Krejčíř se opět pokusil o útěk z vězení, převezli ho mezi násilníky

Pretoria - Radovan Krejčíř, který si v Jihoafrické republice odpykává 35letý trest, byl kvůli dalšímu pokusu o útěk převezen do věznice s maximální ostrahou. Minulý týden se soud v JAR zabýval Krejčířovou stížností na podmínky, jaké má za mřížemi.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Radovan Krejčíř
doporučujeme

Dle serveru Timeslive je Krejčíř od 23. června v nejlépe střežené věznici země eBongweni C-Max v Kokstadu, kde si tresty odpykávají násilníci. Převezen tam byl z pretorijské věznice Kgosi Mampuru II.

Krejčíř tvrdí, že pravý důvod jeho přesunu je politický, protože na novém místě nemá přístup k náležitému právními servisu pro kauzy, v nichž soudní řízení ještě neskončilo. Český podnikatel je přesvědčen, že do Kokstadu nepatří. "Můj pobyt v Kokstadu je zbytečný a nepraktický. Nejsem násilník, nejsem agresivní a je to prostě jenom zneužití moci," napsal.

Důvodem přesunu podle úřadů ale byla příprava útěku. Podle tisku se našlo oblečení označené jako policejní, ve kterém chtěl Krejčíř s pomocí podplacených policistů z věznice uniknout.

Mluvčí vězeňské správy k dotazu o detailech příprav útěku řekl, že věc vyšetřuje policie. Policejní mluvčí Vishnu Naidoo sdělil, že za Krejčířův přesun je odpovědná vězeňská služba. "Vězní ho v takovém zařízení, jaké odpovídá hrozbě, již (Krejčíř) představuje. Vzhledem k četným pokusům o útěk je považován za nebezpečného vězně," řekl Naidoo.

Mezi obviněními vznesenými proti Krejčířovi jsou i tři pokusy o útěk. Plán v roce 2015 počítal s výdaji až 25 milionů randů (44 milionů Kč) a zahrnoval i jeho matku a vrtulník. V Kokstadu byl Krejčíř už několikrát, naposledy loni v prosinci, rovněž proto, aby nemohl uprchnout.

Minulý týden se jihoafrický soud zabýval Krejčířovou stížností na podmínky, jaké má ve věznici. Kromě jiného mu vadí, že je vzdálen 700 kilometrů od rodiny a nemá kontakt s právníky. "V Kokstadu nemohu vidět dceru Evangelinu. Jediná osoba, která ji sem může dopravit, je její babička Priya Christopherová, ale kvůli jejímu zdravotnímu stavu do Kokstadu cestovat nemůže. Jsem tak připraven o tento kontakt, což je psychologické mučení," napsal Krejčíř, který uprchl v roce 2005 z Česka před policejním vyšetřováním.

V JAR žije od roku 2007 a od listopadu 2013 je za mřížemi. V České republice byl Krejčíř pravomocně odsouzen za podvody s akciemi Tepláren Otrokovice, vytunelování firmy Technology Leasing a daňový únik firmy M5 k souhrnnému trestu 10,5 roku vězení. V případu tunelování firmy Čepro ho český soud poslal nepravomocně za mříže na 15 let, mimo jiné za přípravu vraždy celníka. Do tohoto trestu se započítává i jeho dřívější odsouzení.

Loading...
Vstupte do diskuze (12)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krokodýli terorizují Tanzanii. Ministr přišel s nezvyklým řešením

20.08.2019 07:27 Tanzanie chce prodat deset procent všech volně žijících krokodýlů, a vyřešit tak jejich…

Smrtící ebola proniká do vnitrozemí Konga, krizi komplikují ozbrojené…

19.08.2019 16:43 Konžské ministerstvo zdravotnictví v noci na dnešek potvrdilo první případ eboly v odlehlé oblasti…

Cisterna s palivem se vřítila do aut a explodovala. Následky hrozivé

19.08.2019 15:00 Aktualizováno Nejméně 29 lidí zemřelo v neděli při dvou dopravních nehodách v Ugandě. Na západě země havarovala a…

Horší než ebola. Spalničky zabily letos v Kongu už přes 2700 lidí

19.08.2019 13:54 Spalničkám letos v Kongu od ledna do srpna podlehlo už více než 2700 lidí, což je více, než kolik v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama