Vítězové zvolení Trumpa? Třeba i Visegrádská čtyřka, píše americký politolog

Washington - Těží ze zvolení Donalda Trumpa prezidentem pouze Spojené státy? Podle amerického politologa Iana Bremmera rozhodně ne. Trumpovu vládu by měly naopak ocenit země Visegrádské čtyřky, Francie, Německo nebo opozičníci v Mexiku.

Donald Trump, 45. prezident USA
doporučujeme

Americký politolog Ian Bremmer píše na serveru Politico o deseti vítězích zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem. Ačkoliv Trumpovým heslem bylo "America first", tedy Amerika na prvním místě, z jeho úřadování těží úplně jiné země a úplně jiní státníci. 

Politolog do top desítky vítězů Trumpovy politiky řadí také země Visegrádské čtyřky, tedy Polsko, Maďarsko, Česko a Slovensko. "Když Trump plánoval svou nedávnou návštěvu Polska při cestě do Hamburku na světový summit zemí G20, moc dobře věděl, že tam může čekat mnohem vřelejší přivítání něž  jakého by se mu dostalo v Paříži nebo v Londýně," píše. 

Podle Bremmera není žádným překvapením, že Trump bude vycházet dobře s lídry zemí V4. "Polsko, Maďarsko, Česko a Slovensko - čtyři země, kde narůstá rozhodný nacionalismus a hluboká averze vůči vítání muslimských migrantů," píše doslova. 

Zmiňuje, že to bylo právě Maďarsko, které postavilo improvizované barikády proti syrským migrantům, kteří do země proudili přes Balkán. A byl to slovenský premiér Robert Fico, který dal Angele Merkelové a ostatním evropským vůdcům jasně najevo, že ho nikdo nebude nutit přijímat migranty. Podobně se k věci postavili i polští představitelé, premiérka Beata Szydlová a prezident Andrzej Duda.

Země V4 měly podle přerozdělovacího mechanismu kvót celkem přijmout 11 060 uprchlíků.  Slováci přijali 16, Češi 12 a Polsko a Maďarsko shodně po nule. "Trump je nemůže ochránit před tlakem ze strany Evropské unie, ale jeho stále pokračující tendence omezit migraci směřující do USA z některých muslimských zemí dávají větší oprávněnost obavám a stížnostem, které tyto země (V4, pozn. red.) mají," domnívá se politolog.

Jde prý o povzbuzování zemí, které v podstatě pošlapávají demokratické principy Evropské unie, vládu práva, lidská práva  a volný pohyb zboží, služeb a osob. "To je zcela nový druh amerického vlivu v Evropě," tvrdí Bremmer. 

Mezi další vítěze Trumpova přístupu politolog zařadil prince ze Saúdské Arábie. Se zemí Trump navázal důvěrné pouto. A Saúdové to vítají, Trumpův Předchůdce Barrack Obama totiž uzavřel dohodu s úhlavním nepřítelem království, s Íránem. Tu Trump kritizuje, kde může, se Saúdskou Arábií navíc Trump podepsal řadu dohod při své nedávné návštěvě země. 

Politolog mluví překvapivě i o tom, že z vládnutí Trumpa těží také čerstvý francouzský prezident Emmanuel Macron a německá kancléřka Angela Merkelová. Oba politici prý sice trvají na transatlantické spolupráci, kterou Trump potápí, zároveň jim ale nahrává nespokojenost obyvatel jejich země s politikou Donalda Trumpa. Trumpova politika "America first" a odstoupení od pařížské klimatické dohody přináší Francii a Německu do rukou mnohem větší zodpovědnost za bezpečnost v Evropě, a s ní i větší manévrovací prostor. 

Bremmer si myslí, že Macronovi ke zvolení dopomohl právě Trump a jeho národní populismus. Macron i Merkelová si mohli na Trumpově příkladu dokázat, že jde o více méně odpovědné politiky, kteří ctí nějaké hodnoty. "Trumpův styl také zdůraznil, že hodnoty Merkelové z ní dělají neustále vyrovnanou a zkušenou lídryni Evropy," píše. 

Největší vítěze Trumpovy politiky tvoří ještě opozice v Mexiku, Indie a její premiér Módí, Kurdové v Sýrii a Iráku. Těží z ní také velká americká města a federální státy, které často prosazují protichůdné kroky v oblastech,ve kterých mají moc. Top desítku vítězů uzavírá filipínský prezident Rodrigo Duterete, bojovníci s teroristy v Africe a velitel libyjského Tobrúku generál Khalifa Haftar.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pravicový terorismus je globální hrozbou, míní arabista. Kritizuje…

15.06.2021 00:01 NÁZOR - Čtyři příslušníci jedné rodiny byli 6. června sraženi a zabiti automobilem v kanadském…

Slovensko nadále uvolňuje opatření. Čechům stačí negativní test, vyhnou se…

14.06.2021 22:03 Aktualizováno Po zlepšení epidemické situace na Slovensku již ve většině regionů země neplatí omezení pro…

Biden se na summitu NATO poprvé setkal s Erdoganem

14.06.2021 21:50 Americký prezident Joe Biden se dnes v Bruselu po summitu NATO poprvé setkal s tureckým prezidentem…

Lídři zemí NATO vytyčili strategii do roku 2030 a podpořili Česko ve sporu…

14.06.2021 20:44 Lídři třicítky států Severoatlantické aliance se dnes na vrcholné schůzce v Bruselu dohodli na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama