V Maroku začala klimatická konference OSN, Česko zastupuje ministr Brabec

Marrákeš - Tři dny poté, co v platnost oficiálně vstoupila pařížská klimatická dohoda, dnes v marockém Marrákeši začala další klimatická konference Organizace spojených národů. Jejím cílem je zpřesnit pravidla a najít způsoby naplňování globální dohody.

OSN
doporučujeme

Nový klimatický plán loni v prosinci podepsali v Paříži zástupci téměř dvou set zemí. K letošnímu 5. říjnu se podařilo dosáhnout cíle, aby dohodu ratifikovalo 55 zemí, které se celkově podílejí na více než 55 procentech emisí skleníkových plynů světa.

Psali jsme:  

V Marrákeši by se nyní země měly dohodnout na detailech naplňování dohody a časovém plánu. Organizátoři vyzvali, aby se ze setkání stala "klimatická konference činů". Prostor chce dát pořadatelská země především chudším zemím, které změnami klimatu trpí nejvíce.

Během prvního týdne budou na konferenci jednat především odborníci, druhé části se ale zúčastní i politici včetně českého ministra životního prostředí Richarda Brabce.

Podle textu pařížské dohody má být oteplování udrženo pod dvěma stupni Celsia, nejlépe do 1,5 stupně ve srovnání s předindustriálním obdobím. Signatáři dohody se zavázali, že proto dále výrazně omezí ve svých zemích emise, především oxidu uhličitého.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Etiopie odsoudila Trumpův výrok o odstřelení přehrady

24.10.2020 16:49 Etiopie dnes odsoudila "útočné hrozby" ohledně sporné přehrady, kterou Addis Abeba staví na horním…

V Egyptě začalo první kolo parlamentních voleb

24.10.2020 14:36 V Egyptě dnes začaly dvoufázové volby do dolní komory parlamentu. Výsledky mají být známy začátkem…

OSN: Znesvářené strany v Libyi podepsaly trvalé příměří

23.10.2020 14:03 Aktualizováno Znesvářené strany v Libyi dnes podepsaly dohodu o trvalém příměří v celé zemi, oznámila Organizace…

HRW: Egypt v říjnu popravil 49 lidí, část za protesty v roce 2013

22.10.2020 18:41 Egypt tento měsíc popravil již 49 lidí, z nichž někteří byli zatčeni během potlačení masových…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama