Vojáci OSN ve Středoafrické republice zneužívají děti, šéf mise podal demisi

New York – Kvůli stížnostem na chování vojáků byl donucen šéf mise OSN ve Středoafrické republice, Senegalec Babacar Gaye, odstoupit ze své funkce. Podle médií mu to důrazně doporučil i generální tajemní OSN Pan Ki-Mun.

Přidejte svůj názor

371
doporučujeme

Pan Ki-mun uvedl, že Gaye skončil na jeho popud. „Nemohu slovy vyjádřit hněv, muka a hanbu, které cítím po opakujících se obviněních ze sexuálního vykořisťování a zneužívání vznesených vůči silám OSN," citovala jej agentura AFP.

Vyhazov Gaye následoval den poté, co organizace na ochranu lidských práv Amnesty International obvinila vojáky OSN ve Středoafrické republice, že tento měsíc při různých incidentech bezohledně zabili šestnáctiletého chlapce a jeho otce a znásilnili dvanáctiletou dívku. Tomu předcházela jiná obvinění, že členové mise OSN znásilňovali děti v Bangui a na východě země.

Šéf OSN prý nebude tolerovat žádné machinace těch, kteří nahrazují důvěru strachem. Kromě toho se hodlá sejít s vedoucími představiteli všech mírových misí na celém světě. Hodlá prý zdůraznit jejich odpovědnost za to, že "okamžitě budou informovat o obviněních, že je vyšetří a že budou jednat rozhodně".

Podle mluvčího šéfa OSN Stéphanea Dujarrica mírové síly ve Středoafrické republice od svého ustavení v dubnu 2014 čelí 57 obviněním z nevhodného počínání, včetně 11 případů možného sexuálního zneužití. Kolika vojáků se zmíněných 57 obvinění týká, mluvčí nevěděl.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Válka, kterou již nelze ignorovat. Evropa se konečně probudila, soudí…

22.01.2020 22:01 Aktualizováno NÁZOR - V uplynulých devíti letech Libye přestala být suverénní zemí, konstatuje Daniel R. DePetris…

Otřesné fotky ze zoo: Na kost vychrtlí lvi, jeden uhynul. Lidé se bouří

21.01.2020 07:21 V zoo v súdánském Chartúmu uhynula lvice, která patřila k pětičlenné skupině mimořádně…

Mrak nejistoty nad Libyí. Berlínská konference toho moc nevyřešila, píšou…

20.01.2020 13:05 Berlínská konference k Libyi byla malým krokem směrem k ukončení konfliktu mezi jednotkami polního…

Vleklý konflikt v Libyi: Zbrojní embargo nestačí. Vyšle EU vojáky?

20.01.2020 11:01 Kontrolu dodržování zbraňového embarga v Libyi, na němž se v neděli v Berlíně dohodli lídři…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama