Zcela nepřipravený Trump jde jednat s Putinem. Bude to jako jeho tweetování, míní reportérka

Hamburk - Napjatě očekávané první setkání dvou nejmocnějších mužů světa zastiňuje veškerá další jednání při příležitosti Summitu zemí G20 v německém Hamburku. Donald Trump se v pátek sejde s Vladimirem Putinem a někteří američtí reportéři se obávají výsledků. Trump prý jede na summit zcela "nepřipravený".

Vladimir Putin, prezident Ruské federace

Americký prezident Donald Trump jde prý na ostře sledovanou první schůzku s ruským protějškem Vladimirem Putinem "pozoruhodně nepřipravený". Alespoň to si myslí Mara Liassonová, americká politická reportérka, která se Trumpovou administrativou zabývá dlouhodobě. 

"Americký prezident byl popisován jako ten, který nenastoluje agendu. On prostě přijde a mluví o čemkoliv, co ho v daný okamžik napadá," řekla Liassonová v jednom pořadu americké rádiové stanice. 

"Setkání s Putinem bude v podstatě to samé, jako když vstane (Trump) v šest hodin ráno a začne tweetovat," okomentovala možný průběh schůzky. Narážela tím také na Trumpovu zálibu v používání twitteru, kde píše téměř vše, co ho napadá - od "fake media" po zahraničně politické otázky. "Pan Putin, bývalý špion KGB, přijde se svou vlastní agendou," myslí si Liassonová. 

Donald Trump tak podle jejich slov může skončit jako "slon v porcelánu". Problematickou otázkou by mohlo být zejména možné ruské vměšování se do amerických prezidentských voleb. Trump odmítá, že by tuto otázku s Putinem chtěl otevírat. 

Schůzka bude zajímavá v souvislosti s projevem Trumpa ve Varšavě tento týden. V něm řekl, že popožene Rusko, aby ukončilo své "destabilizační aktivity na Ukrajině a kdekoliv jinde", ale také aby ukončilo "svou podporu nepřátelským režimům, včetně Sýrie a Íránu,". Ve Varšavě se vyjádřil i k otázce možného ovlivňování amerických voleb ze strany Rusů. "Myslím že to bylo Rusko a myslím, že to mohly být i jiní lidé a jiné země. Mohlo se do toho připlést spousta lidí," řekl. 

Očekává se, že státníci by měli řešit zejména otázku světové bezpečnosti a s ní související aktivity samozvaného Islámského státu (IS).

"Být nevyzpytatelným není nutně něco špatného, ale být nepřipravený, to je druhá věc," řekla Liassonová. Putina označila za tajnůstkáře a za někoho, kdo je schopný se hluboce ponořit do Trumpovy mysli. Ta je prý navíc čitelná už z jeho twitterového účtu. 

Podle The New York Times nelze od schůzky nic moc čekat. To může následně Kreml interpretovat jako fakt, že Trump je slabý a podkopává ho zejména domácí politika. Pokud se však Trump s Putinem dohodne na nějaké formě spolupráce, i tak bude americký prezident působit jako ten slabší. Putin se naopak může chvástat tím, že "rekonstruoval vztah" mezi oběma velmocemi. 

"Pro Putina je to v obou případech výhra-výhra," cituje list Andreje Kolesnikova, politického analytika z moskevského Carnegie Centra. Je prý otázkou, co Putin nabídne Američanům za zlepšení vzájemných vztahů. 

Objevují se také spekulace, že setkání bude pro Trumpa pastí, do níž se sám nechal vlákat.  Hlavní roli bude hrát Putin, což ostatně připustil Trumpův poradce pro národní bezpečnost generál McMaster, který řekl, že na stole není žádná specifická agenda. "Putin se bude snažit využít této výhody," řekl Vladimir Frolov, ruský komentátor, který se zabývá zahraniční politikou.

"Těším se na dnešní setkání se světovými lídry, včetně setkání s Vladimirem Putinem. Je toho mnoho k diskuzi," napsal sám americký prezident v pátek na svůj twitter. 

"Trump je obviňován z toho, že spolupracuje s Ruskem, pokud tedy učiní nějaké ústupky vůči Moskvě, tato nařčení jenom zesílí," uvádí Aleksei Makarkin z moskevského think-tanku Centrum pro politické technologie. Američtí i ruští analytici se tak shodují na jediném. Trump bude ve značně nevýhodné pozici a Putin bude iniciátorem a moderátorem debaty. 

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Joe Biden a Vladimír Putin se poprvé setkali. Rozhovory v Ženevě už…

16.06.2021 21:55 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden a jeho ruský protějšek Vladimir Putin ukázali, že i v čase zvýšeného…

EU zkoumá, zda maďarský zákon namířený proti LGBT porušuje unijní právo

16.06.2021 21:48 Evropská komise vyhodnocuje, zda nový maďarský zákon, který mezi mladými lidmi do 18 let zakazuje…

Velká Británie ohlásila nejvíc nových infekcí za den od konce února

16.06.2021 21:03 Británie dnes ohlásila 9055 nových případů koronaviru, což je nejvyšší denní přírůstek od února. V…

Další incident s medvědem na Slovensku. Šelma vlezla do hotelu

16.06.2021 20:22 Do jednoho z hotelů ve Starém Smokovci ve Vysokých Tatrách v úterý večer vešel mladý medvěd. Podle…

Britského premiéra Johnsona znovu tvrdě kritizoval exporadce

16.06.2021 19:45 Někdejší britský vládní poradce Dominic Cummings dnes znovu vznesl vážná obvinění vůči premiérovi…

Španělsko odloží roušky. Portugalsko zaznamenalo nejvyšší přírůstek od…

16.06.2021 19:29 Portugalsko dnes zaznamenalo nejvyšší přírůstek nových případů koronaviru od konce února. Za…

V Ženevě nechyběly transparenty volající po vyšetření otravy Navalného

16.06.2021 19:01 Aktualizováno Švýcarská organizace Campax vystupující proti jaderným zbraním využila dnešní ženevské schůzky…

Slovenský ministr zahraničí Korčok očekává další sankce vůči Bělorusku

16.06.2021 17:53 Schválení nových sankcí EU vůči Bělorusku příští týden jako reakci na květnové vynucené přistání…

Slovensko ukončí očkování Sputnikem V. Podle Matoviče mělo mít zájem půl…

16.06.2021 16:12 Slovensko na konci června ukončí registraci zájemců o očkování ruskou vakcínou Sputnik V proti…

Ve Francii skončí povinné roušky venku a noční zákaz vycházení

16.06.2021 16:00 Ve Francii od čtvrtka nebude venku povinné nošení roušek, noční zákaz vycházení bude naposledy…

Související:

Právě se děje