Cholera zabíjí v Somálsku i Jižním Súdánu, už stovky mrtvých

Mogadišo - Cholera nesužuje pouze Jemen. Nemoc si v Somálsku od začátku letošního roku vyžádala více než 700 obětí, což je nejvíc za posledních pět let. Velmi špatná je situace i v Jižním Súdánu.

Somálsko
doporučujeme

Od ledna se v Somálsku nákaza cholerou potvrdila u 48.607 osob, 763 lidí nemoci podlehlo. Značnou část obětí přitom tvoří děti. V Jižním Súdánu bylo letos zaznamenáno 4930 případů nákazy, 163 z těchto lidí zemřelo. Loni přitom cholera v Jižním Súdánu hlášena nebyla. Informovala o tom dnes v tiskové zprávě Norská rada pro uprchlíky (NRC). 

Podle NRC je situace bezprecedentní, jelikož cholera se v zemi vyskytuje navzdory suchům. "Cholera je nemoc, které se dá v roce 2017 snadno předejít. Měla by proto patřit jen do učebnic dějepisu. Fakt, že cholera opět zabíjí, je pobuřující," řekl generální tajemník NRC Jan Egeland.

Zdravotnictví a vodovodní systémy jsou v Somálsku a Jižním Súdánu jsou podle NRC v důsledku nepokojů ve velmi špatném stavu, což šíření cholery pomáhá. Dodržování správné hygieny je totiž klíčové v boji proti průjmovým onemocněním a může pomoci ochránit před nákazou i více náchylné podvyživené děti.

"Civilisté, často děti, neumírají na zranění z bojů, nýbrž na nemoc, které se dá snadno předejít. Přístup k čisté vodě a správné metody likvidace odpadní vody musí být zajištěn u nejvíce postižených komunit," dodal Egeland s tím, že jsou zároveň zapotřebí investice do zdravotního sektoru.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejméně 15 lidí zemřelo při útoku na tábor v Mogadišu

15.06.2021 13:45 Neméně 15 lidí dnes ráno zemřelo při sebevražedném útoku na vojenské výcvikové středisko v somálské…

Maroko využívá uprchlíky k finančním i politickým ziskům

15.06.2021 11:50 Maroko začíná na uprchlíky pohlížet stále více jako na zdroj politického i finančního zisku. V…

Egypt chce proti covidu-19 letos naočkovat 40 procent své populace

02.06.2021 16:59 Egypt chce proti covidu-19 do konce letošního roku naočkovat 40 procent své populace. Podle…

Výbuch sopky podle MSF v Kongu odřízl půl milionu lidí od pitné vody

01.06.2021 22:05 O zásoby pitné vody přišlo ve východním Kongu na půl milionu lidí v důsledku nedávné erupce sopky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama