Největší uprchlický tábor světa se zavírat nebude, soud zrušil nařízení vlády

Nairobi - Keňský nejvyšší soud dnes zrušil vládní rozhodnutí uzavřít největší uprchlický tábor na světě Dadaab. Odmítl také, aby z něj bylo přes 250 tisíc běženců navráceno zpět do sousedního Somálska.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Lékaři bez hranic pomáhají migrantům
doporučujeme

Vláda považuje přeplněný Dadaab za bezpečnostní riziko a chtěla jej původně vyklidit již loni v listopadu. Po mezinárodním tlaku ale uzavření odložila o půl roku.

Záměr urychleně tábor uzavřít kritizovaly organizace na ochranu lidských práv jako Amnesty International a Human Rights Watch. Podle nich Nairobi nutí Somálce vrátit se do sousední nebezpečné země a některé prý i násilně vysídluje. O odklad uzavření Dadaabu žádal i Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Soud dnes označil vládní rozhodnutí za nezákonné, protiústavní, diskriminační a odporující mezinárodním dohodám, které chrání uprchlíky před navracením do konfliktních zón. Vláda podle justice neprokázala, že by Somálsko bylo bezpečnou zemí.

Lékaři bez hranic apelují na vládu Keni, aby respektovala toto rozhodnutí. Jakékoliv navracení uprchlíků do Somálska by mělo být založeno na dobrovolné bázi. Organizace to uvedla v tiskové zprávě, kterou mají EuroZprávy.cz k dispozici.

Psali jsme:  

Lékaři bez hranic proti plánu uzavřít tábor Dadaab protestovali od začátku. Žádali, aby byly zváženy alternativní kroky k dlouhodobému řešení této situace - kupříkladu menší tábory v Keni, přesídlení do dalších zemí nebo integraci do místních komunit.

Lékaři bez hranic začali pracovat v Dadaabu v roce 1992 a v současnosti jsou jediným poskytovatelem zdravotní péče v táboře Dagahaley, jenž je jeho součástí. Týmy organizace tam pracují ve stolůžkové nemocnici a dvou zdravotnických stanicích. Poskytují ambulantní péči, psychologické konzultace, chirurgické zákroky, předporodní péči, starají se o pacienty s virem HIV a tuberkulózou.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Očkování proti ebole? Mezi WHO a Lékaři bez hranic vypukl ostrý spor

23.09.2019 18:30 Aktualizováno Před více než rokem se začala v severovýchodní části Demokratické republiky Kongo šířit ebola. Od…

V Nairobi se zřítila část školy. Zahynulo sedm žáků, desítky zraněných

23.09.2019 10:18 V keňské metropoli Nairobi se dnes zřítila část školy a pod troskami zahynulo sedm žáků. Oznámil to…

Muž žádal přítelkyni o ruku pod vodou. Utopil se, než stačila říct "ano"

22.09.2019 21:40 Aktualizováno Jistý Američan se utopil na tanzanském ostrově Pemba, když se potopil pod hladinu moře, aby požádal…

Češi byli v JAR potrestáni za pašování kaktusů. Už se nikdy nevracejte,…

22.09.2019 17:07 Jihoafrický soud potrestal dva české občany, které shledal vinnými z pašování sukulentů z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama