Teror v Mogadišu: Islamisté pronikli na vojenský večírek, počet obětí zatím nejasný

Mogadišo - Nejméně tři vojáci mírové mise Africké unie (AMISOM) a jeden civilista utrpěli zranění při dnešním útoku islamistických milic na základnu v somálském hlavním městě Mogadišu.

Ilustrační foto
doporučujeme

Vojáci AMISOM pomáhají somálské vládě v boji proti radikálům, kteří se hlásí k ideologii Al-Káidy. Podle dřívějších zpráv byl útok naplánován na dobu konání vánočního večírku na základně, která je v sousedství letiště.

Útočníci se prý do prostor základny dostali na zapřenou. Mluvčí AMISOM agentuře AP sdělil, že na základnu vniklo nejméně osm mužů. Tři z nich byli zastřeleni, dva se sami odpálili a zbývající tři zřejmě utekli. Podle vyjádření mise, ze kterého citovala agentura AFP si útok vyžádal tři zraněné na straně AMISOM a jednoho zraněného civilistu. Šabáb ovšem podle agentury Reuters ohlásil, že zabil 14 lidí.

Celkově mohlo na základnu podle západních zdrojů útočit mezi 15 a 20 ozbrojenci. Zhruba tři hodiny od zahájení útoku se situaci podařilo zcela zvládnout a boj skončil, uvedl podle agentury AFP mluvčí ugandské armády, jejíž kontingent má základnu na starosti.

Al-Šabáb je pokusem mladé generace Somálců o vytvoření určitého náboženského konceptu, díky kterému budou ostatní lidé věřit v lepší budoucnost v Somálsku, jelikož starší generace somálských klanů a politických vůdců v posledních dvaceti letech selhala.

Jedním z plánů skupiny, která je oddána džihádistické ideologii, je vytvoření Somálského chalífátu. Dalším cílem je zavedení drakonické verze šaríe. Současně se al-Šabáb podílí i na činnostech, které považují Somálci za velmi užitečné. Jedná se především o odstraňování silničních zátaras, opravy silnic, budování infrastruktury či pořádání trhů.

Al-Šabáb má v současnosti velké komunikační možnosti, zejména pak hojně využívá Internet. Pomocí něj komunikuje s obrovskou masou Somálců roztroušených po světě. V dnešní době může využít až několik tisíc bojovníků pro akce přímo v Somálsku. Jedná se především o bezohledné útoky v městských oblastech, jako je Mogadišo. Odhady o počtu zahraničních bojovníků se pohybují kolem jednoho tisíce.

Zdroj: YouTube
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Maroko využívá uprchlíky k finančním i politickým ziskům

15.06.2021 11:50 Maroko začíná na uprchlíky pohlížet stále více jako na zdroj politického i finančního zisku. V…

Egypt chce proti covidu-19 letos naočkovat 40 procent své populace

02.06.2021 16:59 Egypt chce proti covidu-19 do konce letošního roku naočkovat 40 procent své populace. Podle…

Výbuch sopky podle MSF v Kongu odřízl půl milionu lidí od pitné vody

01.06.2021 22:05 O zásoby pitné vody přišlo ve východním Kongu na půl milionu lidí v důsledku nedávné erupce sopky…

Macron pohrozil stažením francouzských vojáku z Mali

30.05.2021 16:12 Aktualizováno Francouzský prezident Emmanuel Macron varoval, že Francie stáhne své vojáky z Mali, pokud politická…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama