Možná přichází válka, míní veterán. Léto 1939 přirovnává k tomu letošnímu

NÁZOR - Britský válečný veterán varuje před předzvěstmi příchodu nového válečného konfliktu. Podle něj je letošní léto možná tím posledním mírovým. Veterán vzpomíná na rok 1939, kdy si se svými kamarády užíval míru a svobody a Adolf Hitler pro něj byl jen jakási fašistická kreatura. V této souvislosti zmiňuje i osobu amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Obléhání Leningradu, jedna z nejtragičtějších kapitol II. světové války
doporučujeme

Britský válečný veterán a člen královského letectva Leslie Smith varuje pro list The Guardian před příchodem nové války. Čtyřiadevadesátiletý vnímá letošní rok podobně jako rok 1939. Tehdy prý nikdo moc nečekal, že může přijít velká válka, její předzvěsti ale šlo vycítit. Podobné předzvěsti války pociťuje veterán i v roce 2017.

Saúdská Arábie se prý na Blízkém východě snaží podkopat existenci Jemenu podobně, jako se tomu snažil Mussolini v Etiopii v roce 1935. Pokrytectví britské vlády lze zase připodobnit politice appeasementu z předválečné doby. Současná Británie prý ignoruje, že je v Sýrii a v Afghánistánu prolévána krev nevinných. Venezuela směřuje k anarchii a zahraničním zásahům, zatímco na Filipínách Rodrigo Duterte - chráněný svou aliancí s Británií a USA - vraždí ty nejvíc zranitelné, kteří se snaží z útrap bídy dostat prostřednictvím drog. 

"Protože mi je teď 94, rozpoznávám tyto předzvěsti zkázy," píše Smith. Obává se také toho, že Spojené státy vede muž, kterému chybí čest, moudrost a prostá lidská laskavost. "Je od Američanů pošetilé, když věří, že je jejich generálové ochrání před Trumpem, stejně tak tomu bylo u liberálních Němců, kteří věřili, že je armáda ochrání před Hitlerovými excesy," dodává. Británie podle jeho slov také nemá být na co pyšná. Od války v Iráku země příliš neroste, navíc se dostala do "slepé uličky" brexitu. 

Po letech vlády Toryů je prý Británie ještě méně připravená na změnu dějinného kurzu, než tomu bylo v případě vlády Nevilla Chamberlaina ve třicátých letech. Každý národ v Evropě a v Severní Americe je podle veterána plný nerovností, obrovského vyhýbání se korporátním daním - což je legitimní korupce - a neoliberalismu, který erodoval společnost.

Léto by mělo být časem pohody, ale letos tomu tak není. "Když se koukám na dnešní mládež, jak tráví volný čas, vidím děsivou podobu toho, jak se chovala moje generace v létě 1939. Když vyrazím do města, slyším jejich smích, sleduji, jak si užívají piva nebo křiku jednoho na druhého, a obávám se za ně," popisuje Smith. 

Smith popisuje letošní léto jako to z roku 1939. Tehdy šlo o poslední mírové léto až do roku 1945. Tehdy se se svými přáteli vysmíval zprávám o Hitlerovi a dalších "fašistických příšerách". Nevěděli, co znamená život bez míru, bez masakrů a leteckých náletů. "Neslyšel jsem, že přichází válka. Ale jako starý člověk to slyším teď, pro generaci mých vnoučat. Doufám, že se mýlím," uzavírá svou úvahu veterán. 

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Deportace milionů migrantů? Zaznělo varovnaní před velkou zatýkací akcí

20.06.2019 00:01 Americký prezident Donald Trump hrozí, že od příštího týdne začne shromažďovat "miliony" ilegálních…

Uprchlík vzkazuje: Deportovali mě, ale já se do Evropy vrátím. I kdybych…

19.06.2019 22:32 Aktualizováno I když byl nedávno deportovaný, je odhodlaný se to Evropy do nejdříve vrátit. To tvrdí mladý…

Porota v USA uznala vinu vůdce sexuální sekty, se kterou se zapletla i…

19.06.2019 22:00 Soudní porota ve Spojených státech dnes ve všech bodech obžaloby uznala vinu Keitha Ranierea, který…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama