Vojáci OSN ve Středoafrické republice zneužívají děti, šéf mise podal demisi

New York – Kvůli stížnostem na chování vojáků byl donucen šéf mise OSN ve Středoafrické republice, Senegalec Babacar Gaye, odstoupit ze své funkce. Podle médií mu to důrazně doporučil i generální tajemní OSN Pan Ki-Mun.

Přidejte svůj názor

371

Pan Ki-mun uvedl, že Gaye skončil na jeho popud. „Nemohu slovy vyjádřit hněv, muka a hanbu, které cítím po opakujících se obviněních ze sexuálního vykořisťování a zneužívání vznesených vůči silám OSN," citovala jej agentura AFP.

Vyhazov Gaye následoval den poté, co organizace na ochranu lidských práv Amnesty International obvinila vojáky OSN ve Středoafrické republice, že tento měsíc při různých incidentech bezohledně zabili šestnáctiletého chlapce a jeho otce a znásilnili dvanáctiletou dívku. Tomu předcházela jiná obvinění, že členové mise OSN znásilňovali děti v Bangui a na východě země.

Šéf OSN prý nebude tolerovat žádné machinace těch, kteří nahrazují důvěru strachem. Kromě toho se hodlá sejít s vedoucími představiteli všech mírových misí na celém světě. Hodlá prý zdůraznit jejich odpovědnost za to, že "okamžitě budou informovat o obviněních, že je vyšetří a že budou jednat rozhodně".

Podle mluvčího šéfa OSN Stéphanea Dujarrica mírové síly ve Středoafrické republice od svého ustavení v dubnu 2014 čelí 57 obviněním z nevhodného počínání, včetně 11 případů možného sexuálního zneužití. Kolika vojáků se zmíněných 57 obvinění týká, mluvčí nevěděl.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Předvolební masakr v Nigérii: Počet obětí se zdvojnásobil na 130

19.02.2019 16:52 Počet obětí masakru z minulého týdne, který ve státě Kaduna na severu Nigérie spáchali zatím…

Policisté zabránili masakru v Káhiře, sami zaplatili životem +VIDEO

19.02.2019 07:28 Při explozi v centru Káhiry zahynuli v pondělí dva policisté a další tři utrpěli zranění, oznámila…

Snaha o narušení voleb? Nigerijský prezident slibuje tvrdé tresty

18.02.2019 21:42 Nigerijský prezident Muhammadu Buhari dnes tvrdě varoval před pokusy jakkoli narušit prezidentské a…

Přijdou ničivé epidemie? Je třeba se připravit, zní z Británie

18.02.2019 17:37 Aktualizováno Poslední zpráva Světové zdravotnické organizace (WHO) o epidemii spalniček ukazuje, že výskyt…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama