Hrozí Česku a Slovensku teroristický útok? Od našich sousedů přichází znepokojivé zprávy

Bratislava - V Rakousku dochází k nebezpečné koncentraci islámských radikálů, kteří mohou představovat vážnou hrozbu pro okolní státy. Upozornil na to bývalý ředitel rozvědky Slovenské informační služby (SIS) a předseda Asociace bývalých zpravodajských důstojníků (ABSD) Igor Cibula s tím, že terčem se málem staly i některá rakouská města.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Na nebezpečnou koncentraci islamistických extremistů jsem upozornil už před rokem v rozhovoru, tehdy jsem zmínil jednotlivce, které lze považovat za potenciální bezpečnostní riziko i pro Slovensko," uvedl pro ageturu TASR Cibula. Podle něj jde především o radikály z řad muslimů, kteří mohou představovat potenciální riziko nejen pro Rakousko.

"Znovu jsem své varování zopakoval minulý měsíc, když jsem na základě mých informací z rakouských bezpečnostních složek zdůraznil, že zejména v posledních 12 měsících se mezi muslimy v Rakousku rozšiřují řady přívrženců radikálního islámu, kteří hlavně mládež infikují džihádistickou ideologií a nabádají k teroristickým činům," dodal.

Jeho slova dokazuje i případ 25letého imigranta z Maroka, kterého policie zatkla v prosinci loňského roku v uprchlickém táboře Salzburg Fuschl v souvislosti s jeho kontakty na islámskou teroristickou organizaci. 

Psali jsme:  

Zadržení mladíka, který připravoval teroristický útok ve Vídni, ale není první případ islamistického extremisty zatčeného v Rakousku. "Již v listopadu 2014 zatkli příslušníci speciální jednotky 'Cobra' v rámci operace 'Palmyra' bosensko-srbské džihádisty Mohameda M. a Mirsada Omerovice. Stalo se tak v rámci rozsáhlé razie, při které kolem 900 policejních důstojníků prohledalo přes 40 bytů a modliteben, ve kterých hledali teroristické propagační materiály, hotovost, zbraně a jiné zakázané předměty," dodal.

Tehdy bylo zatčeno 13 podezřelých osob a 16 lidí bylo předvedeno na policejní výslech. Zadržený Mirsad Omerovic byl šéfem džihádistické sítě a žil ve Vídni jako rakouský státní občan. Verboval bojovníky nejen v Rakousku, ale i ve Švýcarsku a v Německu. Rakouský soud ho odsoudil na 20 let odnětí svobody.

Cibula dodal, že skutečnost, že rakouská policie dosud nezveřejnila bližší údaje o identitě v pátek zadrženého islamistického teroristy, naznačuje, že bezpečnostní složky nepovažují akci za ukončenou a pátrají po dalších souvislostech a důkazech o plánech teroristů a jejich organizaci.

"Úspěšný zákrok Rakušanů je také výsledkem efektivně fungující spolupráce s německými policejními a zpravodajskými orgány," připustil Cibula.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

NATO chce podporovat Afghánistán i po stažení svých vojsk

14.06.2021 19:07 Stažení aliančních vojsk z Afghánistánu neznamená, že NATO přestává tuto zemi podporovat. Nadále…

NATO označilo Čínu za "systémovou výzvu". Hodlá se hodlá postavit jejím…

14.06.2021 17:59 Čína představuje "systémovou výzvu" pro Severoatlantickou alianci, uvádí se v závěrečném usnesení z…

Lídři NATO vyjádřili solidaritu Česku kvůli ruským nepřátelským akcím

14.06.2021 17:38 Lídři zemí Severoatlantické aliance dnes vyjádřili solidaritu Česku a dalším zemím dotčeným…

Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

14.06.2021 16:49 Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama