Vojáci OSN ve Středoafrické republice zneužívají děti, šéf mise podal demisi

New York – Kvůli stížnostem na chování vojáků byl donucen šéf mise OSN ve Středoafrické republice, Senegalec Babacar Gaye, odstoupit ze své funkce. Podle médií mu to důrazně doporučil i generální tajemní OSN Pan Ki-Mun.

371
doporučujeme

Pan Ki-mun uvedl, že Gaye skončil na jeho popud. „Nemohu slovy vyjádřit hněv, muka a hanbu, které cítím po opakujících se obviněních ze sexuálního vykořisťování a zneužívání vznesených vůči silám OSN," citovala jej agentura AFP.

Vyhazov Gaye následoval den poté, co organizace na ochranu lidských práv Amnesty International obvinila vojáky OSN ve Středoafrické republice, že tento měsíc při různých incidentech bezohledně zabili šestnáctiletého chlapce a jeho otce a znásilnili dvanáctiletou dívku. Tomu předcházela jiná obvinění, že členové mise OSN znásilňovali děti v Bangui a na východě země.

Šéf OSN prý nebude tolerovat žádné machinace těch, kteří nahrazují důvěru strachem. Kromě toho se hodlá sejít s vedoucími představiteli všech mírových misí na celém světě. Hodlá prý zdůraznit jejich odpovědnost za to, že "okamžitě budou informovat o obviněních, že je vyšetří a že budou jednat rozhodně".

Podle mluvčího šéfa OSN Stéphanea Dujarrica mírové síly ve Středoafrické republice od svého ustavení v dubnu 2014 čelí 57 obviněním z nevhodného počínání, včetně 11 případů možného sexuálního zneužití. Kolika vojáků se zmíněných 57 obvinění týká, mluvčí nevěděl.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tigrajci tvrdí, že etiopské armádě zničili mechanizovanou divizi. Vlád to…

24.11.2020 16:38 Aktualizováno Jednotky, které čelí vládní ofenzívě v severoetiopské provincii Tigraj, zcela zničily 21.…

Etiopská armáda obkličuje metropoli regionu Tigraj. Hodlá zaútočit,…

23.11.2020 17:06 Aktualizováno Etiopská armáda dnes oznámila, že její síly se stahují kolem správního střediska regionu Tigraj na…

Macron viní Rusko a Turecko z podpory bojkotu Francie v Africe

20.11.2020 14:57 Francouzský prezident Emmanuel Macron obvinil Turecko a Rusko, že podněcují protifrancouzské nálady…

Španělská strana požaduje referendum o Západní Sahaře, v oblasti roste…

19.11.2020 15:58 Menší španělská vládní strana žádá, aby se Madrid výrazněji zasadil o uspořádání referenda o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama