Zapomeňte na plasty. Oceány ohrožuje mnohem nebezpečnější věc vyrobená člověkem

O tom, že jsou naše oceány znečištěny obrovským množstvím plastů slýcháváme často. Málokdo však ví, že kromě plastů existuje další velmi nebezpečná forma odpadu. Nedopalky.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Nedopalky, ilustrační fotografie

Oceány tvoří více než 70 % naší planety. Patří mezi největší zásobárny přírodních zdrojů. Oceány řídí počasí, přispívají k pročišťování ovzduší, pomáhají nakrmit svět a poskytují úkryt milionům druhů živočichů, i přes svojí důležitost jsou však neustále ohrožovány nezodpovědným lidským chováním.

Thomas Novotny, profesor univerzity v San Diegu, v rozhovoru pro NBC News upozornil na vzrůstající hrozbu, kterou představují cigaretové nedopalky pro světové oceány. Novotny v rozhovoru zdůraznil, že problém byl přiživován marketingovými praktikami tabákových společností. Ty totiž utvrzovaly spotřebitele v tom, že kouření s filtrem je ze zdravotního hlediska bezpečnější. Dnes se však lékaři shodují, že kouření s filtrem rozhodně nesnižuje rizika plynoucí ze závislosti na cigaretách.

Cigaretový filtr naopak představuje značnou zátěž pro životní prostředí. Filtry téměř z 5,6 bilionů cigaret, které jsou ročně vyprodukovány, obsahují acetátová vlákna, které se mohou v přírodě rozkládat až desítky let. Škodliviny usazené ve filtru navíc představují značnou hrozbu pro mořské živočichy. Od roku 1986 jsou cigaretové nedopalky nejvíce zastoupenou položkou mezi odpady nacházejícími se na plážích.

Novotny je iniciátorem kampaně s názvem Cigarette Butt Pollution Project, ve které se snaží změnit postoj kuřáků k cigaretovým filtrům. Určité kroky k omezení cigaretového odpadu byly učiněny v USA, kde vzniká snaha o zakázání filtrů, nebo zvýšení ceny za krabičku cigaret. Svou odpovědnost v posledních letech přijímají i samotné tabákové firmy, které se pokouší nalézt méně závadné varianty filtru. Doposud se však žádná z alternativ nezačala vyrábět ve větším množství.

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Napětí v Británii: Za pár hodin se rozhodne o Mayové, hlasování bude…

12.12.2018 13:48 Aktualizováno Nejméně 122 konzervativních poslanců už podle agentury Reuters veřejně oznámilo, že premiérku…

Útok ve Štrasburku byl terorismus? Střelec křičet Alláhu akbar, potvrdili…

12.12.2018 13:29 Za teroristickou událost označil pařížský prokurátor Rémi Heitz úterní střelbu na vánočním trhu ve…

Německo je po teroru ve Štrasburku v pohotovosti, zpřísnilo kontroly na…

12.12.2018 13:22 Německé bezpečnostní složky jsou kvůli útoku na vánočních trzích ve Štrasburku v pohotovosti a…

Stormy musí zaplatit Trumpovi téměř 300 tisíc dolarů, prohrála spor o tweet

12.12.2018 12:40 Téměř 300.000 dolarů za právní výlohy musí americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi zaplatit…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama