Virus eboly dal světu lekci. Vyhráno ale ještě není, varuje WHO

Ženeva - Světová zdravotnická organizace (WHO) ve svém novém prohlášení konstatovala, že epidemie eboly představuje i nadále hrozbu pro ostatní země, riziko rozšíření nemoci po světě se ale snižuje.

Ebola, ilustrační fotografie
doporučujeme

V minulém týdnu bylo zaznamenáno pouze 30 nových případů nákazy, což je nejméně za poslední rok. Když byla epidemie na svém vrcholu, přibývalo týdně i několik stovek nakažených.

Loni v srpnu vyhlásila WHO kvůli ebole v západní Africe mezinárodní stav nouze. Tehdy počet obětí v Guineji, Sieře Leone a Libérii dosahoval tisícovky. Podle posledních údajů si epidemie, která vypukla v prosinci 2013 v Guineji, vyžádala celkem přes 10 tisíc obětí.

"Stále ještě epidemii nemáme pod kontrolou," uvedl Brice de le Vingne z organizace Lékaři bez hranice (MSF). I podle dalších expertů je ještě příliš brzy na to, aby byla epidemie prohlášena za skončenou.

V Libérii je nyní sice dostatek ebolových center, lidé se ale stále jen s obtížemi dostávají k běžným službám veřejného zdravotnictví. Většina zdravotnických zařízení opět otevřela, jejich činnost je ale nižší než před epidemií. Mnoho pacientů se pořád zdráhá vyhledat pomoc, uvedli lekari-bez-hranic.cz.

Lékaři bez hranic například pomáhají nemocnici James David Junior Memorial (JDJ) v liberijském Paynesville ve snaze přizpůsobit bezplatné pediatrické a mateřské služby standardům, které nově počítají s rizikem eboly. Mnoho příjmů zde tvoří novorozenci, jejichž matky musely rodit doma.

„Virus nám všem dal tu nejtěžší lekci," vzpomíná Beatrice Jlaka, vrchní sestra na JIP nemocnice JDJ. „Mnozí naši kolegové zemřeli, když se snažili s nemocí bojovat bez pořádného školení a vybavení. „Abychom uctili jejich památku, musíme být stále opatrní. Teď už se nebojím svojí práce – jsem připravená."

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Afrika hlásí už přes půl milionu nakažených koronavirem

08.07.2020 12:28 Afrika se už dostala přes hranici půl milionu potvrzených případů nákazy novým koronavirem.…

V Africe je už přes půl milionu nakažených koronavirem

08.07.2020 11:52 Afrika se už dostala přes hranici půl milionu potvrzených případů nákazy novým koronavirem.…

Nemoc covid-19 se rychle šíří v JAR, počet nakažených přesáhl 200 tisíc

07.07.2020 13:57 Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Jihoafrické republice překonal 200.000. Informovala…

Covid-19 se šíří na Madagaskaru. Jeden region včetně metropole uzavřen

07.07.2020 09:43 Madagaskar v jednom ze svých regionů, kde se nachází i hlavní město Antananarivo, zavedl uzávěru s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy