Ebola řádí dál, zdravotníci WHO hlásí děsivý nález

Freetown - Více než stovku nenahlášených obětí eboly objevili zdravotníci Světové zdravotnické organizace (WHO) v odlehlé oblasti Kono na východě Sierry Leone. Statistika obětí zákeřného viru tak může být daleko horší, obávají se odborníci.

Ebola, ilustrační fotografie
doporučujeme

Během jedenácti dní na východě Sierry Leone pohřbily dva týmy zdravotníků 87 těl obětí eboly. Byla mezi nimi i zdravotní sestra, řidič sanitky a správce nemocnice, které úřady najaly, aby se o nemocné starali. Dalších 25 mrtvých nalezly týmy naskládané na sebe v jednom z pokojů nemocnice.

"Vidíme jen uši hrocha," uvedl doktor Amara Jambai, ředitel sierraleonského úřadu pro prevenci a kontrolu nemocí, s tím, že skutečný rozsah epidemie v zemi se dá zatím jen tušit.

Ve snaze zabránit dalšímu šíření v oblasti Kono vyhlásily úřady od 10. do 23. prosince stav karantény. V tomto období nebude nikdo moci správní oblast opustit, ani do ní vstoupit, uvnitř regionu se ale budou moci lidé pohybovat svobodně.

V Africe byly zdokumentovány případy nákazy při kontaktu s nalezenými uhynulými či nemocnými šimpanzi, gorilami, kalony, opicemi, lesními antilopami či dikobrazy. K přenosu nákazy může dojít rovněž během pohřbu obětí eboly, když se pozůstalí dotýkají těla zemřelého. Virus se rovněž nalézá v semeni, a to až 7 týdnů po klinickém vyléčení, uvedly Lékaři bez hranic.

Prvotní symptomy jsou neurčité, což ztěžuje včasnou diagnostiku nemoci. Nemoc je charakteristická náhlými horečkami, pocitem slabosti, bolestmi svalů a hlavy a bolestmi v krku. Posléze následuje zvracení, průjem, vyrážka, selháni funkce ledvin a jater a v některých případech i vnitřní či vnější krvácení.

Symptomy se mohou objevit 2 až 21 dnů po nakažení. Ebola se u některých pacientů projeví vyrážkou, zarudlýma očima, škytavkou, bolestí na hrudí nebo obtížemi při dýchání či polykání.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Egypt chce proti covidu-19 letos naočkovat 40 procent své populace

02.06.2021 16:59 Egypt chce proti covidu-19 do konce letošního roku naočkovat 40 procent své populace. Podle…

Výbuch sopky podle MSF v Kongu odřízl půl milionu lidí od pitné vody

01.06.2021 22:05 O zásoby pitné vody přišlo ve východním Kongu na půl milionu lidí v důsledku nedávné erupce sopky…

Macron pohrozil stažením francouzských vojáku z Mali

30.05.2021 16:12 Aktualizováno Francouzský prezident Emmanuel Macron varoval, že Francie stáhne své vojáky z Mali, pokud politická…

OSN v Mali vyzvala k propuštění zadržovaných představitelů vlády

25.05.2021 12:40 Aktualizováno Mise OSN v Mali vyzvala k okamžitému propuštění malijského prezidenta, premiéra a ministra obrany…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama