Bombardování uprchlíků v Nigérii bylo katastrofické, v táboře je stále 46 zraněných

Abuja - V uprchlickém táboře v Rannu, který v úterý omylem bombardovala nigerijská armáda, nadále zůstává 46 zraněných osob. Nálet si podle Červeného kříže vyžádal životy 70 běženců a nejméně šesti humanitárních pracovníků.

Lékaři bez hranic pomáhají migrantům

Tábor, který se stal v úterý terčem bombardování, funguje od března 2016. Je domovem 43.000 lidí, kteří prchli před Boko Haram.

"Péče o pacienty v místních polních nemocnicích je riskantní," napsal ve zprávě Červený kříž s tím, že oblast stále ohrožuje Boko Haram a evakuace zraněných je tak neodkladná. V případě, že zranění nebudou rychle evakuováni, hrozí podle něj zvýšení bilance mrtvých.

Vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi úterní bombardování označil za "katastrofické". Celý incident se podle něj musí vyšetřit, aby se situace už nikdy neopakovala.

„Tento rozsáhlý útok namířený na zranitelné lidi, kteří už před tím uprchli před extrémním násilím, je šokující a nepřijatelný,“ uvedl Jean-Clément Cabrol, ředitel operací Lékařů bez hranic. „Bezpečnost civilistů musí být respektována. Naléhavě vyzýváme všechny strany, aby umožnily leteckou nebo pozemní evakuaci přeživších, kteří potřebují urgentní lékařskou péči,“ dodal. Lékaři bez hranic to uvedli v tiskové zprávě, kterou mají EuroZprávy.cz k dispozici.

„První bomba dopadla ve 12:30 nedaleko kanceláře Červeného kříže. Letoun se pak vrátil a o pět minut později shodil druhou. Okamžitě jsem vysílačkou zavolal zbytku týmu a všichni mě ujistili, že naštěstí nikdo z nich nebyl zraněn. Sešli jsme se ve stanech, které jsme postavili před několika dny,“ popisuje Alfred Davies. K týmu Lékařů bez hranic vzápětí začaly proudit desítky zraněných, přicházeli i několik hodin po útoku.

„Někteří lidé měli zlomené kosti a roztrhané maso, střeva některých raněných visela až na zem. Viděl jsem děti, jejichž těla byla rozpůlena. Během jedné hodiny jsme napočítali 52 mrtvých. Stany zaplnili ranění a sotva v nich zbylo místo na jakýkoliv pohyb. Další lidé leželi na matracích venku pod stromy. V našem týmu byl pouze jeden lékař a jedna zdravotní sestra, ale každý z nás dělal, co mohl. Pomáhali nám dokonce i řidiči. Podporovali nás také pracovníci Červeného kříže a armádní zdravotníci,“ dodal.

Lékaři bez hranic v době vzdušného bombardování v Rannu očkovali děti proti spalničkám, zjišťovali u nich míru podvýživy a poskytovali základní lékařskou péči. Vzdušné bombardování tábora důrazně odsuzují.

„Nejsmutnější je fakt, že nejvyšší cenu platí civilisté, kteří už byli na útěku před extrémním násilím. A šokující je, že se tak stane uprostřed malého města, v místě pod kontrolou armády, které považovali za bezpečné,“ podotkl ředitel české kanceláře Lékařů bez hranic Pavel Gruber.

Čeští vojáci najeli v Mali s vozem na výbušninu

19.06.2021 16:38 Aktualizováno České vojenské vozidlo v Mali dnes dopoledne najelo na výbušninu. Všichni vojáci jsou v pořádku,…

WHO: Epidemie eboly v Guineji skončila, v Africe zabila přes 11 tisíc lidí

19.06.2021 15:03 Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes oficiálně vyhlásila konec epidemie eboly v…

Nejméně 15 lidí zemřelo při útoku na tábor v Mogadišu

15.06.2021 13:45 Neméně 15 lidí dnes ráno zemřelo při sebevražedném útoku na vojenské výcvikové středisko v somálské…

Maroko využívá uprchlíky k finančním i politickým ziskům

15.06.2021 11:50 Maroko začíná na uprchlíky pohlížet stále více jako na zdroj politického i finančního zisku. V…

Egypt chce proti covidu-19 letos naočkovat 40 procent své populace

02.06.2021 16:59 Egypt chce proti covidu-19 do konce letošního roku naočkovat 40 procent své populace. Podle…

Výbuch sopky podle MSF v Kongu odřízl půl milionu lidí od pitné vody

01.06.2021 22:05 O zásoby pitné vody přišlo ve východním Kongu na půl milionu lidí v důsledku nedávné erupce sopky…

Macron pohrozil stažením francouzských vojáku z Mali

30.05.2021 16:12 Aktualizováno Francouzský prezident Emmanuel Macron varoval, že Francie stáhne své vojáky z Mali, pokud politická…

OSN v Mali vyzvala k propuštění zadržovaných představitelů vlády

25.05.2021 12:40 Aktualizováno Mise OSN v Mali vyzvala k okamžitému propuštění malijského prezidenta, premiéra a ministra obrany…

Malawi spálilo skoro 20.000 prošlých dávek vakcíny proti covidu-19

19.05.2021 16:04 Úřady v Malawi dnes spálily 19.610 dávek vakcín proti covidu-19 od firmy AstraZeneca, kterým prošla…

U Tuniska se potopila loď, nejméně 57 mrtvých migrantů

18.05.2021 17:15 Aktualizováno U Tuniska se potopila loď s migranty, kteří se pokoušeli dostat z Libye přes Středozemní moře do…

Související:

Právě se děje