelné, říká Zdechovský

Europoslanec Tomáš Zdechovský tvrdí, že vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) předvedl naprostý vrchol diletantismu, pokud věděl, že za výbuchy muničního skladu ve Vrběticích z roku 2014 stojí důstojníci ruské tajné služby GRU a přitom hodlal letět do Ruské federace kvůli vakcíně Sputnik V. „Jsem přesvědčený, že vláda čtrnáct dní už disponovala informací, kdo atak na sklad spáchal. Pro mě je neuvěřitelné, že tady se odehrál státní teroristický útok na svrchovaný stát a Hamáček byl přesto ochoten se do Moskvy vypravit. Zřejmě tam chtěl letět zatknout špiony Miškina a Čepigu, po nichž policie pátrá, jiné vysvětlení se k jeho misi nenabízí, říká pro EuroZprávy.cz s ironickým nádechem místopředseda KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.

Reklama

Absolutně nic nevyčítá exministru zahraničních věcí Tomáši Petříčkovi (ČSSD), který pro Deník N uvedl, že o zapojení ruských agentů do výbuchu věděl, ale nic neprozradil. „Je logické, že mlčel, pokud by něco sám od sebe řekl, úplně by se znemožnil a ohrozil by řadu životů. Takové informace se neříkají ani manželce,“ praví lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský. Petříček jako šéf diplomacie musel dostávat od tajných služeb informace. Z funkce ale byl odvolán už v pondělí, a tak na konci týdne se už o aktivitách ruské tajné služby GRU neměl jak dozvědět, což nahrává Zdechovského tvrzení, že vláda musela nejméně čtrnáct dní vědět, kdo explozi ve Vrběticích na Zlínsku z roku 2014 způsobil.

Bezpečnostní služby musely mít naprostou jistotu

Europoslanec, který figuruje mezi padesáti nejvlivnějšími muži v Bruselu, tvrdí, že o zapojení ruských agentů ohledně útoku na Vrbětice nevěděl. „Tušil jsem, že muniční sklad neexplodoval jen tak náhodou. Ale žádné informace jsem neměl, ani nemohl mít. Bezpečnostní služby vedou šetření vždy v přísně tajném režimu a na vše je uvrženo embargo. O tom, kdo stojí za teroristickým činem, jsem proto neměl ani tušení,“ dušuje se.

Místopředsedu KDU-ČSL nezaskočilo, že vicepremiér Jan Hamáček, ministr vnitra a nyní pověřený vedením ministerstva zahraničí podává na stranického kolegu, jehož se na partajním sjezdu zbavil jeho porážkou, trestní oznámení kvůli údajnému ohrožení utajované skutečnosti. Opoziční politik naznačuje, že Hamáček chce Petříčka znemožnit. „Ale zatím se ztrapnil Jan Hamáček zcela sám. V přímém přenosu spáchal rituální politickou sebevraždu a přitom zcela zničil tradiční ČSSD, k čemuž mu gratuluji,“ neodpouští si sarkasmus. Redakce EuroZprávy.cz se pokoušela kontaktovat exministra Tomáše Petříčka, ale na žádost o rozhovor opakovaně nereagoval.

Policie České republiky podezřívá administrativu ruského prezidenta Vladimíra Putina, že stojí za explozí muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014. Česká republika se proto rozhodla vyhostit osmnáct diplomatů či pracovníků ruské ambasády. Nejdříve 16. října 2014 v 9:25 hodin explodoval muniční sklad číslo 16, výbuch zabil zbrojíře Vratislava Havránka a Luďka Petříka. Druhý sklad číslo 12 byl vyhozen do povětří 3. prosince stejného roku. Oba sklady si pronajímala ostravská firma Imex Group. Akci podle týdeníku Respekt.cz měli spáchat agenti ruské vojenské rozvědky GRU  Anatolij Čepig a Alexandr Miškin, kteří se v roce 2018 v britském Salisbury pokusili zabít, otrávit bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru Julii. Dvojice agentů patří ke zvláštní jednotce 29155, která má za úkol provádět násilné akce v zahraničí. Jejich zájem se soustředil i na bulharského obchodníka Emiliana Gebreva, který dodával zbraně pravděpodobně do válečných zón. Členové ruské rozvědky se v roce 2015 podíleli na dvou pokusech o otravu zmíněného byznysmena.

Zdechovský není překvapený, že české bezpečnostní služby prozradily podezřelé pachatele až po téměř sedmi letech. „Je třeba si uvědomit, že jde o závažné obvinění a musíte si být stoprocentně jistý, že máte v rukou jasné důkazy. Proto jejich práce trvala tak dlouho. Českým službám bylo jasné, že zveřejněná informace poškodí na roky diplomatické vztahy s Ruskou federací, a tak si musely být jisté. Uvolněná zpráva je proto relevantní.“ Europoslanec nepochybuje, že důkazy o zapojení ruských špionů do exploze muničního skladu ve Vrběticích existují. „Jinak by útok vláda nesdělila národu v přímém přenosu. Znám rétoriku tajných služeb, jejich postupy a také vím, že mnoho zjištěných výsledků politici či diplomaté ani nezveřejňují.“

Atak jistě řeší NATO, Evropská unie svolá summit

Voják aktivních záloh souzní s výrokem bývalého náčelníka Generálního štábu Armády ČR Jířího Šedivého, který prohlásil, že možná účast Ruska na výbuchu byla jako vojenské napadení. „Jinak se akce ani nedá nazvat. Jedná se o naprosto bezprecedentní státní teroristický útok cizí mocnosti na území svrchovaného státu, který je členem NATO a Evropské unie. Je proto nutné podniknout závažné kroky, například vyhostit ruského velvyslance. Češi rovněž nepodnikají v Ruské federaci na jejich muniční sklady atentáty.“ Situace je podle místopředsedy volebního štábu trojkoalice SPOLU složené z ODS, KDU-ČSL a TOP 09 opravdu vážná. „Pokud člověk není vlastizrádcem, anebo vší v ruském kožichu, tak musí citlivě vnímat, co vše si Rusko v poslední době dovoluje. Stačí si vzpomenout na pokus o otrávení aktivisty Navalného, předtím Skripala a jeho dcery, snahu zneškodnit bulharského obchodníka se zbraněmi a nakonec i atakem na Vrbětice. Rusko v současné době představuje obrovské nebezpečí. Vždyť i naši spojenci vypovídají ruské velvyslance.“

Člen poslaneckého klubu Evropské lidové strany (Křesťanských demokratů) má už na celou kauzu odezvu od zahraničních ministrů i dokonce premiérů. „A nejde jen o vyjádření podpory na sociálních platformách. Nabízejí nám i bezpečnostní pomoc ohledně pohybu ruských agentů, po nichž pátrá Policie České republiky. Navíc ruské tajné služby ohrozily v minulosti i Bulharsko či Velkou Británii. Proto se v brzké době sejde summit členských států Evropské unie, aby se nastolil jednotný postup vůči nebezpečnému Rusku.“ Zdechovský se je jistý, že citlivou kauzou se zabývá Severoatlantická aliance NATO. „Vedení NATO ale nikdy nepredikuje veřejně, jaké kroky předem podnikne či co chystá. Věřím ale, že útok na zemi, která je členem paktu i Evropské unie, ji velice zneklidnil.“

Pro krizového manažera je nepochopitelné, že Jan Hamáček chtěl letět do Moskvy, i přesto, že zřejmě věděl, kdo zkázu ve Vrběticích způsobil. „Tady se odehrál státní teroristický útok na svrchovaný stát a Hamáček byl přesto ochoten se do Moskvy vypravit. Zřejmě tam chtěl letět zatknout špiony Miškina a Čepiga, po nichž policie pátrá, jiné vysvětlení se k jeho misi nenabízí, anebo cesta do Moskvy měla být zástěrkou něčeho jiného než o vyjednávání ruské vakcíny Sputnik V, jak byla chystaná návštěva původně prezentovaná. Stále není jasné, o čem tam chtěl jednat,“ zamýšlí se.

Mediální analytik říká, že kauza Vrbětice definitivně vyřadila ruskou společnost Roasatom z účasti v tendru o dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. „Teď už je snad i vicepremiéru Karlu Havlíčkovi jasné, že si Rusy do kritické infrastruktury nemůžeme pustit, neboť skutečně představují bezpečnostní riziko.“ Pokud by i přesto nynější kabinet Andreje Babiše Rosatom do tendru zařadil, po podzimních sněmovních volbách by podle Tomáše Zdechovského dostal červenou. „Koalice Spolu by Rosatom z tendru vyřadila. V tom máme v alianci všichni naprosto jasno.“

Témata:  Zdechovský, Tomáš /KDU-ČSL/ výbuch ve Vrběticích na Zlínsku Rusko Vláda ČR Jan Hamáček evropský parlament Tomáš Petříček BIS

Související

Při zvládání epidemie lidé nejlépe hodnotí práci zdravotníků, nejhůře vládu DOMÁCÍ

Při zvládání epidemie lidé nejlépe hodnotí práci zdravotníků, nejhůře vládu

V souvislosti se zvládáním epidemie koronaviru v ČR lidé nejlépe hodnotí práci zdravotníků, hasičů, armády a policie, naopak nejkritičtější jsou k vládě. V porovnání s loňským květnem, kdy se země potýkala s první vlnou šíření nemoci covid-19, si v hodnocení všichni pohoršili, nejvíce vláda. Kladně její práci nyní vnímá čtvrtina veřejnosti, před rokem to byly dvě třetiny. 

Ministryně Maláčová pošle vládě svůj návrh důchodové reformy DOMÁCÍ

Ministryně Maláčová pošle vládě svůj návrh důchodové reformy

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) předloží vládě dnes návrh své důchodové reformy. Řekla to na tiskové konferenci. Podle šéfky resortu práce může Sněmovna do voleb navržené změny "velmi v pohodě" stihnout schválit. Úpravy systému penzí obsahují tři novely. 

Ze společnosti

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 2 minutami

Fotbalová Slavia se začíná poohlížet po posilách. Údajně má zájem o obránce norského Molde

Fotbalová Slavia se začíná poohlížet po posilách. Údajně má zájem o obránce norského Molde

Blíží se konec tuzemské fotbalové sezóny, není proto divu, že už se české prvoligové kluby začínají připravovat na tu další a shánět nové posily do svých kádrů. Výjimkou není ani mistrovská pražská Slavia. Ta loví nové posily i ze zahraničí, před nedávnem se hovořilo třeba o gólmanovi Bielefeldu Stefanu Ortagovi, nyní přicházejí norská média s další zajímavou zprávou. Sešívaný vršovický klub má prý podle nich zájem o obránce Molde Sheriffa Sinyana. Ten už měl prý dostat nabídku ze strany Pražanů.

před 17 minutami

Twitter zablokoval účet, který sdílel Trumpova vyjádření

Twitter zablokoval účet, který sdílel Trumpova vyjádření

Sociální síť twitter zablokovala účet, který sdílel příspěvky, jež začal před několika dny zveřejňovat na svých webových stránkách americký exprezident Donald Trump. Ten byl přitom z twitteru nadobro vykázán letos v lednu, když vyjádřil podporu svým přívržencům, kteří násilně vtrhli do budovy Kongresu.

před 27 minutami

Podpora uvolnění patentů na vakcíny může být pákou na výrobce léků

Podpora uvolnění patentů na vakcíny může být pákou na výrobce léků

Podpora Spojených států pro uvolnění patentů na vakcíny proti nemoci covid-19 může být podle právníků taktikou, která má přimět farmaceutické podniky k méně drastickým krokům k rychlému zvýšení globální produkce vakcín, například ke sdílení technologií či rozšiřování společných podniků. Informovala o tom agentura Reuters.

před hodinou

Antigenní testy asi nebudou tak často zdarma jako teď, uvedl Arenberger

Antigenní testy asi nebudou tak často zdarma jako teď, uvedl Arenberger

Stát uvažuje o tom, že by v létě antigenní testy na covid-19 už nebyly zdarma každé tři dny jako nyní, ale méně často. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Podle něj už by to při nízkém výskytu covidu-19 v populaci nemělo logiku. Epidemie v Česku ustupuje, počet nových případů covidu-19 za týden v Česku k dnešku klesl na 111 na 100.000 obyvatel.

před hodinou

Ministryně Maláčová pošle vládě svůj návrh důchodové reformy

Ministryně Maláčová pošle vládě svůj návrh důchodové reformy

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) předloží vládě dnes návrh své důchodové reformy. Řekla to na tiskové konferenci. Podle šéfky resortu práce může Sněmovna do voleb navržené změny "velmi v pohodě" stihnout schválit. Úpravy systému penzí obsahují tři novely. 

před hodinou

Pražský hrad čeká v pondělí pieta za oběti koronaviru

Pražský hrad čeká v pondělí pieta za oběti koronaviru

Na Pražském hradě se v pondělí od 19:30 uskuteční pietní akt za oběti pandemie covidu-19. Na nádvořích se při něm rozsvítí téměř 30.000 svíček. Pražský hrad o tom informoval v dnešní pozvánce. Při pietním aktu bude hrát Hudba hradní stráže. S potvrzeným covidem-19 od loňského března v ČR zemřelo 29.608 lidí.

před hodinou

Motivací k očkování mladších bude cestování nebo akce, míní Arenberger

Motivací k očkování mladších bude cestování nebo akce, míní Arenberger

Motivací nechat se očkovat proti covidu-19 bude podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) cestování a přístup do různých prostor, například na kulturní nebo sportovní akce. Menšího zájmu v mladších věkových skupinách se neobává. Navíc brzy očekává, že bude možné očkovat i děti ve věku 12 až 16 let. 

před hodinou

Řecko zruší zákaz cestování mezi regiony, ale s nutností testu či očkování

Řecko zruší zákaz cestování mezi regiony, ale s nutností testu či očkování

V Řecku začíná 15. května turistická sezona a ve stejný den budou moci Řekové po půl roce opět cestovat mezi regiony. Budou ale pro to potřebovat negativní test na koronavirus, nebo potvrzení o očkování. Informoval o tom deník Kathimerini s odvoláním na mluvčí řecké vlády. Zatím není jasné, zda v případě očkování bude nutné mít aplikovány obě potřebné dávky.

před hodinou

před hodinou

Imex Group podala kvůli Vrběticím podněty týkající se policejního prezidenta Švejdara

Imex Group podala kvůli Vrběticím podněty týkající se policejního prezidenta Švejdara

Ostravská zbrojařská společnost Imex Group podala kvůli kauze Vrbětice další dva podněty týkající se policejního prezidenta Jana Švejdara. ČTK to za firmu řekl právník Radek Ondruš. Podle něj může být účast Švejdara na schůzce s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) posuzována jako kázeňský přestupek či trestný čin. Firma Imex Group měla ve Vrběticích pronajaté sklady, které v roce 2014 vybuchly.

před hodinou

před hodinou

Poslanci schválili pravidla kurzarbeitu podle návrhu vládních stran

Poslanci schválili pravidla kurzarbeitu podle návrhu vládních stran

Sněmovna dnes schválila nová pravidla takzvaného kurzarbeitu. Předloha předpokládá, že zaměstnavatelé by platili pracovníkům za neodpracovanou dobu nejméně 80 procent jejich výdělku. Stát by firmám poskytl čtyři pětiny této náhrady i s odvody, a to do 1,5násobku celostátní průměrné mzdy. 

před hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vrtulník Ingenuity poletí na Marsu popáté, vystoupá výš a přistane jinde

Vrtulník Ingenuity poletí na Marsu popáté, vystoupá výš a přistane jinde

Malý vrtulník Ingenuity americké vesmírné agentury NASA má dnes na Marsu naplánovaný svůj pátý let, při němž vystoupá výš než doposud a přistane na jiném místě. Na svém webu o tom informuje Laboratoř tryskového pohonu (JPL), která má v NASA na starosti mimo jiné program robotického vozítka Perseverance včetně testování Ingenuity. Data o dnešní zkoušce očekává v sobotu půldruhé hodiny po půlnoci.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama