Pikle v Bílém domě? Expertka naznačila, co chystají Trump s Putinem

Zdá se, že pikle ve Washingtonu každým dnem sílí, konstatuje Sarah Lainová v komentáři pro server CNN. Expertka na ruský a euroasijský prostor působící v londýnském Royal United Services Institute připomíná, že minulý týden se svět dozvěděl o druhé, dříve tajované schůzce mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem, k níž došlo na summitu G20 v Německu, stejně jako vyšlo najevo, že Trumpův syn Donald se loni sešel s ruskou právničkou, která tvrdila, že má kompromitující informace o Hillary Clintonové, jež by se daly použít v Trumpově volební kampani.

Hvězdami summitu G20 byli především Vladimir Putin, Donald Trump, Emmanuel Macron a Angela Merkelová
doporučujeme

Zlověstné dění za oponou

V rozhovoru pro list New York Times následně šéf Bílého domu rozpoutal podivný útok na amerického ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse, kterého kritizuje za to, že odstoupil z vyšetřování možného tajného napojení Ruska na Trumpovu kampaň poté, co na veřejnost pronikla jeho tajná schůzka s ruským velvyslancem, poukazuje Lainová. Dodává, že právě zdánlivě permanentní nedostatek detailů a údajné porušování protokolu zvyšují podezření, že Trump a Putin mají nějaký velký plán na nápravu americko-ruských vztahů, možná na úkor evropské bezpečnosti či výměnou za lukrativní obchodní dohody.

"Protimluvy a opravy členů Trumpova týmu - především změny tvrzení mladšího Trumpa ohledně účelu schůzky v roce 2016 - prohlubují nedostatek důvěry, který zase přiživuje předpoklad, že za oponou se odehrává něco mnohem zlověstnějšího," vysvětluje expertka. Podotýká, že ačkoliv je neustálé informování amerických médií o těchto intrikách pochopitelné, nahrává Putinovi, jelikož ukazuje ztrátu víry v demokratické procesy a posiluje obavy, že liberální elity ztrácejí kontrolu nad Amerikou.

Signály o ruském ovlivňování amerických voleb jsou podle odbornice nepochybně velmi závažné, avšak neustálé spekulace a hněv ohledně toho, jak hluboké jsou vztahy mezi Trumpem a Putinem, dle jejího názoru jen posilují snahu Ruska ukazovat svou důležitost v mezinárodních otázkách a mytologizují Putinovu moc a vliv. "Vytváří to dojem, že americká demokracie je v krizi v přímém důsledku zdánlivě všemocného zahraničního politického subjektu," píše Lainová.

Je maximálně frustrující, že Trump hraje podle pravidel ruských falešných zpráv a odmítá jakoukoliv pravdu, která se mu nelíbí, kritizuje expertka. Soudí, že část problému pramení z neznalosti toho, co si Trump s Putinem vlastně navzájem sdělili, což nahrává spekulacím, že v kuloárech se připravuje nějaké dohoda.

Za dohodu, která je nasnadě, označuje Lainová zrušení či uvolnění amerických protiruských sankcí Trumpem. Poukazuje, že na druhém setkání na summitu G20 oba prezidenti jednali o zákazu adopcí ruských dětí - tedy ruské odpovědi na Magnitského zákon z roku 2012, jehož prostřednictvím USA uvalily sankce na ruské představitele údajně zodpovědné za smrt Sergeje Magnitského, ruského právníka, který zahynul ve vězení poté, co upozornil na korupční skandál. O sankcích diskutoval s ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem také Mike Flynn, bývalý Trumpův poradce pro národní bezpečnost, byť to původně popíral, připomíná odbornice.             

Trump je pro Rusko užitečný

"Nyní je jasné, že rusko-americké vztahy nelze snadno restartovat a sankce zatím nelze uvolnit. Na ruské straně jsou ohledně toho jisté signály frustrace," deklaruje expertka. Poukazuje, že Putin projevil zdrženlivost, když v loni prosinci nereagoval na vyhoštění 35 ruských diplomatů z USA a zabavení dvou nemovitostí užívaných ruskou diplomacií, a to pravděpodobně z důvodu, že doufal ve zvrat poté, co se Trump ujme moci.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov nedávno otázku opětovně nadnesl a nejenže hrozil odvetou, pokud nedojde k vrácení objektů, ale přirovnal americké podmínky pro takový krok k "loupeži za bílého dne", což dle Lainové naznačuje právě frustraci ze skutečnosti, že sankce jsou stále v platnosti.

Vyšetřování FBI zatím není u konce, ale může osvětlit vztahy mezi Trupem a Putinem, myslí si odbornice. Zdůrazňuje, že nejde ani tak o oba prezidenty jako spíš o cesty - především finanční vazby -, kterými mohou být uzavírány tajné dohody na mnoha úrovních.   

"Trump je pochopitelně pro Rusko vysoce užitečný," tvrdí Lainová. Myšlenka, že Kreml má nějaký konkrétní plán a věděl, že dokáže s Trumpem manipulovat od první minuty, kdy se chopil moci, je nicméně podle jejího názoru zveličením, které přiznává Putinovi větší moc a vliv, než v jaký on sám věří.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co brání konci fosilních paliv? Politologové upozorňují na uhlíkovou past

13.06.2021 22:02 Aktualizováno NÁZOR – Klimatická krize je nepochybně horkým tématem summitu G7 v Cornwallu, konstatují Marcus…

Izraelský parlament vyslovil důvěru Bennetově vládě

13.06.2021 21:23 Aktualizováno Izraelský parlament dnes podle očekávání vyslovil důvěru nové koaliční vládě, kterou povede Naftali…

Napětí kolem brexitu přerostlo na summitu G7 ve slovní přestřelku

13.06.2021 19:03 Aktualizováno Napětí kvůli dohodě o vystoupení Británie z Evropské unie dnes přerostlo na summitu ekonomicky…

Země G7 slíbily pokračovat v podpoře ekonomik tak dlouho, jak bude potřeba

13.06.2021 17:48 Aktualizováno Země ze skupiny velkých světových ekonomik G7 budou pokračovat ve svých rozsáhlých programech…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama