Válka s islamisty jen na oko? Expert vyslovil vážné pochybnosti

Generál Michael Flynn, poradce pro národní bezpečnost nového amerického prezidenta Trumpa, nedávno promluvil o své touze čelit vzestupu a vlivu radikálních islamistů, připomíná v komentáři pro server Commentary Magazine Michael Rubin, někdejší blízkovýchodní analytik v Pentagonu. Mezinárodněpolitický expert z think tanku American Enterprise Institute poukazuje, že Flynn je ostatně spoluautorem knihy "Jak můžeme zvítězit v globální válce proti radikálnímu islámu a jeho spojencům".

Michael Flynn (generál U.S. Army)

Asadova iluze

"Předně, zvažme (Flynnovu) a Trampovu ochotu znovu jednat se syrským prezidentem Bašárem Asadem," píše expert. Domnívá se, že v srdci přehodnocení dosavadní politiky, je zjištění, že umírněných je po šesti letech občasné války málo - pokud vůbec existují - a Asad navíc vede kampaň, která ho na Západě prezentuje jako sekularistu.  

"Ale je Asad skutečně potenciálním špuntem v hrázi schopným zastavit záplavu radikálních islamistů?" ptá se odborník. Míní, že Flynn nepochopil Asadovu taktiku a minulost. Rubin jako příklad uvádí radikální hnutí Hizballáh, které sice založil Írán, ale Asad umožnil jeho zásobování a neprezentoval se jako umírněný, když před válkou mezi Izraelem a Hizballáhem v roce 2006 umožnil uvedenému hnutí získat značný zbrojní arzenál a následně umožnil tento arzenál obnovit.

Podle analytika je zvláštní, že Flynn hodlá posílit hlavního logistického ochránce Hizballáhu. "Možná Flynn věří, že pak může oddělit Sýrii od Hizballáhu," spekuluje Rubin. Dodává, že pokud by tomu tak bylo, měl by poradce pro národní bezpečnost mnoho společného s vůdkyní demokratů v Kongresu Nancy Pelosiovou a odcházejícím ministrem zahraničí Johnem Kerrym, které Asad slavně obalamutil.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Flynn, jehož vojenská minulost tvoří velkou část jeho kvalifikace, může také vzít v potaz i případ sindžárských dokumentů, které před desetiletím získaly americké síly v Iráku, doporučuje analytik. Vysvětluje, že tyto dokumenty nalezené v noteboocích detailně ukazovaly, jak Asadova síť pomáhala s transportem džihádistů z muslimského světa přes Sýrii do Iráku. Asad tak podle Rubina není ani zdaleka sekularistou usilujícím o porážku radikálů, ale naopak s nimi spolupracoval s cílem destabilizovat Irák a zabíjet Američany.   

"Usilovat o stabilitu prostřednictvím Asada je podobné jako snažit se posílit zemědělskou produkci spoluprací se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem," varuje expert. Dodává, že Sýrie je pouze půlkou problému a oblastí, kde Flynn může vést politiku s katastrofálními následky, je Turecko.

Problémem je Erdogan

Flynnův pohled na Turecko se zřejmě dramaticky změnil v listopadu, kdy zveřejnil komentář, který nejenže omlouval politické postoje prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, ale také ukázal, že bývalý generál neví o vlivu Muslimského bratrstva na vývoj Erdoganova politického hutí, konstatuje odborník. Doplňuje, že Erdogan nyní vidí ve Flynnovi přítele a věří v rychlé přehodnocení americké politiky v prvních týdnech Trumpovy vlády.    

Ačkoliv Erdogan požaduje vydání v USA žijícího klerika Fetulláha Gülena, jde podle Rubina o falešnou stopu a turecké úřady zatím nepředložily americkému ministerstvu spravedlnosti jediný důkaz, že Gülen nařídil zmařený protierdoganovský puč. Nedávné úniky pak naznačují, že evropské zpravodajské služby dospěly k názoru, že Gülen odpovědnost nenese, dodává odborník s tím, že větším problémem je Erdoganův vlastní ostrý islám.    

Erdogan přijímá nejmilitantnější křídlo Hamasu, obžalovaného súdánského vůdce Omara Bašíra a nedávno jeden z jeho spolupracovníků popřel, že by Al-Káida byla teroristickou skupinou, připomíná analytik. Dodává, že ačkoliv Erdogan obviňuje USA z nelogické a kontraproduktivní politiky podpory jedné teroristické skupiny - kurdských Lidových obranných jednotek - proti jiné - Islámskému státu, je to ve skutečnosti turecký prezident, kdo využívá tuto strategii a podporuje odnož Al-Káidy - Frontu an-Nusrá - proti jiným syrským skupinám.

"Jednoduše řečeno, partnerství s Erdoganem je stejné jako věřit Pákistánu ohledně Talibanu," deklaruje expert. Tvrdí, že jde přinejmenším o naivitu, v horším případě o pokus umožnit radikálním islamistům ještě se rozšířit.

Během své kampaně Trump kritizoval někdejší ministryni zahraničí USA Hillary Clintonovou a prezidenta Obamu za to, že umožnili vzestup Islámskému státu a následně nedokázali se skupinou efektivně bojovat, poukazuje Rubin. Dodává, že Trump rovněž přislíbil přehodnotit, ne-li přímo zakázat muslimské přistěhovalectví do Spojených států a od svého zvolení se obklopuje poradci, kteří přinejmenším rétoricky zaujímají vůči radikálnímu islamismu tvrdou linii.

"Je pak ironické, že (Trumpova) zahraniční politika může být přinejmenším tak vstřícná vůči těm, kdo radikální islamismus umožňují, jako ta Obamy a Jimmyho Cartera dohromady," poukazuje závěrem odborník.      

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vakcína proti covidu od Curevacu má podle dosavadní analýzy účinnost jen…

17.06.2021 03:41 Vakcína proti covidu-19, kterou vyvinula německá společnost Curevac, má proti různě závažným formám…

V Barmě byla vypálena vesnice, podle místních požár založila armáda

17.06.2021 03:37 Bezpečnostní složky v centrální Barmě vypálily vesnici poté, co se na místě střetly s odpůrci…

Jaký byl dopad lockdownu na lidské zdraví? Statistici hlásí překvapivé…

17.06.2021 00:01 NÁZOR – Jaké jsou vedlejší dopadu lockdownů? Tuto otázku si položili statistici David Spiegelhalter…

Joe Biden a Vladimír Putin se poprvé setkali. Rozhovory v Ženevě už…

16.06.2021 21:55 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden a jeho ruský protějšek Vladimir Putin ukázali, že i v čase zvýšeného…

EU zkoumá, zda maďarský zákon namířený proti LGBT porušuje unijní právo

16.06.2021 21:48 Evropská komise vyhodnocuje, zda nový maďarský zákon, který mezi mladými lidmi do 18 let zakazuje…

Velká Británie ohlásila nejvíc nových infekcí za den od konce února

16.06.2021 21:03 Británie dnes ohlásila 9055 nových případů koronaviru, což je nejvyšší denní přírůstek od února. V…

Další incident s medvědem na Slovensku. Šelma vlezla do hotelu

16.06.2021 20:22 Do jednoho z hotelů ve Starém Smokovci ve Vysokých Tatrách v úterý večer vešel mladý medvěd. Podle…

Britského premiéra Johnsona znovu tvrdě kritizoval exporadce

16.06.2021 19:45 Někdejší britský vládní poradce Dominic Cummings dnes znovu vznesl vážná obvinění vůči premiérovi…

Španělsko odloží roušky. Portugalsko zaznamenalo nejvyšší přírůstek od…

16.06.2021 19:29 Portugalsko dnes zaznamenalo nejvyšší přírůstek nových případů koronaviru od konce února. Za…

V Ženevě nechyběly transparenty volající po vyšetření otravy Navalného

16.06.2021 19:01 Aktualizováno Švýcarská organizace Campax vystupující proti jaderným zbraním využila dnešní ženevské schůzky…

Související:

Právě se děje