V Burundi zastřelili bývalého šéfa ozbrojených složek. Země se obává násilností

Bujumbura – Prozatím neznámí útočníci oblečeni ve vojenských uniformách zabili generála Adolphe Nshimirimanu, bývalého vrchního velitele ozbrojených sil Burundi. Generál dříve působil také jako šéf ochranky prezidenta Pierra Nkurunzizy.

Přidejte svůj názor

Burundi

Zabití Nshimirimany ukazuje na rostoucí napětí v zemi po nedávných sporných prezidentských volbách. Generál byl v autě spolu se svými osobními strážci, ani ti ale útoku zabránit nedokázali. Podle svědků na auto zaútočili čtyři ozbrojenci se samopaly a raketomety, kteří přijeli vojenským nákladním autem.

Násilí v zemi panuje od dubna, kdy Nkurunziza oznámil, že bude potřetí usilovat o zvolení do funkce prezidenta, což mnozí považují za protiústavní. Oznámení vyvolalo řadu protestů v ulicích hlavního města, které přerostly v násilnosti, protože bezpečnostní síly se pokusily tyto demonstrace potlačit.

Nshimirimana byl považován za důležitého člena prezidentského bezpečnostního týmu, který měl důležitý podíl na potlačení květnového pokusu o převrat.

V zemi v červnu proběhly volby, ve kterých s jasnou převahou zvítězil Pierre Nkurunziza, získal 59 % hlasů, jeho protivník Agathon Rwasa měl jen 19 %. Mezinárodní společenství však volby označilo za nedůvěryhodné kvůli násilí, zastrašování, mediálnímu omezení a otázkám ohledně legitimity třetího mandátu pro Nkurunziza.

I kvůli tomu se teď mezinárodní pozorovatelé bojí, že snaha prezidenta Nkurunzizy udržet se u moci může přinést další násilnosti. V Africké zemi přitom teprve před 10 lety skončila jiná občanská válka.

Témata: Burundi
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Neznámí útočníci zabili v Nigérii 66 lidí, z toho 22 dětí

15.02.2019 19:58 Neznámí útočníci zabili ve státě Kaduna na severu Nigérie 66 lidí, včetně 12 žen a 22 dětí.…

Tragédie v Zambii. Při převržení lodi nejspíš utonulo 20 pasažérů

14.02.2019 18:01 Na jezeře na severu Zambie se v bouři převrhla loď s pasažéry. Asi 20 lidí se pohřešuje, podle…

Na řece Niger se potopila přetížená loď, 43 cestujících pohřešováno

14.02.2019 16:32 Na řece Niger se ve středu potopila přetížená loď s více než stovkou pasažérů; zachránit se…

Důl v Zimbabwe vyplavila "tsunami". Přes 20 mrtvých, desítky pohřešovaných

14.02.2019 10:03 Při zatopení dolu na zlato v Zimbabwe, který po intenzivních deštích zalila voda z protržené hráze,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama