Západoafrické státy pozastavily zásah v Gambii, ze země prchají desítky tisíc lidí

Banjul - Gambie se zmítá ve vážné politické krizi poté, co zemi vládnou dva prezidenti. Západoafrické státy se rozhodly pozastavit vojenský zásah, aby daly poslední šanci zprostředkovatelům pokoušejícím se o smírné vyřešení situace.

Uprchlíci
doporučujeme

Intervence ale bude pokračovat, pokud dosavadní gambijský vládce Yahya Jammeh neodstoupí do dnešního poledne. Podle agentury Reuters to uvedl Marcel de Souza, který stojí v čele komise Hospodářského společenství západoafrických států (ECOWAS).

Původní ultimátum k odstoupení ECOWAS stanovilo k dnešnímu poledni, Jammeh ale podle vládního zdroje požádal, aby byla tato lhůta prodloužena do 17:00 SEČ.

Do Gambie ve čtvrtek vstoupily jednotky ze Senegalu, Nigérie, Ghany, Mali a Toga, aby zajistily předání moci nově zvolenému prezidentovi Adamu Barrowovi. Ten mezitím složil přísahu na gambijském velvyslanectví v senegalské metropoli Dakaru.

Do Gambie v poledne přicestovali prezidenti Guineje a Mauritánie Alpha Conde a Mohamed Ould Abdel Aziz, aby se pokusili dlouholetého gambijského vůdce přesvědčit k odstoupení. Právě do Mauritánie by teoreticky mohl Jammeh odejít do exilu, píše agentura AP.

Rada bezpečnosti OSN již dříve jednomyslně schválila rezoluci, která vyjadřuje "plnou podporu ECOWAS v jejím závazku zajistit v prvé řadě politickými prostředky respektování vůle gambijského lidu vyjádřené výsledky voleb z 1. prosince". Rezoluce požaduje poklidné odstoupení dosavadního gambijského vládce. Jammeh to však zatím odmítá, neboť neuznává výsledky voleb; tento týden vyhlásil v zemi výjimečný stav.

V důsledku napjaté politické situace v Gambii ze země od 1. ledna letošního roku uprchlo do sousedního Senegalu 45.000 osob, uvedl dnes Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Pokud se situace diplomaticky nevyřeší, je možné, že zemi opustí další, míní OSN. Senegal je prý v současné chvíli připraven přijmout až 100.000 osob.

České ministerstvo zahraničí má zprávy o několika českých občanech, kteří v zemi byli, ale už ji opustili, nebo to dnes mají v plánu, sdělila mluvčí úřadu Irena Valentová. Neohlásil se nikdo, kdo by potřeboval pomoc.

"S organizovanou turistikou není nyní v Gambii žádný český turista," potvrdil ČTK místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež. Cestovní kanceláře podle něj zastavily prodej plánovaných zájezdů do země. Například cestovní kancelář Nomád nyní v Gambii žádné klienty nemá, ani se nepřihlásilo dost lidí pro uskutečnění únorového zájezdu.

Témata: Gambie | OSN | uprchlíci
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Egypt chce proti covidu-19 letos naočkovat 40 procent své populace

02.06.2021 16:59 Egypt chce proti covidu-19 do konce letošního roku naočkovat 40 procent své populace. Podle…

Výbuch sopky podle MSF v Kongu odřízl půl milionu lidí od pitné vody

01.06.2021 22:05 O zásoby pitné vody přišlo ve východním Kongu na půl milionu lidí v důsledku nedávné erupce sopky…

Macron pohrozil stažením francouzských vojáku z Mali

30.05.2021 16:12 Aktualizováno Francouzský prezident Emmanuel Macron varoval, že Francie stáhne své vojáky z Mali, pokud politická…

OSN v Mali vyzvala k propuštění zadržovaných představitelů vlády

25.05.2021 12:40 Aktualizováno Mise OSN v Mali vyzvala k okamžitému propuštění malijského prezidenta, premiéra a ministra obrany…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama