V Burundi hrozí genocida, lidé prchají ze země

Bujumbura - Nejméně 7 lidí zahynulo a dalších 29 utrpělo zranění při čtvrtečních střetech mezi policií a demonstranty v středoafrickém státě Burundi. Podle některých varování hrozí v zemi vypuknutí genocidy. Tisíce obyvatel proto prchají do sousední Rwandy. Informuje server news.com.au.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Burundi

Násilí zmítá metropolí Bujumbura od minulé neděle. Podle Mezinárodního červeného kříže bylo zraněno přes šest desítek lidí. Před americkou ambasádou údajně shromažďují studenti, jejichž koleje nechala uzavřít vláda, a požadují ochranu.

Nepokoje vypukly v Burundi poté, co vládnoucí strana Národní rada pro obranu demokracie - Síly na obranu demokracie (CNDD-FDD) oznámila, že stávající prezident Pierre Nkurunziza bude opět kandidovat v blížících se prezidentských volbách, které mají proběhnout 26. června. Podle opozice a lidskoprávních skupin je jeho pokus o třetí zvolení v řadě neústavní.

Mnozí považují Nkurunzizovu kandidaturu za porušení mírových dohod, které v roce 2006 ukončily občanskou válku v zemi. Konflikt mezi etnickými skupinami Hutuů a Tutsiů si vyžádal na 300 tisíc životů.

Proti Nkurunzizovi demonstrují především Tutsiové. Jejich protesty tvrdě rozhání policie, mládežnické organizace CNDD-FDD a teroristická skupina Demokratické síly pro osvobození Rwandy složená převážně z Hutuů. Podle mezinárodních organizací je proti demonstrantům nasazována ostrá munice.

Ve strachu z nadcházejícího vývoje uteklo do sousední Rwandy na 20 tisíc obyvatel Burundi. První uvedená země zažila brutální etnické násilí v první polovině 90. let. V roce 1994 pak došlo k rozsáhlé genocidě, při níž radikální milice Hutuů povraždily stovky tisíc Tutsiů a svých umírněných soukmenovců. Jednalo se o nejhorší genocidu od konce druhé světové války.          

Témata: Burundi | genocida
Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Neznámí útočníci zabili v Nigérii 66 lidí, z toho 22 dětí

15.02.2019 19:58 Neznámí útočníci zabili ve státě Kaduna na severu Nigérie 66 lidí, včetně 12 žen a 22 dětí.…

Tragédie v Zambii. Při převržení lodi nejspíš utonulo 20 pasažérů

14.02.2019 18:01 Na jezeře na severu Zambie se v bouři převrhla loď s pasažéry. Asi 20 lidí se pohřešuje, podle…

Na řece Niger se potopila přetížená loď, 43 cestujících pohřešováno

14.02.2019 16:32 Na řece Niger se ve středu potopila přetížená loď s více než stovkou pasažérů; zachránit se…

Důl v Zimbabwe vyplavila "tsunami". Přes 20 mrtvých, desítky pohřešovaných

14.02.2019 10:03 Při zatopení dolu na zlato v Zimbabwe, který po intenzivních deštích zalila voda z protržené hráze,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama