Hrozivá čísla: Za rok zmizelo ze Země 12 milionů hektarů lesa

Loni zmizelo ze zemského povrchu na 12 milionů hektarů lesa, což odpovídá úbytku o rozloze zhruba 30 fotbalových hřišť za minutu. Ačkoliv je to méně než v předchozích dvou letech, stále je to čtvrtý nejvyšší úbytek od roku 2001. Informoval dnes server BBC s odkazem na nevládní organizaci Ústav pro světové zdroje (WRI). Lesy nejvíce ničí požáry, těžba dřeva a rozšiřování zemědělské půdy.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

"Je lákavé začít se radovat z toho, že přicházíme již podruhé od roku 2016 o méně lesů," uvedla Frances Seymourová z WRI. "Ale pokud se podíváme na vývoj za posledních 18 let, uvidíme, že celková tendence je stále stoupající. V tomto boji zatím rozhodně nevítězíme," dodala. Loňský úbytek je nižší než v roce 2016 a 2017, kdy zmizelo hodně lesů kvůli požárům.

Zvláště znepokojivý je podle BBC úbytek pralesů, kterých za minulý rok zmizelo 30.000 čtverečních kilometrů, tedy asi tolik, jako je rozloha Belgie. Nejvíce pralesa ztratila Brazílie, ačkoliv tam úbytek poklesl mezi lety 2007 a 2015 o 70 procent.

Obavy ale mají ekologové z nové vlády brazilského ultrapravicového prezidenta Jaira Bolsonara, který se úřadu ujal letos v lednu a který už během volební kampaně mimo jiné kritizoval pokuty za poškozování životního prostředí a uvažoval o odstoupení od pařížské dohody o klimatu. Podle expertů oslovených BBC je ale ještě brzy na posouzení vlivu jeho politiky na stav lesů v zemi.

Podle zprávy mizí pralesy stále rychleji v Kongu, Ghaně, Pobřeží slonoviny, Peru, Bolívii i Kolumbii. Právě v Kolumbii se ale úbytek lesů zrychluje od uzavření mírové dohody mezi vládou a skupinou Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC) v roce 2016. Oblasti, které byly dříve kvůli působení této gerily nepřístupné, jsou totiž nově otevřené hospodářské činnosti.

Naopak v Indonésii zmizelo o 40 procent méně pralesů než v předchozích letech. Stalo se tak jednak díky menšímu množství požárů a také kvůli politice místní vlády, která pralesy stále více chrání.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kiska zhodnotil slovenské eurovolby. Neskrývá zklamání

26.05.2019 13:02 Také sobotní volby do Evropského parlamentu na Slovensku, ve kterých podle odhadů znovu oslabila…

Trump dorazil do Japonska, přišel na zápas sumó

26.05.2019 13:01 Americký prezident Donald Trump a jeho manželka Melania dnes zhlédli v Japonsku zápas sumó ze židlí…

Slováci přepisují volební mapu, prahnou po změně

26.05.2019 12:25 Sobotní volby do Evropského parlamentu na Slovensku, které podle odhadů vyhrála koalice…

Brexit bude v říjnu, tvrdí možná nástupkyně Mayové

26.05.2019 11:24 Británie musí z Evropské unie odejít koncem října, i kdyby to mělo být bez dohody. Prohlásila to…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama