OSN varuje: Ebola se nadále šíří

Freetown - Tony Banbury, šéf mise OSN v západní Africe, jejímž cílem je boj proti šíření smrtícího viru ebola, oznámil, že stále existuje "obrovské riziko", že se nákaze přenese i do jiných částí světa. Odmítl také jasně potvrdit, či vyvrátit, zda se mezinárodnímu společenství daří naplňovat vytýčené cíle v potlačování epidemie. Informuje server BBC.

Ebola, ilustrační fotografie
doporučujeme

Banbury dnes přednesl projev v hlavním městě Sierra Leone, Freetownu. Jde o jednu z epidemií nejhůře postižených oblastí. Jen nedaleko od místa, kde řečnil, přitom o víkendu buldozery připravovaly plochu pro nové velké pohřebiště obětí eboly.

V říjnu si Rada bezpečnosti OSN vytýčila přechodný cíl - do 1. prosince mělo být léčeno 70% všech nakažených a 70% obětí bezpečně pohřbeno. Tato kritéria byla označena jako klíčová pro zastavení šíření epidemie.

Banbury nyní pouze vágně uvedl, že cíl byl ve "velké většině oblastí" tří nejpostiženějších států - Guineje, Sierry Leone a Libérie - splněn. "V některých oblastech včetně zde v Libérii, speciálně v metropoli Freetownu a městě Port Loko, nejsme tak úspěšní. A v těchto oblastech se skutečně potřebujeme soustředit na naše cíle a využít naše schopnosti," dodal.

Poslední zpráva Světové zdravotnické organizace uvádí, že ebole zatím podlehlo nejméně 6928 lidí. Virem se nakazilo přes 16 tisíc osob. Každý týden pak umírá dalších 200-300 pacientů.

Situace by podle Banburyho byla horší, pokud by OSN nezasáhla. Přesto varoval, že není vyhráno. "Existuje riziko, že se ebola bude šířit do světa," uvedl. Zmínil především nebezpečí transportu viru leteckou dopravou.

Témata: Ebola | Sierra Leone
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Egypt chce proti covidu-19 letos naočkovat 40 procent své populace

02.06.2021 16:59 Egypt chce proti covidu-19 do konce letošního roku naočkovat 40 procent své populace. Podle…

Výbuch sopky podle MSF v Kongu odřízl půl milionu lidí od pitné vody

01.06.2021 22:05 O zásoby pitné vody přišlo ve východním Kongu na půl milionu lidí v důsledku nedávné erupce sopky…

Macron pohrozil stažením francouzských vojáku z Mali

30.05.2021 16:12 Aktualizováno Francouzský prezident Emmanuel Macron varoval, že Francie stáhne své vojáky z Mali, pokud politická…

OSN v Mali vyzvala k propuštění zadržovaných představitelů vlády

25.05.2021 12:40 Aktualizováno Mise OSN v Mali vyzvala k okamžitému propuštění malijského prezidenta, premiéra a ministra obrany…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama