Erdogan vyzval Tanzanii, aby zavřela školy a instituce napojené na Gülena

Dogoma – V Tanzanii se dnes sešel turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se svým protějškem Johnem Magufulim. Řeč byla především o bezpečnosti a obchodu, zároveň ale Erdogan varoval před Fethullahem Gülenem.

Recep Tayyip Erdoğan
doporučujeme

Erdogan vyzval Magufuliho, aby nechal zavřít školy napojené na muslimského duchovního Gülena, kterého Turecko označuje za hlavního strůjce loňského pokusu o převrat a který žije v USA, napsala agentura AP.

Turecký prezident řekl, že věří ve spolupráci mezi oběma zeměmi, a to zejména v oblastech cestovního ruchu, zemědělství a stavebnictví. Zároveň ale uvedl, že se snaží informovat své přátele o nebezpečí mezinárodních škol a jiných institucí, které jsou napojeny na Gülena. „Tyto organizace jsou hrozbou nejen pro Turecko, ale představují nebezpečí ve všech zemích, kde se nacházejí... Snažíme se o tom informovat své spojence, aby nebyli vystaveni stejným problémům, jako jsme byli my, " uvedl.

V Tanzanii nyní funguje 11 škol inspirovaných Gülenem. Z asi 3000 studentů, kteří do těchto škol chodí, něco přes polovinu tvoří muslimové. Vedoucí škol odmítají, že by měli cokoliv společného s loňským pokusem o převrat.

Gülen žije v USA a Ankara zatím marně žádá o jeho vydání. Turecká vláda provádí od loňska rozsáhlé čistky ve státní správě, armádě, policii, ve školách a na univerzitách a v médiích. Z práce bylo nuceno odejít přes 100.000 státních zaměstnanců, mezi nimiž jsou vedle učitelů například i soudci nebo prokurátoři. Na 36.000 osob skončilo ve vězení. Gülen popírá účast na převratu a tvrdí, že jej nejspíše zinscenoval sám Erdogan, aby mohl pomocí následných čistek posílit svou moc.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejméně 15 lidí zemřelo při útoku na tábor v Mogadišu

15.06.2021 13:45 Neméně 15 lidí dnes ráno zemřelo při sebevražedném útoku na vojenské výcvikové středisko v somálské…

Maroko využívá uprchlíky k finančním i politickým ziskům

15.06.2021 11:50 Maroko začíná na uprchlíky pohlížet stále více jako na zdroj politického i finančního zisku. V…

Egypt chce proti covidu-19 letos naočkovat 40 procent své populace

02.06.2021 16:59 Egypt chce proti covidu-19 do konce letošního roku naočkovat 40 procent své populace. Podle…

Výbuch sopky podle MSF v Kongu odřízl půl milionu lidí od pitné vody

01.06.2021 22:05 O zásoby pitné vody přišlo ve východním Kongu na půl milionu lidí v důsledku nedávné erupce sopky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama