V Donbasu to opět vře. Diplomat obvinil Rusko a volá USA do větší akce

Kyjev - Ruská agrese může za násilný konflikt na východní Ukrajině a rozhodně nejde o studenou válku, naopak, je velmi horká. To prohlásil speciální mírový velvyslanec USA, když tuto neděli Ukrajinu navštívil. Informovala o tom agentura Reuters.

Kurt Volker (uprostřed)
doporučujeme

Žádný zmrzlý a nehybný konflikt, ale horká a tvrdá válka probíhá podle Kurta Volkera na východě Ukrajiny. Bývalý velvyslanec USA u NATO byl 7. července nově jmenován jakožto speciální mírový diplomat, který by měl vyřešit konflikt mezi ukrajinskými vojáky a pro-ruskými separatisty. Konflikt od svého počátku v roce 2014 vyměřil již 10 000 obětí.

Volker se tuto neděli na Ukrajinu vydal a ihned měl nesmlouvavě přisoudil vinu Rusku a upozornil na vážnost situace. „Je to akutní krize, kterou musíme začít řešit v co nejkratší době,“ řekl na místě. 

img-responsive

Ukrajinští vojáci stahující se z Debalceve. | foto: EuroNews

Vztahy mezi Ruskem a Ukrajinou nabraly špatný směr v roce 2014 po ruské anexi Krymu a následném vypuknutí pro-ruských nepokojů na východě v regionu Donbas. Ukrajina obvinila Rusko, že do konfliktu posílá vlastní vojáky a vojenské vybavení, což ale Moskva kategoricky odmítá. 

Volker po svém příjezdu do centra krize potvrdil, že Američané věří ve vinu Ruska a že jde o překážku v rusko-amerických vztazích. „Viděli jsme co se stalo, víme jak konflikt začal a jak pokračuje. A proto se Spojené státy musí mnohem více zapojit,“ vysvětlil Volker.

Boje v donbasském regionu zažily obzvlášť krvavý týden, když zemřelo 12 lidí. Německo a Francie ihned vydaly prohlášení, že by okamžitě mělo dojít k zastavení palby, které bylo domluvené už v roce 2015 v Bělorusku. Lídři Francie, Německa, Ukrajiny a Ruska mají na dnešek naplánovaný telefonický rozhovor, ve kterém budou o krizi diskutovat.

Kurt Volker je kariérním diplomatem a bývalým poradcem republikánského senátora Johna McCaina. Je známý svými proti-ruskými názory a je zastáncem dovozu smrtících zbraní na Ukrajinu, což je něco, čemu se Obamova administrativa velmi pečlivě vyhýbala. 

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hlavní bude obnovit kontakt a zavést dialog, řekl Putin před setkáním s…

13.06.2021 12:30 Aktualizováno Hlavní bude obnovit osobní kontakt a zavést dialog, řekl dnes před summitem s americkým prezidentem…

Vakcína AstraZeneca by se neměla dávat ani lidem starším 60 let, řekl…

13.06.2021 11:40 Státy by měly přestat používat vakcíny firmy AstraZeneca i pro lidi starší 60 let. Řekl to zástupce…

Hypotéza o wuchanském původu koronaviru je podle WHO stále otevřená

13.06.2021 10:26 Hypotéza o tom, že koronavirus, jímž se od loňska na světě nakazilo přes 175 milionů lidí, pochází…

NATO chce na summitu stvrdit vazby USA s Evropou a připravit se na nové…

13.06.2021 10:15 Příležitostí stvrdit návrat k pevnějším vazbám mezi Spojenými státy a Evropou bude pro lídry zemí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama