Zemětřesení zničí Istanbul? Vědci pronesli temné varování

Istanbul může v budoucnosti poškodit silné zemětřesení s následky podobnými otřesům v Izmitu, kde před 20 lety zahynulo přes 17.000 lidí. S tímto varováním přišli němečtí vědci, kteří pomocí podmořských přístrojů dva a půl roku měřili napětí na zlomu mezi dvěma tektonickými deskami na dně Marmarského moře. Ve svém článku, který otiskl vědecký časopis Nature Communications, uvádějí, že současné pnutí může způsobit otřesy o síle 7,1 až 7,4 stupně.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Istanbul
doporučujeme

Vědecký tým pod vedením geofyzika Dietricha Langeho z Centra pro výzkum oceánu Geomar Helmholtz v Kielu instaloval v hloubce 800 metrů pod hladinou moře přístroje, které pomocí akustického měření zaznamenávají změny v napětí tektonických desek. Odborníci se zaměřili na exponovaný úsek takzvaného Severoanatolského zlomu poblíž Istanbulu, který odděluje Eurasijskou a Anatolskou litosférickou desku. Právě při pohybech zemských desek vzniká napětí, které se pak uvolňuje prostřednictvím zemětřesení.

Tektonická zemětřesení považují seizmologové za nejzhoubnější a potenciálně nejničivější. Kdy ale může takové zemětřesení Istanbul postihnout, nedokážou přesněji odhadnout. "Nejsme schopní předpovědět, kdy se to může stát," řekla agentuře DPA členka vědeckého týmu Heidrun Koppová. Podle ní vědci nemají v úmyslu "šířit paniku", předpokládané otřesy ale prý mohou způsobit značné materiální škody.

Obavy ze zemětřesení jsou v 16milionovém Istanbulu všudypřítomné, připomněla agentura DPA. Na otřesy se snaží být připravené vedení města, firmy i jednotliví lidé. Všechny veřejné budovy i provozy mají nouzové plány, obyvatelé mají připravená evakuační zavazadla a jak se chovat při zemětřesení se učí děti už ve škole. Přesto se často ukazuje, že připravenost na možnou katastrofu má velké mezery. Ve městě se stále staví stavby, které nesplňují bezpečnostní standardy, což se ukazuje při menších otřesech, kdy k zemi padají budovy, jež by jinak měly slabší zemětřesení bez problémů přestát. Známá architektka Mücella Yapiciová také nedávno varovala, že město zastavuje v centru města volné plochy, které jsou určené právě pro případ zemětřesení jako bezpečná shromaždiště.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Paříž demolovaly "černé vesty", původně poklidné protesty se zvrtly

21.09.2019 23:20 Aktualizováno V násilnosti a střety s bezpečnostními silami se dnes zvrtnul protest za ochranu klimatu v Paříži…

Uprchlíci to zkouší po řece i nákladním vlakem, Maďaři jich zadrželi…

21.09.2019 21:58 Aktualizováno Maďarští policisté dnes zadrželi 38 migrantů, kteří se pokusili do země dostat nelegálně na…

Radikálnější boj se změnami klimatu? My mladí jsme nezastavitelní, řečnila…

21.09.2019 21:17 Mladí ekologičtí aktivisté, kteří se dnes shromáždili na vůbec prvním mládežnickém summitu OSN o…

Islámský stát opět děsí Irák, přihlásil se k pátečnímu atentátu na šíitské…

21.09.2019 21:09 K odpovědnosti za páteční výbuch minibusu poblíž šíitské svatyně v iráckém městě Karbalá se dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama