Ozbrojenci z Boko Haram zaútočili na dvě města, jedno dobyli

Abuja - Sever Nigérie se zmítá ve válce, sunnitští radikálové z Boko Haram dopoledne zahájili útok na dvě města. Jde o milionové Maiduguri a blízké Monguno, oznámila armáda. Odpoledne vojáci útok na Maiduguri odrazili, Monguno ale padlo do rukou radikálů. Při útocích zahynuly již desítky islamistů, vojáků a civilistů.

Přidejte svůj názor

Islámští radikálové ze sekty Boko Haram

V Maiduguri platil již od rána zákaz vycházení, podle svědků byla na místě slyšet dělostřelecká palba. Město bylo zcela ochromeno, zablokované byly všechny příjezdové komunikace, nefungovaly obchody a nad městem kroužily vojenské vrtulníky.

"Můžete odejít ze svého domu, ale jen pěšky. Vůbec poprvé bylo zakázáno pohybovat se venku i na kole. Armáda má podezření, že někteří členové Boko Haram již do města pronikli, proto posiluje bezpečnost," popsal televizní stanici France24 jeden z místních Mohammed Bolori.

Útok vyvolal mezi obyvateli města paniku. Ranní mše byly zkráceny a lidé pospíchali z kostela domů. "Teď jsem doma. Všechno záleží na armádě. Jestliže povolí dopravu, vyrazím ven, jestliže ne, zůstanu tady," řekl Tarhodjidongar Boukar, který v Maiduguri žije.

Zdroj: YouTube

Zatímco Maiduguri vojáci uchránili, asi stotisícové Monguno podle zatím posledních informací padlo do rukou islamistů. "Boko Haram je mnohem silnější než my a ostřeluje město...naši kolegové utekli," uvedl jeden z vojáků v Maiduguri. "Viděli jsme, jak policisté a vojáci utíkají, někteří nám říkali, abychom také zmizeli, protože byli poraženi," popsal agentuře Reuters vývoj situace jeden z obyvatel Monguna. Islamisté prý dorazili do města po třetí hodině ráno v konvoji nákladních aut, začali ostřelovat domy a odpalovat výbušniny.

Psali jsme:  

Neschopnost armády důrazněji zasáhnout proti islamistům představuje velký problém pro současného nigerijského prezidenta Goodlucka Jonathana, který doufá, že bude v únoru znovu zvolen do funkce. Do nigerijské metropole dnes dorazil americký ministr zahraničí John Kerry, který vyzval Jonathana, opozičního kandidáta Muhammada Buhariho i jejich stoupence, aby budoucí výsledek prezidentského hlasování respektovali. Zdůraznil, že případné povolební násilí může zemi ještě více destabilizovat a podkopat úsilí, které armáda vynakládá na boj s islamisty z Boko Haram.

Že ozbrojenci rychle postupují směrem k metropoli severonigerijského státu Borno, to už naznačovaly informace ze začátku tohoto týdne. V pátek islamisté pozabíjeli nejméně 15 lidí ve vesnici Kambari, která je vzdálená jen pět kilometrů od Maiduguri.

Témata: Boko Haram | Nigérie
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Neznámí útočníci zabili v Nigérii 66 lidí, z toho 22 dětí

15.02.2019 19:58 Neznámí útočníci zabili ve státě Kaduna na severu Nigérie 66 lidí, včetně 12 žen a 22 dětí.…

Tragédie v Zambii. Při převržení lodi nejspíš utonulo 20 pasažérů

14.02.2019 18:01 Na jezeře na severu Zambie se v bouři převrhla loď s pasažéry. Asi 20 lidí se pohřešuje, podle…

Na řece Niger se potopila přetížená loď, 43 cestujících pohřešováno

14.02.2019 16:32 Na řece Niger se ve středu potopila přetížená loď s více než stovkou pasažérů; zachránit se…

Důl v Zimbabwe vyplavila "tsunami". Přes 20 mrtvých, desítky pohřešovaných

14.02.2019 10:03 Při zatopení dolu na zlato v Zimbabwe, který po intenzivních deštích zalila voda z protržené hráze,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama