Krejčíř za mřížemi běsní, jeho bývalý osobní strážce promluvil

Johannesburg - Radovan Krejčíř se z jihoafrického vězení ostře ohradil proti prohlášení svého bývalého osobního strážce a spolupracovníka Miloslava Potišky, který stíhaného Čecha spojuje s několika vraždami a je prý ochotný proti němu svědčit. Informoval o tom dnes jihoafrický server EWN. Krejčíř reaguje na slova, která Potiška minulý týden pronesl v jihoafrické televizi eNCA.

Radovan Krejčíř

Potiška, označovaný jako Miloš, minulé úterý ve večerním televizním pořadu CheckPoint Krejčíře obvinil z několika vražd, včetně zavraždění Cyrila Beeky, často označovaného za hlavu podsvětí v JAR (na záznamu v čase 00:01:48). Potiška, který je prý nyní v České republice, se rovněž nabídl, že bude proti Krejčířovi svědčit.

Uprchlý Čech na obvinění podle EWn reagoval z vazební cely šestistránkovým prohlášením, v němž "Miloše" označil za lháře, který vydává klevety za fakta a využívá cizí tragédie k osobnímu zisku.

Jihoafrický stát podle Krejčíře využívá důmyslně vykonstruované fikce a milionů randů daňových poplatníků k tomu, aby z něj učinili rukojmího konspiračních teorií. Krejčíř tvrdí, že stát splétá spiknutí proti němu s pomocí mediálních senzací, placených falešných svědků a desperátů, jako jsou právě Potiška a jeho žena, prý známá prostitutka Shimo Shieldová.

Někdejší český podnikatel rovněž Potišku obvinil z drogové závislosti a označil ho za podvodníka, který mu dluží peníze a který by svědčil i ve prospěch tvrzení, že Krejčíř nechal zavraždit Elvise Presleyho nebo Marilyn Monroe.

Krejčíř v prohlášení ujišťuje o své nevině a vyzývá veřejnost, aby nevěřila řečem o tom, že je zločinecké monstrum, jak ho prý vykreslují média.

Krejčíř nyní pobývá ve věznici v Pretorii, kde čeká na soud v souvislosti s údajným pokusem o vraždu, únosem a napadením. Potišku prý zná od roku 2005; Potišku, který se v JAR rozhodl také podnikat, prý u sebe zpočátku na žádost dlouholetého přítele Jana Charváta nechal bydlet. Podle Krejčíře se ale ukázalo, že Potiška přijel jen s 5000 eury, nedomluvil se anglicky, byl závislý na drogách a alkoholu a byl na útěku před policií. Navíc do země pozval dalšího údajného stíhaného muže závislého na drogách, Víta Maděriče. Ten prý Krejčíře dokonce okradl.

V rozsáhlém prohlášení Krejčíř mimo jiné kritizuje českého novináře Jaroslava Kmentu, autora knihy Padrino Krejčíř - Afričan, který prý Potišku a Maděriče využíval jako zdroje neověřených informací. "Já to chápu jako součást obhajoby Radovana Krejčíře. Je to jeho svaté právo. Při své novinářské práci jsem vycházel z mnoha zdrojů, mimo jiné z informací jeho bývalých velmi blízkých spolupracovníků včetně Miloše Potišky," reagoval na dotaz ČTK Kmenta. Snaha znevěrohodnit Potišku podle Kmenty může být vedena Krejčířovou obavou z toho, že se Potiška stane takzvaným klíčovým svědkem, což by českému podnikateli mohlo přitížit. Kmenta dodal, že ho v případu již kontaktoval soukromý vyšetřovatel Paul O'Sullivan právě s dotazem na Potišku.

Jihoafrický list Mail & Guardian v roce 2011 napsal, že Potiška byl zapleten do ozbrojené loupeže v obchodě s elektronikou v Pretorii.

Cyril Beeka, jedna z údajných Krejčířových obětí, byl podnikatelem a údajně i jedním z šéfů jihoafrického podsvětí. Při razii v Krejčířově vile několik dní po Beekově smrti se údajně našel seznam lidí určených k likvidaci. Na seznamu prý bylo pět jmen včetně Beekova.

Jihoafrická média o Krejčířovi a Beekovi hovoří jako o obchodních partnerech. Jejich vztahy se zhoršily v listopadu 2010, kdy prý Beeka v baru Krejčíře zmlátil.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejméně 15 lidí zemřelo při útoku na tábor v Mogadišu

15.06.2021 13:45 Neméně 15 lidí dnes ráno zemřelo při sebevražedném útoku na vojenské výcvikové středisko v somálské…

Maroko využívá uprchlíky k finančním i politickým ziskům

15.06.2021 11:50 Maroko začíná na uprchlíky pohlížet stále více jako na zdroj politického i finančního zisku. V…

Egypt chce proti covidu-19 letos naočkovat 40 procent své populace

02.06.2021 16:59 Egypt chce proti covidu-19 do konce letošního roku naočkovat 40 procent své populace. Podle…

Výbuch sopky podle MSF v Kongu odřízl půl milionu lidí od pitné vody

01.06.2021 22:05 O zásoby pitné vody přišlo ve východním Kongu na půl milionu lidí v důsledku nedávné erupce sopky…

Macron pohrozil stažením francouzských vojáku z Mali

30.05.2021 16:12 Aktualizováno Francouzský prezident Emmanuel Macron varoval, že Francie stáhne své vojáky z Mali, pokud politická…

OSN v Mali vyzvala k propuštění zadržovaných představitelů vlády

25.05.2021 12:40 Aktualizováno Mise OSN v Mali vyzvala k okamžitému propuštění malijského prezidenta, premiéra a ministra obrany…

Malawi spálilo skoro 20.000 prošlých dávek vakcíny proti covidu-19

19.05.2021 16:04 Úřady v Malawi dnes spálily 19.610 dávek vakcín proti covidu-19 od firmy AstraZeneca, kterým prošla…

U Tuniska se potopila loď, nejméně 57 mrtvých migrantů

18.05.2021 17:15 Aktualizováno U Tuniska se potopila loď s migranty, kteří se pokoušeli dostat z Libye přes Středozemní moře do…

Po sebevražedném útoku v somálské metropoli sedm mrtvých a 10 zraněných

10.05.2021 10:21 Aktualizováno Sedm lidí zahynulo a deset dalších utrpělo zranění při nedělním sebevražedném útoku na policejní…

Svět nemá vyhráno. Neúspěšný boj Indie s virem vyvolává obavy

09.05.2021 09:41 Řada zemí světa, které bojují s rostoucím počtem případů nákazy koronavirem, v obavách hledí na…

Související:

Právě se děje