"Dárek" pro mafiány včetně Krejčíře: Berňák v JAR ruší oddělení pro daňové úniky

Johannesburg - Jihoafrický berní úřad (SARS) pozastavil činnost jednoho svého oddělení, které se zabývalo vyšetřováním rozsáhlých daňových úniků. Jihoafrický tisk dnes napsal, že je to dar místním mafiánům, k nimž řadí také Čecha Radovana Krejčíře. Jihoafrický soud nechal letos kvůli daňovým podvodům a nedoplatkům obstavit Krejčířův majetek; Krejčíř prý tamnímu daňovému úřadu dluží 173 milionů randů (téměř 328 milionů Kč).

Radovan Krejčíř, foto: Lisa Skinner

Jihoafrický list Beeld získal seznam firem a jednotlivců, jejichž vyšetřováním se speciální oddělení zabývalo. Založeno bylo v roce 2007, nový šéf SARS Tom Moayne je však letos zrušil. Lidé z této jednotky přitom vyšetřovali významné kauzy, například operace společnosti Mpisi vázané údajně na synovce prezidenta Jacoba Zumy. Vyšetřování zvané Project Knight Rider pak bylo zaměřeno na aktivity Krejčířových obchodních partnerů. Další skupina pod názvem Project Prince zase objasňovala finanční aktivity Sama Hamadeho, který se označuje za libyjského prince. Project Goldfinder sledoval společné aktivity Krejčíře a Hamadeho v oboru tavení zlata.

Speciální jednotka kryla svou činnost jako nevěstinec zřízený v Durbanu. Její zaměstnanci pracovali z domova a sledovali nájemné vrahy, pašeráky, překupníky drog, ale i zaměstnance SARS a politiky. Někteří se prý dostali do vládního Afrického národního kongresu jako osobní strážci.

Jednotku vedl Johann van Loggerenberg, jehož v září Moayne za pochybení odvolal. V listopadu mluvčí daňového úřadu tvrdil, že započatá vyšetřování budou dokončena, 5. prosince ale Moyane odvolal další dva vysoce postavené členy jednotky. Důvodem odvolání jednoho z nich bylo podle serveru City Press to, že při vyšetřování prezidentových aktivit dospěl k bodu, kdy se snažil vyčíslit, kolik peněz má Zuma zaplatit za nákladnou renovaci svého sídla, kterou financoval ze státních fondů.

Krejčířovými daňovými úniky se zabýval soud a letos nařídil převzetí správy nad Krejčířovými luxusními auty i nemovitostmi. Úřady dostaly povoleno zmrazit jeho účty i účty jeho rodiny a spolupracovníků. Nařízení se týká Krejčíře, jeho manželky Kateřiny, syna Denise a 14 dalších obchodních partnerů.

Krejčíř prý na daních z příjmu fyzických osob podle SARS dluží 114 milionů randů (téměř 216 milionů Kč), dalších 59 milionů randů (téměř 112 milionů Kč) dluží společnost jeho manželky. Podle jihoafrických médií vlastní Krejčíř 32 automobilů včetně vozů Porsche, a také několik vodních skútrů a čtyřkolek. Obstaven byl i jeho dům na předměstí Johannesburgu za 13 milionů randů (téměř 25 milionů Kč) a také jachta za 3,5 milionu randů (6,6 milionu Kč).

Radovan Krejčíř je kvůli podezření z únosu a pokusu o vraždu od loňského listopadu ve vazbě.

Nejméně 15 lidí zemřelo při útoku na tábor v Mogadišu

15.06.2021 13:45 Neméně 15 lidí dnes ráno zemřelo při sebevražedném útoku na vojenské výcvikové středisko v somálské…

Maroko využívá uprchlíky k finančním i politickým ziskům

15.06.2021 11:50 Maroko začíná na uprchlíky pohlížet stále více jako na zdroj politického i finančního zisku. V…

Egypt chce proti covidu-19 letos naočkovat 40 procent své populace

02.06.2021 16:59 Egypt chce proti covidu-19 do konce letošního roku naočkovat 40 procent své populace. Podle…

Výbuch sopky podle MSF v Kongu odřízl půl milionu lidí od pitné vody

01.06.2021 22:05 O zásoby pitné vody přišlo ve východním Kongu na půl milionu lidí v důsledku nedávné erupce sopky…

Macron pohrozil stažením francouzských vojáku z Mali

30.05.2021 16:12 Aktualizováno Francouzský prezident Emmanuel Macron varoval, že Francie stáhne své vojáky z Mali, pokud politická…

OSN v Mali vyzvala k propuštění zadržovaných představitelů vlády

25.05.2021 12:40 Aktualizováno Mise OSN v Mali vyzvala k okamžitému propuštění malijského prezidenta, premiéra a ministra obrany…

Malawi spálilo skoro 20.000 prošlých dávek vakcíny proti covidu-19

19.05.2021 16:04 Úřady v Malawi dnes spálily 19.610 dávek vakcín proti covidu-19 od firmy AstraZeneca, kterým prošla…

U Tuniska se potopila loď, nejméně 57 mrtvých migrantů

18.05.2021 17:15 Aktualizováno U Tuniska se potopila loď s migranty, kteří se pokoušeli dostat z Libye přes Středozemní moře do…

Po sebevražedném útoku v somálské metropoli sedm mrtvých a 10 zraněných

10.05.2021 10:21 Aktualizováno Sedm lidí zahynulo a deset dalších utrpělo zranění při nedělním sebevražedném útoku na policejní…

Související:

Právě se děje