Teroristický útok v Mali si vyžádal nejméně 47 obětí

Bamako - Teroristický útok na vojenském stanovišti na severu Mali zabil podle zdroje v OSN 47 osob, další jsou zranění, píše agentura AFP. Mezi mrtvými je také pět teroristů. Zraněno bylo více než 100 lidí.

Vlajka Mali
doporučujeme

Útok si vyžádal nejméně 47 mrtvých. Výbuch na vojenském stanovišti ve městě Gao podle svědků způsobilo auto naložené výbušninami. Vojáky a bývalé rebely (především Tuaregy), kteří společně chrání oblast, zasáhl výbuch během schůze kolem deváté hodiny ráno. Bezvládná těla prý ležela na zemi ještě dvě hodiny po útoku.

"Někteří svým zraněním podlehli, jiní jsou ve velmi vážném stavu... V tuto chvíli mi nejde o zkoumání bilance mrtvých, chci zachránit koho mohu," řekl lékař Sadou Maiga a dodal, že místní nemocnice se v současné chvíli věnuje výhradně obětem útoku.

Ačkoliv se k výbuchu auta zatím nikdo nepřihlásil, předpokládá se, že za ním stojí islamisté, kteří nesouhlasí s mírovou dohodou, kterou pod dohledem OSN v roce 2015 uzavřela malijská vláda s bývalými rebely, napsala agentura AP.

Podle AP představuje incident zpomalení v docílení míru v zemi. Rada bezpečnosti OSN měla dnes o Mali jednat. Malijský prezident Ibrahim Boubacar Keita v reakci na útok vyhlásil třídenní státní smutek.

V roce 2012 etničtí Tuaregové zahájili povstání s cílem vytvořit nový stát. Do povstání se ale vmísili stoupenci Al-Káidy, kteří se zmocnili měst na severu země a začali tam uplatňovat islámské právo šaría. Francouzské vojenské jednotky teroristy z území vytlačily o rok později. Al-Káida však nadále v oblasti útočí. Navzdory přítomnosti mírových sil OSN, na nichž se podílí asi 40 zemí včetně ČR, se teroristé dostávají do oblastí, které byly dříve považovány za bezpečné.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejméně 15 lidí zemřelo při útoku na tábor v Mogadišu

15.06.2021 13:45 Neméně 15 lidí dnes ráno zemřelo při sebevražedném útoku na vojenské výcvikové středisko v somálské…

Maroko využívá uprchlíky k finančním i politickým ziskům

15.06.2021 11:50 Maroko začíná na uprchlíky pohlížet stále více jako na zdroj politického i finančního zisku. V…

Egypt chce proti covidu-19 letos naočkovat 40 procent své populace

02.06.2021 16:59 Egypt chce proti covidu-19 do konce letošního roku naočkovat 40 procent své populace. Podle…

Výbuch sopky podle MSF v Kongu odřízl půl milionu lidí od pitné vody

01.06.2021 22:05 O zásoby pitné vody přišlo ve východním Kongu na půl milionu lidí v důsledku nedávné erupce sopky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama