Kdo se stane šéfem Světové banky? Trumpův kandidát má prvního vyzyvatele

Kandidát amerického prezidenta Donalda Trumpa na post prezidenta Světové banky (SB) David Malpass má svého prvního vyzyvatele. Je jím investiční bankéř Ziad Hayek, kterého do čela SB nominoval Libanon. Informuje o tom agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Donald Trump
doporučujeme

Hayek od roku 2006 působí jako generální tajemník libanonské rady pro privatizaci. O své nominaci na prezidenta SB informoval na twitteru, kde zveřejnil i nominační dopis libanonského ministerstva financí.

Trumpův kandidát Malpass je tajemníkem amerického ministerstva financí pro mezinárodní záležitosti. Jeho nominace měla ze strany některých členů rady SB vlažnou odezvu, protože v minulosti banku i některé další mezinárodní instituce kritizoval.

Prezidentem Světové banky je tradičně Američan vybraný administrativou USA, zatímco v čele sesterského Mezinárodního měnového fondu (MMF) stojí zástupce Evropy. Proti této tradici se ale v posledních letech začínají stavět rozvíjející se země.

Hayekova nominace by podle agentury Reuters mohla do boje o post prezidenta SB přitáhnout další kandidáty. Banka nominace přijímá do 14. března a před hlasováním rady zúží výběr maximálně na tři kandidáty. Předpokládá se, že nový prezident bude vybrán ještě před dubnovým zasedáním SB a MMF.

Dosavadní prezident SB Jim Yong Kim z funkce odstoupil 1. února, více než tři roky před vypršením mandátu. Podle médií měl určité názorové neshody s Trumpem. Kim byl ve funkci druhé funkční období, na obě období byl nominován bývalým americkým prezidentem Barackem Obamou.

Světová banka byla původně založena na pomoc zemím zasaženým druhou světovou válkou. V současnosti je její hlavní úlohou snižovat chudobu prostřednictvím půjček vládám nebo soukromým subjektům rozvojových a středně bohatých zemí. Kromě peněz poskytuje i technickou pomoc a poradenské služby. Banka je vlastněna členskými zeměmi, podíly odpovídají hospodářské síle zemí.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Filipínách se objevila téměř vymýcená obrna

19.09.2019 23:06 Filipínské úřady dnes oznámily nové propuknutí obrny, vysoce nakažlivé nemoci, jež byla ve většině…

Paul McCartney o brexitu: referendum byla chyba

19.09.2019 22:23 Britský zpěvák legendární kapely the Beatles – Paul McCartney, nedávno prozradil, že se v průběhu…

Guatemala přiznala výrobu kokainu na svém území

19.09.2019 20:53 Středoamerická Guatemala připustila, že je zemí produkující kokain, a ne jen tranzitním státem.…

Bermudy se ponořily do tmy. Hurikán Humberto strhal elektrické vedení,…

19.09.2019 20:00 Aktualizováno Bermudy zasáhl hurikán Humberto. Na ostrovech poničil elektrické vedení, takže desítky tisíc lidí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama