Libyjská vláda začala bojovat o město Misuráta

Káhira - Občanská válka v Libye je realitou. Armádní jednotky, které se hlásí k mezinárodně uznávané libyjské vládě, dnes zahájily útok na své protivníky v Misurátě.

Ilustrační foto
doporučujeme

Misurátu od léta ovládá jedna ze skupin milicí, jež se podílely na svržení režimu Muammara Kaddáfího. "Bezpečnostní situace v Libyi je kvůli bojům těchto milicí mimořádně špatná", upozornil libyjský ministr zahraničí Umar Dajrí, který je na návštěvě v Káhiře.

Povstalci podle něj v poslední době znásobili výpady na ropné terminály a snaží se získat kontrolu nad ropnými zdroji. Několik dní se bojuje o největší vývozní terminál As-Sidr, který nedávno zasáhla raketa. Terminál je nyní v rukou odpůrců islamistů, tedy skupin, jež uznávají vládu v Tobrúku.

Právě v tomto východolibyjském městě sídlí nový parlament, zatímco v Tripolisu zůstal ten minulý, který se odmítl pod volbách rozpustit. Islamisté v něm měli zastoupení, které v novém zákonodárném sboru po volbách ztratili. Libye má také dvě vlády.

Předsedou uznávané vlády je Abdalláh Sání. Mluvčí armádních jednotek, které jeho kabinet respektují, Muhammad Hidžází dnes řekl, že vojsko zaútočilo na misurátský přístav, na akademii letectva, která je poblíž letiště, a také na největší ocelárnu země. Mluvčí jednotek, které drží Misurátu, útoky potvrdil, ale tvrdí, že nezpůsobily větší škody.

Zdroj: YouTube
Témata: Libye
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Egypt chce proti covidu-19 letos naočkovat 40 procent své populace

02.06.2021 16:59 Egypt chce proti covidu-19 do konce letošního roku naočkovat 40 procent své populace. Podle…

Výbuch sopky podle MSF v Kongu odřízl půl milionu lidí od pitné vody

01.06.2021 22:05 O zásoby pitné vody přišlo ve východním Kongu na půl milionu lidí v důsledku nedávné erupce sopky…

Macron pohrozil stažením francouzských vojáku z Mali

30.05.2021 16:12 Aktualizováno Francouzský prezident Emmanuel Macron varoval, že Francie stáhne své vojáky z Mali, pokud politická…

OSN v Mali vyzvala k propuštění zadržovaných představitelů vlády

25.05.2021 12:40 Aktualizováno Mise OSN v Mali vyzvala k okamžitému propuštění malijského prezidenta, premiéra a ministra obrany…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama