Nikým nevolená Ivanka Trumpová popudila svět. Merkelová se jí zastala

Hamburk - Dcera amerického prezidenta vzbudila rozruch. Zastoupila totiž svého otce Donalda Trumpa na summitu G20 v Hamburku. Ivanku teď kritizují oponenti amerického prezidenta a i některá média. Překvapivě se její aktivity zastala německá kancléřka Angela Merkelová.

Ivanka Trumpová
doporučujeme

Jak je možné, že americký prezident Donald Trump byl v jednu chvíli na Summitu zemí G20 v Hamburku zastoupen nikým nevoleným člověkem? Nešlo o nikoho jiného, než o jeho dceru Ivanku. Ivanka Trumpová je jednou z blízkých poradkyň hlavy státu v Bílém domě a nyní ho zastoupila na jedné z nejdůležitějších politických událostí roku. V sobotu se tak setkala s lídry nejmocnějších zemí světa a mezi Trumpovými kritiky vzbudila rozruch. 

Fotografie "první dcery" sedící po bodu čínského prezidenta Si Ťin-Pchinga, britské premiérky Theresy Mayové, tureckého vládce Recepa Tayyipa Erdogana a německé kancléřky Merkelové se poprvé objevila na twitteru uživatelky Svetlany Lukashové. Ta byla členkou ruské delegace na summitu.

Úředník Trumpovy administrativy potvrdil, že Ivanka "zaskočila" za Trumpa, ale odmítl jakékoliv argumenty, že je to nevhodné a neobvyklé. "Ivanka seděla vzadu a poté bleskově usedla k hlavnímu jednacímu stolu, když musel Trump na chvíli odejít ve chvíli, kdy začal mluvit šéf Světové banky o otázkách afrického rozvoje," uvedl v narážce na to, že Trumpová se zajímá o otázku financování žen-podnikatelek. "Když si odběhli ostatní státníci, jejich místa také hned někdo obsadil," dodal úředník.

Jiný pohled na věc nabízí politický komentátor CNN Brian Fallon, který působil jako mluvčí prezidentské kampaně Hillary Clintonové. "Jsem si jistý, že Republikáni by se také ozvali kdyby Chelsea Clintonová vykonávala v zastoupení prezidentské povinnosti," napsal na twitter.

Angela Merkelová se k celé věci vyjádřila slovy, že delegace sami si rozhodují o tom, kdo zastoupí kterého lídra. "Ivanka Trumpová byla součásti americké delegace, jde navíc o něco, co dělá každá delegace, je také dobře známo, že pracuje v Bílém domě a že je zapojena v několika iniciativách," uvedla kancléřka na tiskové konferenci. 

Zastoupení Trumpa se nepozdávalo ani velvyslanci USA v RUsku Michaelu McFaulovi, které do postu jmenoval prezident Barack Obama. "To je velmi zvláštní, velmi zvláštní," napsal na twitter ke skutečnosti, že Ivanka sedí mezi světovými lídry. Podobně se vyjádřil také další Trumpův kritik, Brian Klass z London School of Economics. "Ivanka Trumpová, nevolená, nedostatečně kvalifikovaná, dcera-ve-velení, reprezentuje USA na summitu G20 vedle Mayové, Si Ťin-pchinga a Merkelové," uvedl na twitteru. 

Donald Trump přitom běžně zapojuje svou rodinu do oficiálních povinností prezidenta. Jedním z jeho poradců je manžel Ivanky, Jared Kushner. "Kdyby nebyla moje dcera, bylo by to pro ni mnohem snazší," řekl Trump na adresu Ivanky. Ta společně s prezidentem Světové banky a s kancléřkou Merkelovou pomáhá rozjet program, který zprostředkovává finanční pomoc začínajícím podnikatelkám v rozvojových zemích. 

"Jsem velmi pyšný na svou dceru Ivanku," uvedl Trump. "Vždycky jsem byl, od prvního dne, to vám musím říct, od prvního dne. Byla vždycky skvělá," uzavřel.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biden: USA stojí po boku Evropy, NATO je zásadní pro americké zájmy,

14.06.2021 13:17 Severoatlantická aliance je zásadní pro americké zájmy. Před dnešním summitem NATO to prohlásil…

NATO je zásadní pro americké zájmy, USA stojí po boku Evropy, řekl Biden

14.06.2021 13:15 Severoatlantická aliance je zásadní pro americké zájmy. Před dnešním summitem NATO to prohlásil…

NATO na summitu vyjádří Česku solidaritu ve sporu s Ruskem

14.06.2021 12:18 Aktualizováno Lídři zemí Severoatlantické aliance na dnešním summitu v Bruselu vyjádří solidaritu České republice…

Slovensko nadále uvolňuje opatření. Čechům stačí negativní test, vyhnou se…

14.06.2021 10:43 Po zlepšení epidemické situace na Slovensku již ve většině regionů země neplatí omezení pro…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama