V Burundi zastřelili bývalého šéfa ozbrojených složek. Země se obává násilností

Bujumbura – Prozatím neznámí útočníci oblečeni ve vojenských uniformách zabili generála Adolphe Nshimirimanu, bývalého vrchního velitele ozbrojených sil Burundi. Generál dříve působil také jako šéf ochranky prezidenta Pierra Nkurunzizy.

Přidejte svůj názor

Burundi
doporučujeme

Zabití Nshimirimany ukazuje na rostoucí napětí v zemi po nedávných sporných prezidentských volbách. Generál byl v autě spolu se svými osobními strážci, ani ti ale útoku zabránit nedokázali. Podle svědků na auto zaútočili čtyři ozbrojenci se samopaly a raketomety, kteří přijeli vojenským nákladním autem.

Násilí v zemi panuje od dubna, kdy Nkurunziza oznámil, že bude potřetí usilovat o zvolení do funkce prezidenta, což mnozí považují za protiústavní. Oznámení vyvolalo řadu protestů v ulicích hlavního města, které přerostly v násilnosti, protože bezpečnostní síly se pokusily tyto demonstrace potlačit.

Nshimirimana byl považován za důležitého člena prezidentského bezpečnostního týmu, který měl důležitý podíl na potlačení květnového pokusu o převrat.

V zemi v červnu proběhly volby, ve kterých s jasnou převahou zvítězil Pierre Nkurunziza, získal 59 % hlasů, jeho protivník Agathon Rwasa měl jen 19 %. Mezinárodní společenství však volby označilo za nedůvěryhodné kvůli násilí, zastrašování, mediálnímu omezení a otázkám ohledně legitimity třetího mandátu pro Nkurunziza.

I kvůli tomu se teď mezinárodní pozorovatelé bojí, že snaha prezidenta Nkurunzizy udržet se u moci může přinést další násilnosti. V Africké zemi přitom teprve před 10 lety skončila jiná občanská válka.

Loading...
Témata: Burundi
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Válka, kterou již nelze ignorovat. Evropa se konečně probudila, soudí…

22.01.2020 22:01 Aktualizováno NÁZOR - V uplynulých devíti letech Libye přestala být suverénní zemí, konstatuje Daniel R. DePetris…

Otřesné fotky ze zoo: Na kost vychrtlí lvi, jeden uhynul. Lidé se bouří

21.01.2020 07:21 V zoo v súdánském Chartúmu uhynula lvice, která patřila k pětičlenné skupině mimořádně…

Mrak nejistoty nad Libyí. Berlínská konference toho moc nevyřešila, píšou…

20.01.2020 13:05 Berlínská konference k Libyi byla malým krokem směrem k ukončení konfliktu mezi jednotkami polního…

Vleklý konflikt v Libyi: Zbrojní embargo nestačí. Vyšle EU vojáky?

20.01.2020 11:01 Kontrolu dodržování zbraňového embarga v Libyi, na němž se v neděli v Berlíně dohodli lídři…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama