Uprchlíci jako armáda Evropy? Odborníci přišli s radikálním návrhem

Paříž - S novým nápadem, jak integrovat uprchlíky přišli před nedávnem odborníci. Uprchlíci by měli být rekrutováni hromadně do evropských armád. Má to prý celou řadu pozitiv.

Přidejte svůj názor 87 komentářů

Armáda
doporučujeme

Za vzor je dávána Francouzská cizinecká legie, píší Foreign Policy. Ta letos ohlásila růst svých sil z 11 000 na 77 000. Podle mnoha odborníků je její model velmi inspirativní. V první řadě armáda vycvičí a vychová z často neotesaných mužů z třetího světa, odborníky, kteří budou hrdi nato, že sloužili pro svou novou vlast. Ti za to získají nejen kvalifikaci, ale především občanství.

Ve druhé řadě je důležitý i psychologický aspekt. Pokud si vezmeme Francouzskou legii, tak ta má nyní ve svých řadách 150 světových národností. Pouze celý důstojnický sbor je složen z Francouzů. Na misi v Mali před nedávnem zemřeli dva vojáci cizinecké legie: Srb a Slovák. Ve Francii to navyvolalo žádnou větší pozornost. Vojáci dostávají občanství až po službě. Armády by tedy mohly bojovat bez ohledu na ztráty.

V třetí řadě je to demografický vývoj jednotlivých zemí, který bude jednotlivé státy do takového kroku nutit. Německý bundeswehr má mít dnes 180 000 mužů a žen ve zbrani. Do budoucna má pak dosáhnout 198 000 vojáků. Již dnes má podstav. V Německu však žije i 10 milionů cizinců bez občanství. Pokud by se jim taková naskytla podobná nabídka, nepochybně by ji využili. Podobná situace je i ve Švédsku nebo Velké Británii.

Mnozí uprchlíci v tom vidí šanci uplatnit se, naučit se jazyk a získat vzdělání, „Doma jsem sloužil v armádě,“ tvrdí uprchlík ze Sýrie Mohammed al-Balout, „Bylo to k ničemu. Důstojníci se k nám chovali jako ke zvířatům. Ale ve Švédsku je to úplně jiné. Tady bych sloužil rád.“  

Jiní však vyjadřují pochyby. „Měli by mít odpovídající vzdělání a rozumět jazyku,“ upozorňuje generálmajor bundeswehru ve výslužbě Walter Spindler, „Budou také muset dostávat stejný žold a mít stejnou výbavu jako naši vojáci. Nechceme tu druhořadou armádu.“

Již dnes v některých státech v armádách sloužit cizinci. Například v armádě USA slouží 24 000 cizinců. V britské armádě poté mohou sloužit vojáci ze zemí commonwealthu. Nejslavnější z nich jsou Gurkhové, srdnatí válečníci z Nepálu.

Loading...
Vstupte do diskuze (87)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Strategický význam Džibutska stoupá, ČR se pokouší navázat vojenské…

18.02.2020 17:22 Česká republika se pokouší navázat vojenské kontakty s Džibutskem, africkým státem plným základen…

Russiangate? Trump drsně vyhrožuje: Kdybych nebyl prezidentem, tak...

18.02.2020 17:12 Všechny kauzy vyšetřování ruského ovlivňování prezidentských voleb z roku 2016 by měly být zavrženy…

Rázný zásah do prezidentské kampaně? Barack Obama cosi chystá

18.02.2020 17:07 Bývalý prezident Spojených států Barack Obama zatím veřejně nezasahuje do kampaně před podzimními…

Zkorumpovaný Netanjahu? Kauzu dostala přísná soudkyně, poslala za mříže…

18.02.2020 16:49 Aktualizováno Soudní proces s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem začne 17. března, tedy po dalších…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama