Rozpadne se NATO? Historik varuje před tureckou hrozbou

NATO má velký problém a nespočívá pouze v tom, že ho má nastupující prezident USA Donald Trump ve zvyku označovat za "překonané", konstatuje vojenský historik Max Boot. V komentáři pro server Commentary Magazine vysvětluje, že největším problémem Severoatlantické aliance je otázka budoucnosti členství Turecka.

Turecká vlajka, ilustrační fotografie

USA dostaly košem

Turecký autoritářský vládce Recep Tayyip Erdogan má románek s ruským autoritářským vládcem Vladimirem Putinem a USA pasoval do pozice nápadníka, který dostal košem, parafrázuje historik názor Henriho Barkleyho, ředitele blízkovýchodního programu výzkumné instituce Woodrow Wilson Center. Dodává, že ani turecký sestřel ruského bombardéru v roce 2015 či nedávná vražda ruského velvyslance v Ankaře toto sbližování nezpomalily.

"Rusko a Turecko nyní úzce spolupracují, pokud jde o Sýrii, přičemž Erdogan se zřejmě vzdal naděje na svržení Bašára Asada a stále více ho znepokojují zisky, kterých dosahuje v severní Sýrii Amerikou podporovaná milice Lidové obranné jednotky (YPG)," uvádí Boot. Připomíná, že tato kurdská skupina má vazbu na Kurdskou stranu pracujících (PKK), která vede dlouhodobou válku proti turecké nadvládě.

Rusko dokonce podniká v Sýrii nálety, aby podpořilo turecké jednotky, které mají na oko bojovat s Islámským státem (IS), ale ve skutečnosti mají zastavit Kurdy od formování jejich vlastního státu v severní Sýrii, konstatuje odborník.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.  

Spolu s posílením rusko-turecké spolupráce došlo také k zintenzivnění již tak vysoké míry antiamerických invektiv ze strany Erdogana, poukazuje Boot. Tvrdí, že prezident se svými přisluhovači, které věrně cituje vládou kontrolovaný tisk, pravidelně viní USA nejen ze zosnování neúspěšného vojenského puče během loňského léta, přičemž tomuto absurdnímu obvinění věří celých 79% Turků, ale též z podpory IS.

Turecký prezident takové obvinění zopakoval naposledy 27. prosince, kdy prohlásil, že je "velmi zřejmé", že USA podporují IS, upozorňuje historik. Doplňuje, že mluvčí amerického ministerstva zahraničí taková slova správně označil za "směšná".

Turecko se vzdaluje západním hodnotám

"Mezitím je Erdogan zaneprázdněn brakováním posledních zbytků turecké demokracie, což je urážkou společných hodnot, které Turecko údajně sdílí s dalšími členy Severoatlantické aliance," pokračuje odborník. Kritizuje, že prezident plní věznice tisícovkami akademiků, novinářů, vojenských důstojníků, soudců a další prominentních občanů, kteří jsou na základě pochybných důkazů obviňováni z toho, že jsou nástroji Fetulláha Gülena, exilového islámského duchovního, který se pro Erdogana stal tím, co Trockij pro Stalina - pohodlným obětním beránkem.       

Zprávy jsou plné orwellovských zkoušek, které zažívají turečtí političtí vězni, kteří se snaží zjistit, proč byli zatčeni a jak se mohou dostat na svobodu, pokračuje odborník. Odkazuje na nedávný, obzvláště pobuřující a působivý článek v listu Wall Street Journal líčící zatčení a věznění známého tureckého soudce. Erdoganův režim si příznačně dokonce dovolil uvěznit na dva a půl dne reportéra uvedeného deníku, Diona Nissenbauma, přičemž mu neumožnil kontaktovat manželku či kolegy, uvádí Boot. Považuje to za známku toho, jak málo se Erdogan bojí hněvu Washingtonu.     

Prezident Barack Obama, kterému šlo více o spolupráci Turecka v boji s IS než o postup v otázce lidských práv, nechával Erdoganovi stále větší prostor pro posilování neliberální vlády, soudí expert. Očekává, že prezident Trump bude zřejmě v tomto trendu pokračovat a případně ho ještě zintenzivní, přičemž může dokonce vydat v Pensylvánii žijícího Gülena k zinscenovanému procesu v Turecku, jak naznačil Trumpův poradce pro národní bezpečnost Mike Flynn.

Trump může stejně tak posílit spolupráci s Ruskem v Sýrii, což by mohlo naladit USA a Turecko na podobnou vlnu, ačkoliv Moskva ani Ankara velký zájem na boji s IS nevykazují, soudí Boot. Pokládá však otázku, zda nový prezident bude ochoten zastavit podporu Lidovým obranným jednotkám, jedné z mála milic v Sýrii, kterou nelze vinit z ovlivnění radikální islamistickou ideologií.      

"USA a zbytek NATO si zajisté nemohou jednoduše dovolit odepsat Turecko, které je důležitým hráčem na Blízkém východě s významnou vojenskou silou a politickým vlivem,"  deklaruje odborník. Závěrem dodává, že bude také těžší než dříve tvrdit, že země sdílí stejné zájmy, hodnoty či pohled se zbytkem aliance, což zase může přinést další důležitou otázku ohledně budoucnosti celého paktu.

Témata: NATO | Turecko | USA

Fiala: Rusko vede dvě války, jednu i s Českem

22.06.2022 21:40 Premiér Petr Fiala dnes přednesl projev k národu. Týkal se aktuální politické a ekonomické situace…

Deštivé počasí o víkendu vystřídají tropy, bude přes 30 stupňů

25.06.2022 06:30 Zatímco dnes nás čeká spíše zatažené počasí s deštěm a bouřkami, v neděli se vyjasní. teploty navíc…

Předsednictvo Starostů našlo kandidáta do čela resortu školství, v užším…

24.06.2022 16:55 Petra Gazdíka, který končí k 30. červnu v čele ministerstva školství kvůli kontaktům s obviněným…

V USA začaly v reakci na soudní verdikt zavírat potratové kliniky

25.06.2022 08:08 V některých amerických státech začaly zavírat potratové kliniky bezprostředně poté, co nejvyšší…

Zemřel televizní meteorolog Ján Zákopčaník, působil v ČT

24.06.2022 12:55 Ve věku 63 let zemřel ve středu známý meteorolog Ján Zákopčaník, který přes deset let předpovídal…

Střelbu u gay baru v Oslu nepřežili dva lidé, policie ji šetří jako…

25.06.2022 09:23 Aktualizováno Norská policie vyšetřuje noční střelbu u gay baru v Oslu jako teroristický čin. Podezřelého ze…

Rusové ostřelovali základnu v Javorivu nedaleko polských hranic

25.06.2022 09:10 Ruská armáda dnes ráno ostřelovala vojenskou základnu v ukrajinském Javorivu blízko polské hranice,…

Ministerstvo zahraničí utvoří oddělení k realizaci nového sankčního zákona

25.06.2022 08:39 Na ministerstvu zahraničí vznikne oddělení, které bude ve spolupráci s dalšími resorty prakticky…

Čína v boji s covidem: Šanghaj dva měsíce bez případu, pekingské děti…

25.06.2022 08:26 V Šanghaji se už dva měsíce neobjevil žádný nový případ covidu-19, šéf vládní strany tak vyhlásil…

V USA začaly v reakci na rozhodnutí nejvyššího soudu zavírat potratové…

25.06.2022 08:08 V některých amerických státech začaly zavírat potratové kliniky bezprostředně poté, co nejvyšší…

Odminování území bude trvat nejméně deset let, tvrdí Ukrajina

24.06.2022 21:52 Až skončí ruská invaze, zabere Ukrajině jedno desetiletí, než vyčistí své území a teritoriální vody…

Itálie snížila závislost na ruském plynu ze 40 procent na 25

24.06.2022 21:30 Itálii se podařilo snížit svou závislost na dovozu ruského plynu na 25 procent ze 40 procent v…

Soud v Haagu chce opět vyšetřovat filipínské vraždy z dob protidrogové…

24.06.2022 21:10 Žalobce Mezinárodního trestního tribunálu (ICC) v Haagu dnes oznámil, že bude požadovat opětovné…

Strašlivé, krok zpět, žena má mít právo volby... Svět odsuzuje verdikt…

24.06.2022 20:55 Aktualizováno Podle britského premiéra Borise Johnsona je dnešní verdikt amerického nejvyššího soudu, který…

EK udělila povolení další vakcíně proti covidu

24.06.2022 20:20 Vakcína proti covidu-19 od francouzského výrobce léků Valneva dnes získala od Evropské komise (EK)…

Související:

Právě se děje

reklama