Kdo se stane šéfem Světové banky? Trumpův kandidát má prvního vyzyvatele

Kandidát amerického prezidenta Donalda Trumpa na post prezidenta Světové banky (SB) David Malpass má svého prvního vyzyvatele. Je jím investiční bankéř Ziad Hayek, kterého do čela SB nominoval Libanon. Informuje o tom agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Donald Trump

Hayek od roku 2006 působí jako generální tajemník libanonské rady pro privatizaci. O své nominaci na prezidenta SB informoval na twitteru, kde zveřejnil i nominační dopis libanonského ministerstva financí.

Trumpův kandidát Malpass je tajemníkem amerického ministerstva financí pro mezinárodní záležitosti. Jeho nominace měla ze strany některých členů rady SB vlažnou odezvu, protože v minulosti banku i některé další mezinárodní instituce kritizoval.

Prezidentem Světové banky je tradičně Američan vybraný administrativou USA, zatímco v čele sesterského Mezinárodního měnového fondu (MMF) stojí zástupce Evropy. Proti této tradici se ale v posledních letech začínají stavět rozvíjející se země.

Hayekova nominace by podle agentury Reuters mohla do boje o post prezidenta SB přitáhnout další kandidáty. Banka nominace přijímá do 14. března a před hlasováním rady zúží výběr maximálně na tři kandidáty. Předpokládá se, že nový prezident bude vybrán ještě před dubnovým zasedáním SB a MMF.

Dosavadní prezident SB Jim Yong Kim z funkce odstoupil 1. února, více než tři roky před vypršením mandátu. Podle médií měl určité názorové neshody s Trumpem. Kim byl ve funkci druhé funkční období, na obě období byl nominován bývalým americkým prezidentem Barackem Obamou.

Světová banka byla původně založena na pomoc zemím zasaženým druhou světovou válkou. V současnosti je její hlavní úlohou snižovat chudobu prostřednictvím půjček vládám nebo soukromým subjektům rozvojových a středně bohatých zemí. Kromě peněz poskytuje i technickou pomoc a poradenské služby. Banka je vlastněna členskými zeměmi, podíly odpovídají hospodářské síle zemí.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Vybouchne" brexitová dohoda i napotřetí? Ministr naznačil, co by…

21.03.2019 12:58 Aktualizováno Dvakrát odmítnutá "rozvodová" dohoda Británie s Evropskou unií má příští týden dobrou šanci na…

Brexit vůbec nebude? Britové v petici žádají odvolání článku 50

21.03.2019 12:56 Dnes ráno, 21. 3. 2019, jen týden před očekávaným odchodem Velké Británie z EU, se obyvatelé…

Střelec z Utrechtu obviněn z několikanásobné vraždy, motiv útoku stále…

21.03.2019 12:31 Muž podezřelý z pondělní střelby v tramvaji v nizozemském Utrechtu bude obžalován z několikanásobné…

Přejmenování kazašské metropole? Hrstka lidí se odvážila protestovat,…

21.03.2019 11:21 V kazašské metropoli zadržela dnes policie zhruba 20 lidí, kteří se sešli na protest proti snaze…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama