V podzemí "tiká časovaná bomba", varují vědci

Vědci varují před na první pohled neviditelným důsledkem globálního oteplování. Touto „časovanou bombu“ je hladina podzemních vod, která reaguje na výkyvy klimatu ve výrazně delších časových horizontech, než jsme zvyklí.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Voda

Podzemní voda je vlastně veškerá voda, která se nachází pod zemským povrchem. Nejčastěji se drží v pórech mezi částicemi půdy a hornin. Celkově tvoří asi 20 % veškerých sladkovodních zásob na naší planetě.

Zásoby podzemní vody se jen velice pozvolna doplňují deštěm a mnohem pomaleji, než povrchové vody, také reaguje na změny teploty. Právě to děsí vědce, kteří nyní varují před „časovanou bombou“. Výsledky studie byly představeny v odborném časopise Nature Climate Change.

„Náš výzkum ukazuje, že podzemním vodním systémům trvá mnohem déle reagovat na klimatickou změnu. Jen polovina celosvětových zásob plně reaguje v lidském časovém rámci 100 let,“ cituje server Science Alert jednoho z autorů studie, Marka Cuthberta z Cardiffské univerzity.

„To znamená, že v mnoha částech světa mohou mít změny v podzemních vodách, způsobené změnou klimatu, vážné a dlouhodobé důsledky. Můžeme to popsat jako environmentální časovanou bombu,“ dodává. To, jak dnes klimatická změna ovlivní schopnost doplňování hladiny podzemních vod, se v přírodě projeví až za dlouho.

V Oblastech, které jsou citlivější, jako je Amazonie nebo střední Afrika, to může trvat „pouze“ 10 let, ale v sušších regionech to může být mnohem déle. Výzkumníci ke své studii využili počítačové modelování a dosud nasbíraná data.

V současnosti jsou na podzemní vodě závislé více jak dvě miliardy lidí. Když jsou její zásoby dostatečně vysoké, tak napájí jezera a řeky. Když poklesnou, vyschnou také povrchové zásoby. Již dnes jsou přitom pod tlakem, protože se neustále zvyšují nároky lidstva.

„Podzemní voda není vidět, proto se o těchto ohromných zásobách moc nepřemýšlí. Přitom je základem světové produkce potravin,“ řekl Cuthbert pro AFP. Společně se svým týmem nyní apelují na to, abychom vodou méně plýtvali. „Je důležité, aby byl negativní potenciál těchto dosud skrytých rizik zohledněn při budoucím plánování ,“ říká spoluautor studie.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Církev dohnaly hříchy a skandály: Ve Vatikánu začne summit ke zneužívání

20.02.2019 10:41 Téměř dvě stovky elitních katolických duchovních z celého světa budou od čtvrtka ve Vatikánu hledat…

Mladá Britka, která odešla k IS, ztratí občanství. Její rodiče dostali…

20.02.2019 10:18 Aktualizováno Britka (19), která před čtyřmi lety se svými dvěma kamarádkami utekla z domova a přidala se k…

Český kamioňák v Německu riskantně předjížděl, je obviněn z pokusu vraždy …

20.02.2019 09:59 Český řidič kamionu čelí v Německu obvinění z pokusu o vraždu kvůli riskantnímu předjíždění na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama