Islámský stát se snaží vyvolat v Africe uprchlickou vlnu do Evropy, varuje OSN

Bojovníci uprchlí ze Sýrie do Afriky se společně s místními extrémisty snaží vyvolat humanitární krizi, která má do Evropy vyhnat miliony lidí.Tuto vlnu chtějí infiltrovat, a proniknout tak na kontinent.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Následky útoku na americké velitelství ve Frankfurtu nad Mohanem

„Snaží se ničit úrodu a brát lidem zbytky toho, co mají,“ varuje pro The Guardian David Beasley, hlava Světového potravinového programu OSN, „Spojili se s místními extrémisty, jako jsou Boko Haram nebo místní Al-Káidou. Chtějí vyvolat další migrační vlnu.“ Tu by poté, podle Beasleye, využili k infiltraci Evropy a rozpoutání vlny teroru.

„Evropané si myslí, že mají problém, když je destabilizovaný stát velikosti Sýrie o 20 milionech obyvatel a přichází pár milionů uprchlíků. Počkejte, až se povede teroristům destabilizovat státy Sahelu, kde žije 500 milionů lidí,“ předpovídá Beasley, „Svět by se měl probudit a situaci řešit.“

Sahel není však jediné místo, kde se situace hroutí a hrozí chaos. Přestože od roku 2016 se příjmy Světového potravinového programu OSN zvýšily ze 1,9 na 3 miliardy dolarů, nestačí to. „Pro uprchlíky ze Sýrie v Turecku, Jordánsku a Libanonu potřebujeme 1,38 miliardy dolarů pro tento rok. Schází nám 340 milionů,“ Nejhorší situace je v Libanonu. Jak tvrdí Beasley, je země před zhroucením a humanitární katastrofou.

 A jsou tu i jiné regiony a země: Somálsko, Irák, Jemen, Jižní Súdán nebo Nigerie. A ve všech těchto zemích působí islamisté. Část obyvatel vyženou, čímž způsobí chaos. Zbytek pak bezostyšně okrádají o úrodu. Mnoha lidem pak nezbývá nic jiného, než se k nim přidat. „Často slýchám od žen, že jejich manželům nezbývalo nic jiného než se k islamistům přidat. Neměli co jíst,“ uzavírá pro The Guardian Beasley.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EU si posvítí na Babiše. Europoslanci tlačí na Evropskou komisi

19.11.2018 17:55 Několik otázek souvisejících s přístupem Evropské komise ke stížnostem české organizace…

Ukrajina skončí v Interpolu, pokud do čela zvolí Rusa

19.11.2018 17:52 Ukrajina může pozastavit své členství v mezinárodní policejní organizaci Interpol, pokud jejím…

Rusko přehodnotilo kauzu Magnitského, byl prý otráven

19.11.2018 17:37 Aktualizováno Ruská justice dnes přešla do protiútoku v případu Sergeje Magnitského, auditora britské společnosti…

Počet případů malárie se loni ustálil. V minulosti však klesal, varuje WHO

19.11.2018 17:02 Zatímco v předešlých letech počet případů malárie celosvětově plynule klesal, loni se jejich počet…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama