začalo setkání G7. Blinken a Raab jednali o Rusku, Číně i KLDR

Několika bilaterálními jednáními dnes v Londýně začalo třídenní setkání ministrů zahraničí rozvinutých zemí sdružených ve skupině G7. První osobní setkání za sebou mají také americký ministr zahraničí Antony Blinken a jeho protějšek z hostitelské Británie Dominic Raab. 

Reklama

Hovořili mimo jiné o vztazích k zemím, jako jsou Rusko, Čína a Severní Korea, které vyzvali ke změně chování a zároveň vyjádřili touhu po zlepšení vztahů s nimi. Blinken po jednání vyslovil přání, aby se KLDR vydala diplomatickou cestou k jadernému odzbrojení. Čínu vyzval, aby se držela mezinárodního řádu založeného na pravidlech.

Ministři zahraničí ze zemí G7 spolu v britské metropoli poprvé od začátku pandemie covidu-19 hovoří osobně. Británie, na níž nyní připadá rotující předsednictví skupiny, vidí setkání šéfů diplomacií jako příležitost upevnit vliv států Západu na světové scéně. Chce rovněž diskutovat například o obnově života po pandemii nemoci covid-19, o boji proti změnám klimatu či o tom, jaký postoj zaujmout k Číně a Rusku. Hlavním jednacím dnem bude úterý.

Blinken hned na úvod tiskového brífinku po jednání s Raabem řekl, že USA nemají bližšího spojence, než je Británie. Oba politici si notovali ve vyjádřeních vůči zemím, s nímž má Západ problematické vztahy. Šéf americké diplomacie například poděkoval Británii za pomoc v úsilí o to, aby Rusko skládalo účty za své chování. To se podle Raaba musí změnit. Zároveň britský ministr zahraničí řekl, že existuje šance na zlepšení vztahů s Moskvou. Také Blinken poznamenal, že by Washington preferoval stabilnější vztahy s Ruskem a že existují oblasti, kde je spolupráce v zájmu USA i Ruska. Bude však podle něj záležet na tom, jak agresivně se Kreml bude chovat.

Prezident Joe Biden dlouho velmi jasně říká, že "pokud se Rusko rozhodne jednat bezohledně nebo agresivně, my odpovíme," prohlásil Blinken. "Ale neusilujeme o eskalaci. Dali bychom přednost stabilnějšímu, předvídatelnějšímu vztahu. A pokud Rusko půjde tímto směrem, půjdeme jím i my," dodal americký politik.

Spojené státy a Británie podle něj budou společně bránit, aby Čína nebo jakákoli jiná země mohly narušovat řád založený na společně uznávaných pravidlech. "Není našim cílem snažit se Čínu zadržovat nebo omezovat," ujistil Blinken.

Pokud jde o Severní Koreu, Blinken doufá, že využije příležitosti k jadernému odzbrojení. "Doufám, že Severní Korea vyžije příležitosti k diplomatické činnosti a že uvidíme, zda existují cesty k pokroku směrem k cíli denuklearizace Korejského poloostrova," řekl Blinken.

Ministři dále hovořili například o Afghánistánu, kde se podle Blinkena soustředí na rozvážné, bezpečné a spořádané stahování spojeneckých sil, přičemž USA hodlají nadále podporovat vládu v Kábulu. Mezi tématy rozhovoru byl také boj proti klimatická změně. Blinken dnes hovořil o nutnosti rychlejšího snižování emisí a potřebě udržitelné obnovy světové ekonomiky.

Šéfové diplomacií budou připravovat půdu pro summit vůdců zemí G7 plánovaný na červen v Británii, na nějž podle plánu dorazí při své první oficiální zahraniční cestě také americký prezident Joe Biden. Ten se ujal úřadu letos v lednu a zavázal se, že obnoví spolupráci s tradičními spojenci USA, která za jeho předchůdce Donalda Trumpa pokulhávala.

Kromě zemí skupiny G7, do níž se vyjma Británie a USA řadí také Kanada, Francie, Německo, Itálie a Japonsko, pozval Raab do Londýna rovněž ministry z Austrálie, Indie, Jihoafrické republiky a Jižní Koreje. V úterý mají hovořit také například o Íránu, Sýrii, Ukrajině nebo Barmě.

Témata:  Antony Blinken Dominic Raab G7

Související

Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí. Evropa

Ministři zahraničí Lavrov a Blinken se dohodli na setkání na Islandu

Ministři zahraničí Ruska Sergej Lavrov a Spojených států Antony Blinken se dnes při telefonickém rozhovoru dohodli, že se sejdou k samostatné schůzce na okraj zasedání ministrů členských zemí Arktické rady. To bude 20. května v Reykjavíku. Informovala o tom agentura TASS.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken Evropa

U hranic s Ukrajinou zůstává významný počet ruských vojáků, řekl Blinken

Americký ministr zahraničí Antony Blinken dnes v Kyjevě prohlásil, že u hranic s Ukrajinou zůstává významný počet ruských vojáků a vojenského vybavení navzdory tomu, že Moskva minulý měsíc ohlásila stažení vojsk. Zároveň Rusko vyzval, aby upustilo od agresivního chování. Šéf americké diplomacie to uvedl při jednání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. 

Ze společnosti

Lucie Vondráčková: Jako by tomu nechtěla uvěřit!

Lucie Vondráčková: Jako by tomu nechtěla uvěřit!

Tak nějak přirozeně máme pocit, že Lucie Vondráčková je tady s námi už odjakživa. I ona sama se ale občas zdráhá uvěřit tomu, že se své profesi věnuje už tak dlouho. Před pár dny se o tom všichni přesvědčili.
ROZVOLNĚNÍ POKRAČUJE! Kdy se otevřou vysoké školy, bazény, wellness nebo kolektivní sporty?

ROZVOLNĚNÍ POKRAČUJE! Kdy se otevřou vysoké školy, bazény, wellness nebo kolektivní sporty?

Vysoké školy by se podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) měly otevřít plně od 24. května. Řekl to na dnešním jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví. Venkovní bazény a přírodní koupaliště by se podle pověřené hlavní hygieničky Pavly Svrčinové mohly otevřít v pondělí 31. května. Vnitřní bazény a wellness 14. června, pokud se epidemická situace nezhorší. 

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 13 minutami

Petr Arenberger

Arenberger vydělával miliony pronájmem budovy vinohradské nemocnici

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) vydělával miliony korun na tom, že pronajímal svoji nemovitost vinohradské nemocnici, kterou řídil. Napsal to dnes server Seznam Zprávy. Ministr podle serveru uvedl, že od 7. dubna, kdy se stal ministrem zdravotnictví, nájemné činí symbolickou korunu měsíčně. Na dotaz, zda nepovažuje za neetické pronajímání své nemovitosti nemocnici, kterou řídil, Arenberger řekl, že smlouva je z právního hlediska v pořádku.

před 31 minutami

před 56 minutami

Očkování, ilustrační foto

Jak přimět lidi k očkování? V USA se chystá loterie, v Polsku slevy

Dospělí obyvatelé amerického státu Ohio naočkovaní alespoň jednou dávkou vakcíny proti covidu-19 budou mít v následujících týdnech šanci vyhrát milion dolarů (21 milionů Kč). Celostátní loterii s cílem zvýšit motivaci k očkování ve středu ohlásil místní guvernér Mike DeWine. Vítěz prvního z celkových pěti losování prý bude oznámen 26. května.

před hodinou

před hodinou

Aleksandr Vučič

Do Česka přijede příští týden srbský prezident Vučić

Příští týden do České republiky přijede srbský prezident Aleksandar Vučić, v úterý se na Pražském hradě setká s českým prezidentem Milošem Zemanem. ČTK to dnes řekl mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček. V plánu je bilaterální jednání obou hlav států nebo státní oběd. Půjde o první oficiální návštěvu na prezidentské úrovni v ČR od začátku pandemie.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Potvrzení o očkování proti koronaviru

Od soboty si bude Česko uznávat potvrzení o očkování se čtyřmi sousedními zeměmi

Od soboty 15. května si bude ČR uznávat vzájemně potvrzení o očkování proti covidu-19 s Polskem, Maďarskem, Rakouskem a Německem. Na dnešním jednání výboru pro zdravotnictví ve Sněmovně to řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Jedná se i podle něj i se Slovenskem. Premiér Andrej Babiš (ANO) minulý týden ve Sněmovně avizoval, že těchto zemí by mělo být šest včetně Slovinska.

před 3 hodinami

Hackeři, ilustrační foto

Colonial Pipeline zaplatila hackerům výkupné téměř pět milionů dolarů

Americká společnost Colonial Pipeline zaplatila hackerům z východní Evropy téměř pět milionů dolarů (105 milionů Kč) jako výkupné poté, co se minulý týden stala terčem kybernetického útoku, který zastavil provoz její sítě potrubí pro přepravu ropných produktů. Agentuře Bloomberg to řekly zdroje obeznámené s transakcí.

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Rusko chce nařídit zahraničním IT firmám povinnost otevřít v zemi kanceláře

Rusko chystá zákon, který pod hrozbou sankcí nařídí zahraničním IT firmám otevírat v zemi kanceláře. Moskva tak chce získat větší kontrolu nad velkými technologickými společnostmi, posílit dohled nad internetovým obsahem a snížit svou závislost na zahraničních podnicích a jiných zemích. S odkazem na ruského poslance Alexandra Chinštejna to napsala agentura Reuters.

před 4 hodinami

Armáda

V sobotu nad Karlovým mostem přeletí gripeny, Hřib je proti

V sobotu večer přeletí při Svatojánských slavnostech Navalis připomínajících českého světce Jana Nepomuckého nad Karlovým mostem v Praze pět vojenských proudových letadel typu JAS 39 Gripen a L-159 Alca. Informoval o tom dnes pražský magistrát, kterému průlet z důvodu zvýšené hladiny hluku oznámila Armáda ČR. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) uvedl, že s průletem nesouhlasí, a dopisem organizátory vyzval, aby jej zrušili. Vyjádření organizátorů ČTK shání.

před 4 hodinami

Ruská vakcína Sputnik V

Pochybná vakcína ruské výroby? Sputnik V znepokojuje vědce, data jsou nedostupná, testy neúplné

Předběžné výsledky třetí fáze klinických testů ruské vakcíny Sputnik V přinášejí vícero důvodů k vážným obavám. Jednak je to nedostupnost dat, z nichž byly vyvozovány závěry, dále nejasnosti v pravidlech klinické studie i zjevné nesrovnalosti v nahlášených výsledcích. V článku zveřejněném ve středu na webu odborného časopisu The Lancet to uvádí mezinárodní tým biologů a epidemiologů.

před 4 hodinami

Německá policie, ilustrační foto

Německo se potýká s antisemitskými incidenty, včetně útoků na synagogy

V Německu se v posledních dnech množí útoky na synagogy. Ústřední rada Židů v Německu dnes označila středeční protiizraelský protest před synagogou v západoněmeckém Gelsenkirchenu za projev "čirého antisemitismu". Německý ministr zahraničí Heiko Maas řekl, že německý stát musí zajistit ochranu synagog.

před 4 hodinami

Afghanistán, ilustrační foto

Bomby v Afghánistánu zabily 11 civilistů v první den příměří

Nejméně 11 civilistů dnes zemřelo a 13 dalších bylo zraněno při čtyřech pumových útocích v Afghánistánu. Útoky se odehrály jen několik hodin poté, co v celé zemi začalo třídenní příměří vyhlášené hnutím Tálibán na oslavu svátku íd al-fitr, který se slaví na konci muslimského postního měsíce ramadánu. S odvoláním na místní oficiální činitele o tom informovala agentura Reuters.

před 5 hodinami

Soudy, ilustrační fotografie

Slovenský nejvyšší soud bude v případu vraždy Kuciaka rozhodovat v červnu

Slovenský nejvyšší soud vypsal na polovinu června odvolací líčení v případu vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové. ČTK o tom dnes informovala mluvčí soudu Alexandra Važanová. Nejvyšší soud bude rozhodovat o trojici obžalovaných, dva další muži, včetně vraha zmíněné dvojice Miroslava Marčeka, dříve přiznali vinu a byli potrestání dlouholetým vězením.

před 5 hodinami

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama